Matrace sendvičové nabízejí mnoho variant

U sendvičových matrací – se jak název napovídá – na sebe kladou jednotlivé vrstvy materiálů. Vrstev může být několik, ale nevrství se samozřejmě bez ladu a skladu. Jednotlivé materiály musejí spolu ladit, podporovat se svými vlastnostmi a svou spoluprací zlepšovat užitné hodnoty matrace.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/bcqrddmve6l6b2wdn39k­ovsphylmvf0tzhdthcx­t.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bcqrddm­ve6l6b2wdn39kov­sphylmvf0tzhdthcx­t“ /> Sleepcentrum.cz

Jejich podstatou je vrstvení na sebe několika různých vrstev materiálů, sendvičové matrace se skládají z nejméně dvou vrstev různých pěn. Čím novější, dokonalejší a dražší matrace, tím může být vrstev více – anebo při menším počtu vrstev jsou vyšší kvality. Protože existuje nepřeberné množství pěn, skládat se dá v podstatě donekonečna. Vliv na vlastnosti matrace pak má třeba jen pár centimetrů jedné pěny ve prospěch jiné, nebo jiné perforování a podobně.

Vlastnosti každé matrace je nutné ověřit, prát se prodávajícího a porovnávat. Nekupovat hned v prvním obchodě. Bez toho, abychom si na matraci lehli, nemůžeme posoudit, jak se nám na ní leží.

Mnoho možných kombinací

Uvnitř, v jádru matrace, bývá pevná studená (PUR) pěna a na povrchu může být například viskoelastická líná pěna. Jiné matrace kombinují Seafoam pěnu (struktura mořské houby) s línou pěnou. U tužších matrací bývá jádro z recyklované barevné RE pěny, matrace s ní dostává vyšší nosnost a tuhost. Další matrace dávají do „sendviče“ navíc mezi pěny ještě další vrstvy, které mají vliv na pružnost či tvrdost matrace nebo mají antibakteriální vliv. Přidávají se tak třeba vrstvy z pohanky nebo desky z kokosových vláken. Nejjednodušší sendvič je potom kombinace studené (HR) pěny dvou rozdílných hustot a tvrdostí.

Čím je vše spojeno?

Jestliže se něco na sebe vrství, také se to musí spojit. Spoje jsou provedeny kvalitními ekologickými lepidly. Kvalita musí být zaručena, aby namáhaný spoj matrace vydržel (lepidlo nesmí nijak pěnu degradovat), ale především musí splňovat požadavky na zdravotní nezávadnost.

Sendvičové matrace – a navíc partnerské…

Většina dnešních matrací má ještě navíc každou vnější stranu jinou: jednu měkčí, druhou tvrdší –– to je pak sendvičová matrace partnerská. Konečným efektem je potom zvýšení pohodlí a hlavně dosažení jiných vlastností – různé měkkosti či tuhosti a pružnosti matrace na každé její straně. Matrace se tedy může a má otáčet podle potřeby, zdravotního stavu, únavy a jiného aktuálního tělesného rozpoložení. Její relaxační až terapeutická funkce bývá vyšší než u matrace, která má obě strany ze stejného materiálu.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ezqsjf399dn2q2­06i9vmgliw31bvk4w0dfl3bq­vr.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ezqsjf399dn2q2­06i9vmgliw31bvk4w0dfl3bq­vr“ />

Dvacet cm vysoká matrace Sofia se sendvičovou konstrukcí. Pevný střed je z pěny Celtex a ložné plochy z líné pěny Celsio. V šedé líné pěně jsou vedeny šikmé řezy, které povrch změkčují.

Loznice.cz

V závislosti na složení sendviče a pořadí poskládaných vrstev, na kombinaci různých gramáží pěn, dále na typu perforování jak jádra, tak i nosných vrstev vzniká pokaždé jiná matrace s osobitými vlastnostmi. Složení sendviče je tedy jedinečné pro každý typ matrace, ovlivňuje pak tuhost a anatomické vlastnosti dané matrace.

Rozdíl mezi partnerskou matrací a sendvičovou matrací

Partnerská matrace má každou stranu z jiného materiálu (na jedné je například líná pěna, na druhé je HR pěna). Když ji obrátíme, ležíme vždy na jiné (jinak měkké a pružné) pěně.

x

Sendvičové matrace (ne-partnerské) mají uvnitř jeden materiál a na obou lehacích plochách druhý. Například HR pěnu uvnitř a na obou stranách línou (viskoelastic­kou) pěnu.

Klasická sendvičová matrace má jednu stranu ze studené pěny a druhou z pěny líné. Protože materiály se stále zdokonalují a výrobci přicházejí s vylepšenějšími pěnami nových vlastností, strana se studenou pěnou může být už v kvalitě bio – tedy z bio pěny.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/b36zai12gk8no9369­iwa0h12oyymm0lxvl7tcfau­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„b36zai12gk8no9369­iwa0h12oyymm0lxvl7tcfau­“ />

Matarce Sarah Bio je ukázkou toho, jak jsou jednotlivé vrstvy různě napojeny. Fialová a žlutá pěna těsně naplocho, žlutá a spodní tzelená vrstva jsou navíc do sebe sesazeny pomocí vysokého zvlnění

Molitan.tv

Matrace Malaga je příkladem sendvičové matrace s obohacenými pěnami: Oranžová vnější vrstva tvarovaná do nopků je vyrobena z viskoelastické pěny se sójovým extraktem. Zelená nopovaná nosná vrstva je vyrobena ze studené pěny s přídavkem Aloe vera. Jádro tvoří elastická pěna provzdušněna ventilačními otvory; má i změkčenou ramenní kolébku.

Tip:

Kvalitní sendvičové matrace pomáhají při:

  • bolestech páteře (bederní a krční)
  • stresu
  • problémech s klouby (kolena, kyčle, ramena)

Horizontální spojení různých materiálů neomezuje matraci nijak v ohýbání, proto se může bez problémů polohovat. Doporučuje se ji uložit nejlépe na polohovatelný rošt nebo na fixní pevný rošt. Rošt je však nutný, aby matrace zespodu větrala. Pro orientaci zákazníka bývá každá pěna v jiné barvě (modrá a oranžová, zelená a žlutá…) A samozřejmostí je už jejich povrchová úprava – perforace, nopkování nebo zvlnění. Výjimkou jsou například takzvané matrace TAU, jejichž povrch si může zákazník vybrat kromě zvlněné varianty i úplně hladký.

Tip:

Co je podstatou dvou rozdílných pěn

• Studená pěna – je vyrobena z polyuretanového základu, má větší póry.

• Líná pěna – do polyuretanového základu při výrobě jsou přidané olejoviny.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také