Matrace a rošty pro těžké lidi

Člověk atakující svou hmotností metrák, natož ten kdo 100 kilogramů vysoce přesahuje, na běžné posteli většinou trní. Lůžko je pro něj moc nízké, vstávání bývá složitý úkon. Matrace se slehává a normální rošt se neúměrně zatěžuje. Co dělat, by si korpulentní člověk dobře vyspal?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/89686814133y44hrk1fe­u3cyer95bdnpr8fs­0zof.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8968681­4133y44hrk1fe­u3cyer95bdnpr8fs­0zof“ /> Prospanek.cz

Nejprve by se měl poohlédnout po zpevněné a vyšší matraci. Vyšší proto, aby se mu lépe ulehávalo a vstávalo – a vyztužené jádro matrace je nutné kvůli nadměrnému tlaku, které jeho tělo na podklad při spaní vyvíjí.

Není tedy už jenom cílem, aby matrace spáče vůbec unesla, ale aby mu přinesla alespoň některé „vymoženosti“, které mají matrace s nižší nosností. Není například problém, aby tyto matrace měly na povrchu masážní profil, který prokrvuje pokožku a podpírá optimálně různé části těla. Povrch může být rozdělen (střídavě měkčí a tužší) až v sedmi zónách.

• Takzvané zdravotní matrace s vysokou nosností se označují většinou jako XXL matrace.

• Jejich úkolem je to, aby si zachovaly i při nutné vyšší tuhosti a pevnosti své ortopedické vlastnosti – tedy pružnost a potřebnou oporu těla.

• Proti běžným matracím s nosností 120–130 kg mají XXL matrace nosnost 150 –160kg.

• XXL matrace se musejí pokládat na podklad podle doporučení výrobce – většinou je lze uložit na pevnou desku, statický i polohovací rošt. Ten ovšem musí mít dostatečnou nosnost.

Vhodné jsou matrace s RE pěnou a kokosem

Drcená recyklovaná RE pěna se používá do matracových jader; svou pevnost získala specifickým postupem výroby – vzniká pojením pod vysokým tlakem kousků různých studených a Flexifoam pěn. Několikacenti­metrová vrstva RE pěny dodává matracím vyšší tuhost a nosnost. Je stabilní, má vysoký odpor proti stlačení a vysokou objemovou hmotnost, je tedy těžká a odolná.

Do odolných matrací se také přidává různě vysoká (jeden až pět centimetrů) kokosová deska z upravených kokosových vláken. Matraci dodává tuhost tím, že zpevňuje jeho jádro.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/a9rk0974ap­nzbfqhxtslb7j6skgoj­bwufa2×jmmk.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„a9rk097­4apnzbfqhxtslb7­j6skgojbwufa2×jmmk“ />

V této matraci je vyšší pevná vrstva z kokosových vláken. Ta spolu se spodní RE pěnou zajišťuje pevnost a vysokou nosnost, která je v tomto případě 150 kg. Sendvič doplňuje velmi hustá studená pěna. Cena je kolem 4500 korun.

Kvalitni-matrace.eu

Matrace pro vysoké hmotnostní kategorie ale mohou využívat i těžce fyzicky pracující osoby, případně někteří sportovci. Ti všichni potřebují dokonalou regeneraci těla. Nejlepší je pro ně vždycky matrace na míru, ale mohou si vybírat i z běžného sortimentu výrobců – a to mezi matracemi ztuženými, typu HARD nebo je výrobci označují jako matrace XXL.

I rošty mají kategorii XXL

Pokud je doporučeno, aby se určitá matrace položila na lamelový rošt, ten by ovšem neměl mít nízkou nosnost. Na trhu je ale možné najít rošty XXL, jejichž lamely jsou speciálně pevněji ukotveny a s pevným stabilizačním středovým pásem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/8l7w7awoo­oxry9b8wfc48ff­eamayb3b6iy496lbf­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8l7w7awo­ooxry9b8wfc48ff­eamayb3b6iy496lbf“ />

Rošt Portoflex Mega pro vyšší hmotnostní kategorie má 7 zón. Na snímku je vidět speciální uchycení lamel nad nosnicí, což umožňuje vyšší zatížení roštu – 150 kg.

Trends.de
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také