Materiály pro výrobu nábytku do dětských pokojů

Jak vybrat vhodný materiál do dětského pokoje, povrchovou úpravu a na co si dát při výběru pozor?

Desire to Inspire

Kromě zásad navrhování a umístění nábytku je důležitý také materiál, ze kterého je dětský nábytek vyroben. V tomto článku Vám představím ty, ze kterých se dětský nábytek vyrábí nejčastěji.

Dřevotřísková deska laminovaná

Asi nejčastěji využívaným materiálem pro dětský nábytek je dřevotřísková deska (DTD). Vzniká plošným lisováním třísek a mezi nejčastější povrchovou úpravu patří laminování. Povrch laminovaných desek je tvrdý, odolný, můžeme si vybrat mezi množstvím struktur. Vybrat si můžeme s poměrně obsáhlého vzorníku, ať už jde o jednobarevné dekory vhodné právě do dětských pokojů, nebo dekory s dezénem dřeva. Povrch dřevotřískové desky poměrně dobře odolává všem tekutinám a mechanickému poškození. Snadno se udržuje a nemusíte mít obavy použít téměř jakýkoliv čistící prostředek. Povrch desky je jednolitý, hrany a případné výřezy se však olepují hranovací páskou. Při špatném olepení může do hrany vnikat vlhkost a desky mohou začít bobtnat. Při předání nábytku proto dbejte I na tyto maličkosti.

Detail hrany skříněk

Jeli-design.cz

Oblá hrana psacího stolu v dětském pokoji

Jeli-design.cz

Pozitivní je hlavně cena nábytku z laminovaných desek. Je výrazně nižší než u lakovaných konstrukcí. U netradičních barev, či vzorů se může materiál prodražit nutností objednání většího počtu desek. Na to by Vás ale měl truhlář předem upozornit a desky plně využít, či doporučit alternativu. Dřevotřísková deska se svojí vnitřní strukturou nehodí pro výrobu profilovaných částí konstrukce.

Schodiště z laminované DTD sloužící jako úložný prostor

Jeli-design.cz

Dřevovláknitá deska (MDF)

MDF jsou desky lisované z rozmělněné dřevěné hmoty. Oproti dřevotřískové desce má jemnější, homogenější strukturu. Díky ní se využívá především tehdy, pokud jsou hrany nebo plochy nábytku profilované. Desky z MDF se dají snadno opracovat do různých tvarů, či frézovat jakýkoliv motiv do plochy. Při jejich použití tedy máme obrovský prostor pro fantazii. U dětského nábytku se často využívá zaoblených hran a rohů, proto je MDF vhodným materiálem.

Rošt a předěl postýlky s kruhovými výřezy

Jeli-design.cz
Tip:

Vytvořte dětem zajímavý rošt, či předěl, který zároveň dovolí matraci dýchat. Pro větší děti může vertikálně umístěná deska fungovat I jako žebřík do horního patra.

Nábytek z MDF se většinou lakuje vodou ředitelnými laky – lesklými, matnými, či polo-matnými. Lesklý povrch je do dětských pokojů vyloženě nevhodný, matný je mnohem lepší volbou. Povrch je hladký, jednolitý a elegantně přechází do hrany bez jakékoliv spáry, kterou by mohla do nábytku vnikat vlhkost. Výhodou lakované MDF je možnost neomezeného výběru barev. Lakovaný povrch však není vhodný pro mechanicky namáhané povrchy. Snadno se poškrábe a není odolný na vryp. Tento materiál nedoporučuji pro pracovní stoly, nicméně na skříně, či poličky je to dobrá volba. U lakované MDF desky počítejte s vyšší cenou za materiál.

Masivní dřevo

Nejčastěji se pro konstrukci dětského nábytku využívá dřeva jehličnanů – smrku, či borovice. Jsou měkčí, ale cenově výhodnější než listnaté dřeviny – buk, či dub. Dub je svojí pevností vhodný především pro konstrukce patrových nástaveb, či postelí. Je to přírodní materiál a jako takový je ze všech uvedených materiálů nejméně rozměrově stálý. Jeho povrch je také méně odolný na vryp než povrchy laminovaných desek.

Dětský pokojíček z masivního dřeva.

Ikea.com

Nábytek z masivního dřeva nabízí nejvíce možností povrchových úprav. Můžeme jej upravovat mořením, bělením, lakováním transparentním, či barevným lakem. Na trhu jsou také oleje, či vosky, které ale nejsou do dětského pokoje příliš vhodné. Mají sníženou odolnost povrchu proti vnikání vody a chemických látek (ovocné šťávy, čistící prostředky atd.).

Tip:

Chcete-li neutrální, bílý nábytek, ale zároveň zachovat přirozenou strukturu dřeva, zvolte povrchovou úpravu bělením.

Nábytek z masivu se dobře opracovává, je vhodný k výrobě zaoblených hran a pro milovníky přírody je ideální variantou. Cena závisí na použití konkrétního druhu dřevina. Dubový nábytek je nejdražší variantou, cenově přijatelnější jsou jehličnaté dřeviny.

Bělení dřeva umožňuje zachovat jeho přirozenou strukturu a zároveň působí příjemněji, než bílá lakovaná plocha bez textury.

Houselogic.com

Plast

Kromě materiálů na bázi dřeva se v dětských pokojích využívají plasty. Z těch, ze kterých se vyrábí nábytek jsou nejpoužívanějších především polypropylen – dětské židličky, stoly atd. Polykarbonát je potom tvrdší plast. Je využívaný hlavně při výrobě průhledných plastových židlí, či světel. Plasty se obvykle nepoužívají na větší konstrukce, ale spíše na drobnější dětský nábytek, či doplňky.

Dětský nábytek vyrobený z polypropylenu

Ikea.com

Každý z uvedených materiálů má své výhody I nevýhody, nebojte se je tedy kombinovat. Pokud Vám například vyhovuje odolnost laminovaného povrchu, ale variabilnost tvarů MDF desek, na korpusy a konstrukci nábytku použijte levnější dřevotřískovou desku a dvířka nechte vyrobit z MDF. Můžete do nich zafrézovat úchytky, zaoblit hrany, či použít veselejší barvy.

Transparentní barevná svítidla (polykarbonát) oživí interiér dětského pokoje a zároveň poskytnou dostatečné osvětlení.

Jeli-design.cz

Nejste-li si jisti výběrem, požádejte Vašeho truhláře, či dodavatele o vzorek jednotlivých materiálů a zkuste si sami jejich vlastnosti a odolnost. Pokojíček děláte na několik let dopředu a vyplatí se být spokojený se vzhledem, odolností a životností nábytku. Při výběru barev si vzorek vždy vezměte přímo na místo, kde bude daný nábytek stát. Budete překvapeni, že barva je najednou výraznější, či studenější, než se Vám zdálo v showroomu.

Vendula Jelínková

Další podobné články

Přečtěte si také