Kuchyňská masivní dvířka

Dřevo odjakživa mělo, má a bude mít nezastupitelnou hodnotu v nábytkářském průmyslu. Masivní provedení jednoznačně představuje luxusní variant materiálu pro interiérové sestavy i designové solitéry.

Kuchynesykora.com

Kuchyňská dvířka z masivu jsou oblíbená kvůli jejich originalitě, jedinečnosti a přírodnímu původu. Na výrobu nábytku se používají různé dřeviny, rozdíl je badatelný v kresbě dřeva, tvrdosti či struktuře. Klasiku reprezentuje dub, buk, smrk, třešeň nebo ořech. Stoupající poptávka je hlavně po exotických dřevinách s výraznou kresbou nebo netradičním zabarvení.

Dřevo dodá každému interiéru na útulnosti a vykouzlí v nejedné domácnosti příjemný hřejivý dojem. Podle odborníků má také příznivý vliv na psychiku člověka. Už dávno neplatí, že se hodí pouze do sestav rustikálního ražení. V kombinaci s čistými jednobarevnými plochami nebo třeba lakovanou úpravou povrchu se stává neodmyslitelnou součástí moderních nábytkových sestav. Masiv je nejčastěji volbou náročných klientů tíhnoucích ke kvalitě a stylu, nebo lidí, který si nedokážou představit domov bez živé krásy a přírodních materiálů.

Vlastnosti

  • Zdravotní nezávadnost
  • Dlouhá životnost
  • Snadná úprava povrchu
  • Nadčasovost
  • Částečná opravitelnost
  • Široká nabídka dřeva odstínů
  • Náchylnost na vlhkost
  • Vyšší cena

Plusem masivního provedení je jeho originalita. Lamino se snaží napodobit přírodní krásu dřeva, stejně jak folie s dřevodekory. Jde, ale o uměle vytvořené náhražky, které se pravému originálu nikdy nevyrovnají. Kromě toho, dřevo voní, vybarvuje se a tím získává na kráse. Po celou svou existenci si zachovává své kouzlo.

Josephkingsley.cz

Textura, neboli ´fládr´ závisí na struktuře a na barevných rozdílech dřeva. Rozumíme tím směr vláken, průběh letokruhů, póry dřeva a jiné charakteristické črty, které dělají z každého kusu originál a unikát. Pokud si obstaráte dvě stejné skřínky, počítejte s tím, že nikdy nebudou na vlas identické.

Ze zdravotního hlediska se jedná o výjimečně pozoruhodný materiál, nakolik neuvolňuje žádné rakovinotvorné nebo jiné nežádoucí látky. Mnoha generacemi prověřený masiv splňuje nejpřísnější kritéria pro zdraví domov. Odborníci doporučují masivní dřevěný nábytek u dětí nebo alergiků.

V porovnání s laminem či dřevotřískou se masiv snadno nerozbije ani nerozviklá. Je charakteristický svou dlouhověkostí, vysokou pevností a nepopíratelnou kvalitou. Ano, pořizovací náklady jsou značně vyšší než u jiných materiálů. Výhoda však spočívá v tom, že ho nemusíte nahrazovat. Spočítejte si, na kolik by Vás vyšla výměna dřevotřískového nábytku po několika letech, připočtěte náklady spojené s časem na demontáž staré sestavy, montáž nové sestavy plus Váš čas. S dlouhodobého hlediska je totiž masiv levnější.

Cena

Mezi levnější dřeviny zařazujeme smrk a borovici, nejčastěji využívané u rustikální výroby nábytku. K ušlechtilejším dřevinám patří například dub, buk, ořech, bříza, jilm nebo třešeň. U luxusního interiéru sahají designéři po exotických zahraničních druzích, kvůli ceně se však většinou jedná o dýhu.

Masivní dřevo přijímá velice lehce barvu mořidel. Tato vlastnost nám umožňuje experimentovat s jeho odstínem. Za masiv hovoří i přirozený proces stárnutí, díky kterému získává tzv. patinu. Pyšní se taky mnohostranným využitím. Existuje v lepené formě (spárovka*), vrstvené (biodeska*) nebo rostlé.

Obecně u dřeva platí: čím tvrdší, tím odolnější. Proto se nejčastěji využívá dřevo z nejtvrdších stromů jako dub, buk, třešeň a jiné. Před použitím se upravuje mořením a lakováním. Nevýhodou je fakt, že dřevo pořád pracuje. Je náchylné na teplotní změny a vlhkost. Lehce může dojít ke kroucení nebo popraskání. Proto je důležité udržovat kuchyň neustále v suchu. V případě poškození je tu možnost přebroušení a přelakování, čím se vrátí do bezchybného stavu. Samozřejmě, vše závisí na charakteru poškození a rozsahu.

Josephkingsley.cz

Je velice důležité, aby si dřevo zachovalo své přírodní vlastnosti. Jak pro jeho vzhled, tak vůni i životnost. Dýchá, voní, absorbuje vlhkost a následně vlhkost uvolňuje, čím napomáhá udržovat příjemné klima v místnosti. Samozřejmostí je pravidelná údržba, i když o něco náročnější než u běžnějších materiálů. Pro údržbu masivního nábytku platí několik zásad: Je potřeba chránit nábytek před vlhkostí (polití tekutinou), přímým teplem (poloha v blízkosti topného tělesa nebo krbu) a mechanickým poškozením (zatěžování, poškrábání povrchu).

Pro odstranění prachu a znečistění lehké formy používáme jemný hadřík nebo prachovku. Měla by být čistá, měkká, maximálně mírně vlhčená. Není vhodné utírat povrch mokrým hadrem, hrozí jeho nabobtnání nebo může být poškozena vrchní lakovaná nebo lazurovaná vrstva.

Při větším znečistění se řiďte pokyny výrobce a použijte přípravky, které odporučuje. Určitě se vyvarujte výrobkům obsahujícím abraziva, brusné a leštící pasty nebo jiné složky schopné poškrábat povrch.

bílých nebo světlých ploch se určitě vyhněte barevným čističům nebo politurám obsahujícím olej. To se nedoporučuje ani na nábytek lakovaný matným lakem, protože může dojít k nerovnoměrnému vyleštění.

Correctinteri­or.cz

Pokud máte doma nábytek z masivního dřeva bez lakovaného povrchu, jeho opravu zvládnete i sami. Na rozdíl od lakované sestavy, kterou nelze opravit lokálně. Její renovaci provádí výlučně truhlář. Každý výrobce nábytku obyčejně prodává, odporučuje nebo přímo dodává čistící sadu (olej/vosk). Olej se nanáší v dostatečné vrstvě, nechává se nějakou dobu působit, aby jim dřevo nasáklo. Po té se odstraní jeho přebytek měkkým hadříkem do sucha. Pro rozlité tekutiny a ušpinění potravinami platí jedna zásada – neprodleně utřít! Znečistění nábytku od špinavých rukou, fixy nebo tužky odstraníme pomocí speciální brusné houbičky a setřeme povrch tímto extrémně jemným materiálem. Měl by být součástí čistící sady. Na závěr nezapomeňte ošetřit dřevo opět olejem. Při nárazu tupým předmětem, který zapříčiní vznik důlku, lze defekt zlikvidovat mírným a opakovaným napařením povrchu žehličky. Promáčklina se vrátí do původního stavu. Opět je nutno dokončit ošetření aplikací oleje. U hrubého poškození, jako jsou škrábance nebo rýhy se nábytek probrousí nebo zcela zrestauruje přímo u truhláře.

kuchyne.dumazah­rada.cz

Spárovka

Jde o slepené hranoly masivního dřeva. Produkuje se z toho důvodu, že dřevo je materiálem, který neustále pracuje. Jednotlivé hranoly v rámci desky musejí mít léta pootočena tak, aby bylo zabráněno kroucení. Každá strana musí být proti sobě. Kroucení ale nelze nikdy vyloučit. Aby spárové desky pevně držely, je nutné je za vysokého tlaku prolisovat na vysokofrekvenčním lisu. K lepení lamel je použito lepidlo na přírodní bázi. Tento deskový materiál lze využít při výrobě dřevěných schodišť, podlah, nábytku, parapetních desek a podobně. Obvykle se dodávají ve dvou provedeních. Průběžné spárovky (fix) jsou dlouhé lamely po celé délce desky. U nastavovaných spárovek (cink) jde o napojované kratší lamely. Liší se také podle kvality, kde je hlavním kritériem čistota stran, počet suků, defektů nebo typ jádra (AB, AC, BC, CC, CD).

Neuestilkuechen­.de

Biodeska

Biodeska se vyrábí z listnatých i jehličnatých dřevin. Je to přírodní produkt bez chemického zpracování. Jde o tři vrstvy, vzájemně na sebe lepených lamel. Dvě vnější vrstvy pozůstávají z průběžných lamel, které jsou na sebe průběžně podélně nalepeny. Jejich léta jsou rovnoběžné. Léta střední vrstvy jsou pootočena o 90 stupňů. Eliminuje se tak kroucení a průhyb desek. Právě díky tomu jsou předurčeny k výrobě kuchyní a interiérového nábytku. Tento třívrstvý lepený materiál jde opracovat broušením, mořením, lakováním nebo třeba natíráním. Na první pohled vypadá biodeska jako spárovka.

Peknedrevo.cz

Základní odlišovací partií je hrana, která viditelně pozůstává z troch vrstev. Není nutno je ničím polepovat, stačí, když se probrousí a upraví mořením nebo lakem. Efektní výsledek je přece jen docílen aplikací masivních tenkých lišt nebo hran z barevných proužků dřeva.

Ratajsky.com
Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také