Marmoleum

Marmoleum neboli přírodní linoleum je ekologická podlahová krytina, která se vyznačuje vysokou mechanickou i chemickou odolností, dlouhou životností a atraktivním vzhledem. S úspěchem se používá do veřejných i soukromých prostor.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/a0o071wyug6×vb4k0ub­cqu1udc8bal93dc7el­cnd.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„a0o071w­yug6×vb4k0ubcqu1ud­c8bal93dc7elcnd“ /> Home4us.ru

Složení materiálu a výroba

Základními složkami přírodního linolea je lněný olej, korková a dřevitá moučka, vápenec, borovicová pryskyřice a přírodní pigmenty. V oxidačních kotlích se za rostoucí teploty smísí lněný olej s pryskyřicí. Výsledkem tohoto procesu je pojivo, do kterého se pak přidávají ostatní složky, čímž vznikne linoleový granulát. Ten je pak pod vysokým tlakem nalisován na jutovou osnovu. Konečnou fází výrobního procesu je sušení, během kterého se linoleum vytvrdí a dosáhne požadované pružnosti.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/epppzux378y1df­9irylvkpanlza­y1fg9l1yndqvz­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„epppzux378y1df­9irylvkpanlza­y1fg9l1yndqvz“ /> Wday.ru

K dostání je v pásech nebo dlaždicích tl. 2–4 mm, případně nalisované na dřevovláknitou desku jako plovoucí podlaha. Lze jej poměrně snadno svařovat. Na svařování se používá jednobarevná nebo vícebarevná šňůra (pro tzv. neviditelné svařování) nebo speciální fotoluminiscenční šňůra pro bezpečnostní i dekorativní značení.

Vlastnosti

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/flwjb0bfi744lnjqp9gu­0rf9fffigi6tr7cxtq3n­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„flwjb0b­fi744lnjqp9gu0rf9fffi­gi6tr7cxtq3n“ /> Marmoleum.cz

Marmoleum se pyšní řadou vynikajících vlastností. Je antistatické, hygienické, bakteriostatické, protiskluzné, ekologické, fotostabilní, odolává vysokému zatížení, vypálení hořící cigaretou. Někdo může mít obavy, jak se podlaha zachová při případném požáru, zda se díky obsahu pryskyřic nebude mít tendenci vznítit. Opak je naštěstí pravdou – marmoleum patří mezi materiály, které se velmi těžko vznítí. Jeho použití proto není omezeno ani v prostorách s pohybem většího množství lidí. Materiál je plně recyklovatelný.

Je vhodné do vlhkých prostor (koupelny, WC – ověřte vždy u konkrétního výrobce, někteří své přírodní linoleum do vlhkých prostor nedoporučují), do prostor s vysokými hygienickými požadavky (operační sály). Jedná se o pocitově teplou podlahu, která díky své tloušťce cca 2.5 mm(pro obytné prostory dostačující) velmi dobře rozvádí teplo a proto je vhodná pro podlahové vytápění.

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/jm8tjvi5mip2po7a­y9p4v945bjw5e­uspfj3×ldd5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jm8tjvi­5mip2po7ay9p4v945bjw5­euspfj3×ldd5“ /> Marmoleum.cz

Svým vzhledem příjemně oživí bydlení, širokou nabídkou pestrých barev je téměř předurčeno pro použití v dětském pokoji. V podlaze lze pomocí technologie Aquajet vytvářet dekorativní obrazce. Nechte děti, aby si podlahu do pokojíčku samy vymyslely a nakreslily. Pomocí počítačem řízeného vodního paprsku není problém vytvořit v podlaze jakýkoli obraz a vy tak svým dětem můžete pomoci proměnit jejich nápad ve skutečnost.

Častou otázkou je, jak provést zakončení podlahy u zdi. Estetickým a kvalitativně nejvýhodnějším zakončením je vytažení části materiálu na stěnu. Odpadá problematické čištění rohů. Další variantou je také použití dřevěných lišt. V nabídce jsou také v mnoha odstínech, abyste si mohli najít ten správný, který bude ladit s podlahou. Dřevěné lišty nedoporučuji do vlhčích prostor – např. do koupelny.

Kročejová neprůzvučnost je schopnost prvků stavby omezit přenos kročejového hluku. Kročejový hluk vzniká skákáním, chůzí, pádem předmětů na podlahu, apod.

Údržba a čištění

Marmoleum s povrchovou úpravou Topshield2 velmi dobře odolává znečištění a nemá tendenci se zanášet. Topshield2 je na bázi vodní disperze, nanáší se ve dvou vrstvách a jeho životnost by měla být stejná jako životnost samotného marmolea. V případě poškození povrchové vrstvy je však možná renovace. Běžně stačí čištění podlahy za sucha prachovým mopem. Je-li třeba vlhké čištění, pak speciálním prostředkem dle doporučení výrobce (vhodný je např. čistící prostředek Monel), který krytinu čistí i ošetřuje.

Cena a pokládka

Metr čtvereční podlahy lze pořídit v cenovém rozpětí cca 500 – 1500 Kč. Pokládka stojí kolem 150 Kč/m2. Doporučuji vybrat si vždy výrobcem certifikovaného podlaháře. Pro pokládku je důležitý kvalitně připravený podklad. Je nutné, aby byl suchý, hladký, rovný, čistý, celistvý, nejlépe vystěrkovaný. Podlaha se pak buď na podklad přímo lepí (pásy šíře 2m nebo dlaždice) nebo se pokládá jako plovoucí – lamely nebo čtverce nalisované na dřevovláknitou desku, tzv. Marmoleum click. Pozor, plovoucí podlahu pokládat vždy na vhodný izolant kvůli kročejové neprůzvučnosti.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také