Latexové matrace

Latexové matrace se říká pěnovým matracím (z některého typu PUR pěny) s různým procentem přídavku přírodního latexu. Jiné matrace jsou vyrobeny z přírodního latexu a ještě jiné z pěny kombinující přírodní a umělý latex. Vzdušnost latexové pěny zajišťují odvětrávací kanálky. Na měkkých latexových matracích je specifické ležení a doporučují se doplnit polohovacím roštem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/7opu57gs7gse6c­xp0gzoumvlgy9uz­tbotzhm30m2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7opu57gs7gse6c­xp0gzoumvlgy9uz­tbotzhm30m2“ /> Ikea.com

Takzvané latexové matrace se převážně vyrábějí ze směsi umělého syntetického kaučuku a kaučuku přírodního, kterého bývá ve směsi ve většině případů asi 10–20%. Někdy se používá pěna ze směsi přírodního a umělého kaučuku (latexu). Jen některé latexové matrace jsou vyrobeny pouze z přírodního latexu.

Ležení na latexové matraci je specifické – pružné a měkké. Ideální jsou na polohovací rošty. Jejich hlavní vlastností je vysoká antialergičnost.

Latexové matrace se dají pořídit v závislosti na typu a poměru umělého a přírodního kaučuku asi od 4,5 tisíce do necelých 16 tisíc korun. Konkrétně matrace kombinované (umělý/přírodní latex nebo latex/flexifoam) pořídíte v cenách kolem 5 tisíc korun. Matrace z přírodního latexu (matrace Vegas Ekolatex) stojí kolem 15 tisíc korun.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/2htc0h0vp5uh1dul­r45kbu4g96cjvh9e­glzvd2ge.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„2htc0h0­vp5uh1dulr45kbu4g96cj­vh9eglzvd2ge“ />

Patnáct centimetrů vysoká matrace Latexy z kombinace přírodního a umělého latexu představuje jednu z nejměkčích matrací. Bederní část je opatřena drobnější perforací. Matrace je velmi elastická a doporučuje se doplnit ji motorovým polohovacím roštem – pak ji lze nastavit do různých poloh i extrémních (například nohy velmi vysoko), přesto se bederní část nezdeformuje.

I-matrace.cz

Patnáct centimetrů vysoká matrace Latexy z kombinace přírodního a umělého latexu představuje jednu z nejměkčích matrací. Bederní část je opatřena drobnější perforací. Matrace je velmi elastická a doporučuje se doplnit ji motorovým polohovacím roštem – pak ji lze nastavit do různých poloh i extrémních (například nohy velmi vysoko), přesto se bederní část nezdeformuje. Zdroj Matrace Comfort

Děrovaná matrace – odvětrávací kanálky

Vzdušnost zajišťují zvláštní odvzdušňovací kanálky přímo v latexové pěně. Vzhledem ke struktuře latexu je možné, aby matrace měly i větší otvory, které některé části odlehčují (odlehčující otvory) a provzdušňovaly. Latexové matrace se proto různě hustě perforují – odvětrávací kanálky jsou sestavovány do několika zón.

Latexové mléko (surový kaučuk neboli latex) vytékající po naříznutí kůry kaučukovníku brazilského, je základní surovina k výrobě přírodního kaučuku.

U latexové pěny se dají výborně vytvářet spací anatomické různě tuhé zóny: matrace z latexu bývají třízónové, pětizónové nebo také sedmizónové. Kvůli dobrému větrání odspodu je nezbytné je položit na prodyšný rošt.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/6ue4t8sg83tbwk­vtj2q0d1n7zey­ohz93ya8awwac­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6ue4t8sg83tbwk­vtj2q0d1n7zey­ohz93ya8awwac“ />

Latex k výrobě matrací vypadá podobně jako kus sýra s oky, blíží se mu strukturou a skoro i barvou….

A. Gembalová

Latexové matrace jsou přizpůsobivé, měkké a velmi pružné. Dobře kopírují tělo. Vhodnou kombinací procentuálního zastoupení umělého a přírodního latexu se dosahuje dlouhé životnosti matrace.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/omp5ryznnn6brn8176w­eyll2ijvmlja20s6r2n­va.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„omp5ryz­nnn6brn8176we­yll2ijvmlja20s6r2n­va“ />

Typ matrace, ve které je vložen uprostřed mezi bloky latexu střed ze studené pěny.

A. Gembalová

Co se k latexu přidává?

Matrace se vyrábějí buď jako perforovaný latexový monolitový blok (ať z umělého, přírodního latexu nebo jejich kombinace) nebo se latexové ložné plochy prokládají pevnější flexifoam pěnou. Latexový blok se často také doplňuje tužší kokosovou deskou.

Matrace z přírodního latexu

Příklad výrobku z přírodního latexu jsou matrace EKOLATEX vysoké 14 centimetrů a strukturované několika vrstvami. Je to typ partnerské matrace – na každé straně se může spát na jinak tvrdé ploše. Latexový blok je z přírodního latexu získávaného z mléka kaučukovníků (v tomto případě rostoucích v jihovýchodní Asii). Tato pěna má výbornou kvalitu danou vysokou objemovou hmotností 65 kg/m3. Latex je antialergický a matrace vyniká hygieničností. Pod latexem se nachází třícentimetrová kokosová deska vysoké objemové hustoty (100 kg/m3), kokosová vlákna jsou impregnována latexem. Na druhé tužší straně matrace je položena tenčí latexová deska.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/zijrz1lixeq1t7pz8il­f1isd6d1npo6e­uhnvi6al.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„zijrz1li­xeq1t7pz8ilf1is­d6d1npo6euhnvi6al“ />

Průřez ortopedickou latexovou matrací Ekolatex 14. Mezi silnou a tenčí latexovou vrstvou je vložena pevná kokosová deska coby střed matrace.

Vegas.by
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/grj9emy5j20ad2hif­44hj4akrds4kls2vbux­jbwv.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„grj9emy5j20ad2hif­44hj4akrds4kls2vbux­jbwv“ />

Latexová matrace Šárka střední tuhosti. Mezi latexové desky (kombinace umělého a přírodního latexu) je vložena deska z pevnější flexifoam pěny.

Svetposteli.com
Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také