Kuchyňská laminovaná a laminátová dvířka

Kuchyňská dvířka z lamina představují cenově nejlevnější variantu při zachování moderního vizuálu kuchyně. Jsou určeny pro všechny, který mají omezený rozpočet, pro začínající páry a startovní byty.

Decolandgroup.eu

Bývají často kritizované za svou nízkou cenu, z čeho si uživatel automaticky odvodí nekvalitní provedení. Levné však neznamená vždycky špatné. Kvalitu provedení ovlivní výrobce, a pokud pracuje s alespoň pětivrstvým laminem, nemáte se čeho obávat. Z lamina se standardně vyrábí korpusy skříní, u levnějšího nábytku také dvířka a čela zásuvek.

Vlastnosti

  • Příznivá cena (jedna z nejlevnějších variant)
  • Lehká údržba
  • Barevná stálost
  • Velká škála dekorů (UNI barvy, dekory dřeva, kůže a jiné)
  • Snadná omyvatelnost
  • Horší odolnost vůči vodě a páre

Co je lamino deska?

Historie lamino desek sahá až do 50. let 20. století, kdy byla potřeba urgentně řešit vysokou poptávku po startovacích bytech pro mladé začínající rodiny. LTD nepředstavují nic jiné než pouze jádro z dřevotřísky, na které je nalepený barevný dekorační papír nebo papír s natištěným vzorem. Mívá tloušťku 0,08 – 0,2 mm. Tento materiál vyhovuje využití pro korpusy nábytku. Užívá se taky jako levnější variant pro kuchyňská dvířka. Nejčastěji se ale u dvířek střetáváme s provedením, kdy tenká dekorační vrstva je zalita melamínovou (aminoplasticky tvrzenou) pryskyřicí z důvodu impregnace. Povrch lamina tak může být hladký, matný, strukturovaný, lesklý a jiné. Povrchová vrstva je odolná vůči krátkodobému působení vody a zvýšené teplotě. V oblasti laminovaných materiálů se nabízí obrovské množství dekorů. Můžete si vybírat z UNI-barev, klasických či exotických dřevodekorů, dekorů s abstraktními motivy nebo oblíbeného lesklého provedení. Kromě dezénu tato vrstva slouží na ochranu desky samotné, zejména proti vlhkosti a chemikáliím.

Hanak-nabytek.cz

Hrany dvířka jsou většinou řešené použitím plastové ABS hrany v barvě dvířka nebo kontrastním provedení. Korpusy jsou olepené tenkou hranou o tloušťce 0,5 mm. U dvířek je to nejčastěji ABS hrana silná 2 mm a více. Efektní řešení je ukončit okraj prostřednictvím hliníkových lišt. Olepení se aplikuje proto, aby nebyla vidět dřevotříska, ale zejména proti vniknutí vlhkosti. Dříve existovaly pouze melaminové olepovací pásky, které vykazují velkou křehkost a při manipulaci s nábytkem hrozilo poškození hran a rohů. LTD desky se vyrábí v různých tloušťkách. V zásadě platí, že čím silnější deska, tím je skříň pevnější a kvalitnější. Lamino silné 18 mm zajistí kvalitu. Tloušťka 16 mm představuje střední cestu, ale méně už je opravdu málo. Takové lze aplikovat u dna šuplíků nebo zad skříní. Lamino deska je lehce omyvatelná a hygienicky odolná. Je jedním z nejvhodnějších materiálů pro korpusy kuchyňského a koupelnového nábytku. Nejznámější výrobci: Egger, Kronospan, Kaindl, Pfleiderer.

Hanak-nabytek.cz

Údržba laminovaných desek spočívá v užívání běžných čistících kapalin nebo detergentů na plasty. Skvrny od silně zabarvených substancí se doporučují odstranit co nejdřív, a to vodou s neabrasivním čistícím prostředkem. V případě ponechání skvrn a zaschnutí bude jejich odstranění obtížnější. Zbytky po mastných stříkancích nebo usazeninách lze vyčistit 30 % horkým roztokem mazlavého mýdla za pomocí jemného kartáčku. V případě těžce odstranitelných skvrn můžete použít některé čistidla s obsahem alkoholu (maximální podíl alkoholu 15 – 20 % – Sidolin, Clin Universal, Ajax a jiné). Na závěr nezapomeňte smýt zbytky čistícího prostředku vlažnou vodou a vysušit povrch jelenicí na okna.

Pozor, lamino není laminát!

Od lamina je potřeba odlišovat laminát. Jde o desky, které jsou opatřeny povrchem z laminátu, který je vrstvený a tlustější. Z toho vyplývá jejich vyšší odolnost vůči otěru, teplotě či průrazu. Užívají se na pracovní desky nebo dvířka.

Kuchyne-ledec.cz

Co je laminátová deska?

Výroba je podobná výrobě lamina, ale s tím rozdílem, že namísto laminovacího papíru se použije laminát. Jde o hrubší a vrstvený materiál. Používá se jako povrch nosních desek (DTD nebo MDF), je uzavřený a bez pórů. Jsou kvalitnější a mnohem odolnější než lamino.

CPL

(střednětlaký, kontinuálně lisovaný laminát)

Je relativně odolný vůči vodě a oděru. Kvalita je vyšší než u folie a hodí se i do namáhavějších prostor a na povrchy dveří. Na první pohled je obtížné rozeznat ho od přírodní dýhy. Výroba probíhá stlačením několika vrstev zahřátých podkladových papírů, dekoračního papíru a pevnostní vrchní krycí vrstvy overlay mezi válci na válcovací stolici. Kvalita záleží na dekoru na výrobci. Přední představitelé: Ether, Kindl a jiný.

Alnox.cz

HPL

(vysokotlaký laminát)

Jde o velice odolný materiál, jednoznačně určen pro výrobu nábytku a použití v oblasti interiérů. Vyznačuje se dlouhou životností a stálostí barev. Je vysoce odolný vůči působení zvýšené teploty (do 180 C) a průniku vody. Výroba vysokotlakového laminátu je realizována v stacionárním lise. Materiál (v složení: kraftové papíry, dekorační papír, průsvitná ochranná folie – Overlay) je za působení vysoké teploty a tlaku stlačen a dokonale ´propečen´. Dochází ke spojení všech vrstev a přibližně po 80 minutách je výrobek mimo lisu zchlazen. Po tomto procesu odpovídá normě po vysokotlakové lamináty EN 438. Struktura povrchu odpovídá druhu použitého lisovacího plechu. Vyrábí se v tloušťkách 0,6 mm – 2 mm. Využívá se v interiérech na dveřích, jako obklad stěn, materiál pracovních stolů a jiného druhu nábytku. Přední představitelé: Formica, Resopal, Kronospan, Modekor, Lamicolor, Arpa a jiný.

Defakto.cz

Údržba laminátových desek není ničím výmečná ani speciální. Substance jako káva, čaj nebo víno se doporučují odstranit neprodleně. V opačném případě se zvyšuje náročnost jejich vyčistění. Odporučuje se používat jemný hadřík nebo houbičku. Určitě ne drátěnku ! Čistící prostředky by měli být šetrné a neměli by obsahovat oděrové částice. Mohlo by dojít k změně stupně lesku a tvorbě škrábanců.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také