Laminátové podlahy

Laminátové podlahy přišly na trh jako levnější a na údržbu nenáročná náhrada dřevěných podlah. Tyto hlavní výhody z nich udělaly nejoblíbenější podlahovou krytinu u nás.

Interiordesig­nbyimagine.com

Laminát je ve srovnání se dřevem tvrdší a pocitově chladnější podlahová krytina. S tím souvisí vyšší míra kročejového hluku, takže neváhejte s použitím zvukové izolace a v panelovém domě přesvědčte také obyvatele nad Vámi o důležitosti odhlučnění plovoucí laminátové podlahy pro zachování harmonických vztahů. Často se na odhlučnění zapomíná a je to škoda.

Složení materiálu a výroba

Základem je vysoce zhuštěná dřevovláknitá deska, tzv. HDF deska, na které je pro zajištění stability z rubové strany přilepena smrková vrstva, někdy ještě doplněná o 1–2 mm silnou tlumící podložku. Z lícové strany je na HDF desku přilepen dekorační papír s natištěným vzorem. Nejoblíbenějšími vzory jsou textury různých druhů dřevin, natisknout lze však v podstatě cokoli. Kvalita tisku a věrohodnost vzorů velmi pokročila. Proti poškození je papír chráněn melaminovou fólií, která je případně ještě v kombinaci s protiotěrovou vrstvou. Melaminový film má také poskytovat určitou UV ochranu před vyblednutím fototisku. Na otěruvzdornosti a stálosti barev pak nejlépe poznáte kvalitu podlahy, jakou jste pořídili. Tloušťka podlahy se pohybuje v rozmezí 6–9 mm.

Melaminová folie neboli melaminová pryskyřice neboli melamin formaldehydu je polymer – pevný termoplast vyrobený z melaminu a formaldehydu.

Ecvv.com

HDF deska (High Density Fibreboard) je tvrdá dřevovláknitá deska s vysokou hustotou vláken (>800 kg/m³) jehličnatých dřevin, které se za vysokého tlaku a teploty pojí syntetickým lepidlem. Vyznačuje se dobrou pevností a vysokou tvarovou stálostí.

Alibaba.com

Vlastnosti

Přednostmi laminátových podlah jsou snadná údržba, přijatelná cena, rychlá a jednoduchá pokládka, vhodnost pro podlahové vytápění, odolnost na tlak (nábytek by neměl zanechat v podlaze stopy), odolnost vůči skvrnám. Nevýhodou je neekologičnost, nemožnost podlahu renovovat, náchylnost k poškrábání, omezená barevná stálost, hlučnost, kratší životnost. Někteří výrobci a prodejci laminátových podlah se dušují ekologičností a zdravotní nezávadností jimi prodávaných výrobků. Použití syntetických lepidel však vyloučit nemohou a složení melaminové folie je v odstavci výše. Osobní zkušenost mám s levnějším typem laminátové podlahy. Po návratu do místnosti, kde se 2 dny nevětralo a kde mohu vyloučit případný vliv nábytku, je vzduch natolik „otráven“, že je nepříjemné v místnosti pobývat. Pokud se však větrá pravidelně, nejsou subjektivně žádné problémy. Takže máte-li laminátovou podlahu, doporučuji často větrat.

Meister-podlahy.cz

Co se k čemu hodí / nehodí?

Nejoblíbenějšími vzory laminátových podlah jsou bezesporu napodobeniny přírodních materiálů. Zda jsou krásné nebo ne, je věcí osobního vkusu. Podlaha však společně se zařízením bytu vytváří celek, který již můžeme vnímat jako harmonický či méně …nebo jako pěst na oko. Zlatým pravidlem pro laminátové (a jiné podlahoviny s imitací přírodních vzorů) je nekombinovat je s nábytkem z masivního dřeva a nemít je v zorném poli s jakýmkoli přírodním materiálem (např. kamenné obložení krbu). K laminátu s přírodním dekorem bych volila jednobarevný nábytek prostý jakékoli imitace – v kontrastu s ním se zdůrazní přírodní dekor podlahy a bude vypadat věrohodněji (viz. Obr 1,2,3). Umělé podlahy s „přiznanou“ texturou (vzor vychází z jejich struktury, nepředstírá něco jiného) mohou naopak zajímavě doplnit vybavení z přírodních materiálů (dřeva, kamene, kovu).

Kvalitnepodla­hy.cz

Údržba a čištění

Díky uzavřenému povrchu je jednoduché. Laminátovou podlahu stačí vysát, případně setřít vlhkým mopem s běžným čistícím prostředkem na podlahy. Povrch je proti běžným prostředkům na čištění odolný. Nepoužívejte na podlahu čistící prostředky s obsahem brusných částic – laminát není odolný proti poškrábání. Na laminát také nepatří vosky ani leštidla – vytváří nehezký matný film.

Cena a pokládka

Laminátové podlahy se pokládají plovoucím způsobem, tzn. na vhodnou izolační podložku. Jednotlivé dílce se spojují na suchý zámek. Jedná se o suchý spoj (dílce se nelepí, jen se do sebe zaklapnou), který zjednodušuje a zrychluje pokládku a na podlahu můžete ihned po položení nastěhovat nábytek. Metr čtvereční podlahy lze pořídit v cenovém rozpětí cca 200 – 1500 Kč.

Rozpětí je široké stejně jako kvalita laminátových podlah. Vybíráte-li v nižší cenové hladině, připravte se na to, že se podlaha velmi rychle opotřebuje. Laminát obecně není příliš otěruvzdorný, levný typ však zajde velmi rychle, zvlášť pokud máte doma psa, kočku nebo občas procházíte v botech. UV filtr v povrchové vrstvě také není příliš účinný, proto se barvy dříve vyšisují. Samotná ochranná povrchová vrstva by měla být silná alespoň 0,2 mm – u levného laminátu zvlášť napněte zrak a několikrát se prodejce zeptejte, je-li tomu skutečně tak. Vybíráte-li z horní cenové hladiny, můžete se kromě věrohodnějších textur a kvalitnějšího fototisku dočkat také nepoměrně delší životnosti a účinnější UV ochrany

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také