Lamelové rošty

Když před lety se vedle pevného roštu z prken nebo latěk najednou objevily rošty z obloukovitě prohnutých, předpružených lamel, byl to pokrok. Toto řešení přineslo možnosti pružnějšího pocitu při ležení a silnějšího zónování lůžka volbou pevnějších a pružněji ukotvených lamel.

Nyx.cz

Pružné lamely zvyšují pružnost matrací. Proti pevným latím umějí lamelové rošty reagovat na tlak (tedy hmotnost našeho těla) tím, že se zhoupnou dolů. Kvalita lamelového roštu závisí na kvalitě lamel: na typu dřeva lamel, jejich zpracován a na způsobu ukotvení na jejich koncích. Používá se jasanové, bukové nebo březové dřevo; jednodušší lamely bývají z měkkého smrkového dřeva. Lamely mohou být lepené, klížené nebo celistvé.

Mbmnabytek.cz

Počet lamel spoluurčuje kvalitu roštu

Nejčastěji má rošt 26 nebo 28 lamel. Ale dají se koupit rošty se zvýšeným počtem lamel – těch může být například 40 nebo 42. Jsou logicky o něco tenčí nebo blíže u sebe. Čím více lamel, tím lépe – tím preciznější a přesnější je odpověď na tlak těla. Lamely jsou vsunuty do pouzder fixovaných k rámu roštu v jedné vodorovné linii s rámem. Pouzdra mohou být z různého materiálů, který určuje jejich kvalitu – nejlevnější jsou z tvrdého plastu, ta ale mohou praskat. Lepší jsou pružná – z kvalitnějšího plastu nebo kaučuková (gumová). Pouzdra také bývají fixní nebo výkyvná – druhá varianta dovoluje matraci více pohybu.

• Rošty se vkládají do vnitřního rámu postele.

• Aby byl rošt stabilnější, vkládá se do něho středový popruh.

• Pod bedry bývá několik speciálních lamel s nastavitelnou tuhostí.

Mbmnabytek.cz
Tip:

Jaký by měl být kvalitní lamelový rošt

  • Mít kvalitní lamely a odolná pouzdra
  • Být alespoň částečně pohovatelný (měl by dovolit alespoň nadzvednout nohy a hlavu)
  • Měla by se mu dát upravit tuhost/pružnost (nejméně v oblasti beder)

Lamelové rošty se dělí do dvou velkých skupin: na rošty pevné a polohovací. Ty druhé se dále dělí na ručně polohovací a automaticky polohovací (motorové). Na pevné rošty se mohou využít matrace, které se nemají ohýbat (pružinové), ale i jakékoliv pěnové matrace. Na plohovatelné rošty se výborně hodí například latexové matarce.

Mbmnabytek.cz

Pevný nepolohovací rošt

Je stále v jedné vodorovné poloze, ale něco přece jenom už umí. V místě, kde máme na matraci bedra, bývá asi pět lamel, které je možné nastavit – podle toho dostaneme vyšší tuhost nebo vyšší pružnost roštu. I tyto jednoduché rošty mívají středový popruh, který má funkci starat se o stabilitu roštu. Rošt se hodí ke všem typům matrací.

Mbmnabytek.cz

Náhradní lamely se dají koupit a vyměnit

Lamely se dnes už dají jednotlivě koupit, což před deseti lety nebylo tak jednoduché. Kdysi když děti skákaly na posteli a lamely zlomily, po dlouhém pátrání se daly sehnat lamely v nejmenším množství stovek kusů. Dnes koupíte lamely jednotlivě v cenách asi od 50 korun za kus. Koupit se dá i celá sada na rošt ke kompletní výměně.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také