Kuchyňská lakovaná dvířka

Lakovaná dvířka se řadí k nejluxusnějším provedením, které je víc a víc žádané. Vysoký lesk působí nesmírně elegantně a opticky zvětšuje prostor. Hluboký mat přináší závan tajemství a přepychu.

Hanak-nabytek.cz

Aktuálně je velice trendy kombinace matného a lesklého provedení vnějších ploch v rámci nábytkové sestavy. Jedním z důvodu jejich primátu je bezpochyby možnost tisíce barevných odstínů. Uživatel si může vybrat barvu dvířek ze vzorníku RAL nebo například NCS.

Základ dvířka tvoří dřevovláknitá deska (MDF), na kterou je nanášeno několik vrstev polyuretanového nebo epoxidového pigmentového laku. Zapomeňte na ´domácí aplikaci´. K lakování je minimálně nutná profi pistol a provádět proces v lakovací komoře. Dvířko se stříká v bezprašné a téměř hermeticky uzavřené místnosti. Pigmentový lak se nanáší v několika vrstvách a mezi každým lakováním se brousí. Celá výroba je náročnější proces, protože předpokladem je absolutně vybroušený povrch a několikanásobná aplikace lakovacích prostředků. Z toho logicky plyne vyšší pořizovací cena. Výsledkem je vysoký lesk nebo mat. Někteří výrobci nabízejí také provedení polomat. Dvířko může být lakované oboustranně, ale existuje taky variant jednostranného laku, který je samozřejmě finančně zajímavější.

Sykora.eu

Absolutně rovné plochy je dosaženo pomocí vyrovnávacího tmelu a taky několika vrstvám základního laku. Až potom přichází na rad dokončení lakem v požadovaném barevném odstínu.

Vlastnosti

  • moderní vzhled
  • neomezený výběr barev
  • tvrdý kvalitní povrch
  • možnost renovace poškozeného dvířka
  • odolnost vůči vlhkosti a poškození
  • šetrné k životnímu prostředí
  • celistvý vzhled (nelepené hrany)

U vysokého lesku je na povrch dvířka v konečné fázi aplikován transparentní lak. Ten chrání dvířka před případným poškrábáním a přepůjčuje hloubku barevnému odstínu. Jde o tzv. 3D-efekt. Lakované dvířka vděčí za svojí elegantnost několikanásobné vrstvě vysoce tvrdého laku. Jeho povrch je stoprocentně tvrdý a bezpórovitý, splňuje nejnáročnější hygienické kritéria. Nespornou výhodou lakovaných dvířek je fakt, že v případě možného poškození jsou opravitelné. Dají se vytmelit, přebrousit nebo například přelakovat.

Freshpalace.com

Vysoký lesk nebo mat?

Lesklý povrch oslní na první pohled. Jeho výhoda spočívá v tom, že opticky zvětšuje místnost. Umístěním lesklého nábytku uberete na stísněnosti každému prostoru. Lesklé plochy zrcadlově odrážejí své okolí a navozují tak exkluzivní dojem. Mínusem těchto povrchů jsou viditelné otisky prstů (tím se dá předejít volbou klasické úchytky). Také nedokonalosti, jakými je například nerovný povrch jsou zřetelněji badatelně.

Matná povrchová úprava bodovala před pár lety v automobilovém průmyslu. Dnes se těší oblibě také u kuchyňských dvířek. Většina zdrojů uvádí, že tento typ provedení je méně náročný na údržbu. Faktem je, že otisky prstů a případné kapky přehlédnete mnohem lehčeji. Pozor však na bílý povrch dvířek! U lesklého dvířka se sice setkáme s viditelnými otisky, ale v matné verzi budou narušovat povrch nábytku tmavé šmouhy od nečistých prstů, které při práci v kuchyni nejsou ničím výjimečným. Designéři se nebrání vkusné kombinaci matného a lesklého provedení v rámci jedné kuchyňské sestavy. Odlišnost povrchové úpravy jemně rozbije jednobarevný nábytek. Také odlišnost v odrazu jednotlivých dveří dodá kuchyni na zajímavosti a nevšednosti. Bude nápaditá a důležité je, že neomrzí.

Sykora.eu

Údržba

Údržba lakovaných dvířek je poměrně snadná, je však potřeba dodržovat určité pravidla, aby i po létech užívaní vypadali ´jako nová´. Dva týdny po nalakování by dvířka neměla být intenzivně čištěné. Obecně se dá říct, že vnější povrchy čistíme vlhkou utěrkou, případně můžeme použít saponát. Vyhněte se prostředkům, které obsahují brusivo, protože může velice lehce dojít k poškrábání. Za žádných okolností nepoužívejte čistidla na bázi rozpouštědel (aceton a jiné), hrozí nezvratní změně povrchu naleptáním. K odstranění pouhého prachu setřete povrch dvířka prachovým hadříkem, například ze stoprocentní bavlny. U mastných skvrn využijte vlhký čistící hadr se saponátem a nechte komponent oschnout. Tyto skvrny je nutné odstranit neprodleně. Ideální je pořídit se hadříky přímo od dodavatele. Některé běžně dostupné druhy obsahují umělá vlákna a můžou způsobit poškození laku.

Lago.cz

U lesklého povrchu je zapotřebí ošetřit dvířko leštící politurou. Ta se nanáší speciálním hadříkem na polituru (zelený). Asi po minutě působení odstraňte stejnoměrně nanesený film politury suchou Satin utěrkou (modrá). Leštící politura nesmí obsahovat vosky, mazivo, amoniak, alkohol a jiné agresivní čistící látky či silikon. Při dlouhodobém intenzivní působení slunečného záření můžou dvířka mírně změnit odstín. Nemá to ale žádný vliv na jakost laku.

Constructionwe­ekonline.com

Jelikož je dvířko stříkané přímo ve výrobě, nemusíme se obávat výskytu pouze standardizovaných rozměrů. Několik let zpátky, kdy lakované kuchyně byly považované za nadstandard, atypy byli téměř nemožné. Ne každý český výrobce měl svou vlastní lakovnu. Dvířka se dodávaly ze zahraničí (hlavně z Itálie), což vedlo k delší dodací lhůtě a taky zbytečným průtahům u případné reklamace. V dnešní době obliba lakovaného nábytku stoupá a větší renomované firmy si lakují jednotlivé komponenty sami.

Lakovat se dají nejen dvířka, ale také korpusy, nebo otevřené poličky. Tady je samozřejmě ceny několik násobně vyšší než u klasických korpusů a policích z lamina. Jelikož je cena lakovaných části poměrně vysoká, uživatelé často sahají po podobné, ale levnější verzi. Tu představuje akrylát, který je finančně asi o 10% níže.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také