Kuchyňská dvířka

Kuchyň můžeme označit za přirozené srdce domácnosti. Kromě realizování svých kulinářských ambicí představuje takzvaný ´meetingpoint´ celé rodiny. Její výběr není hodno podcenit, abychom se i v budoucnu mohli cítit v její prostorách stejně spokojeně.

Kitchensource­book.co.uk

Vybavení interiéru se dnes ale nepořizuje na celý život, jak to bylo zvykem kdysi. Mladý pár si do startovacího bytu pořídí levný, ale designově zajímavý nábytek. Jinou představu má početná rodina při stavbě například rodinného domu, kdy je již kvalita a trvácnost kladena na první příčky. Jednou z nejpříjemnějších částí navrhování vlastní kuchyně je určitě volba vhodné dvířkoviny – barvy, tvaru a materiálu, z kterých budou dvířka vyrobena.

Moderní chytrý materiál musí splňovat nejen naše požadavky na efektní design a vyhovující cenu. Měl by být odolný vůči teplu, vodě, žáruvzdorný, nenáročný na údržbu a podle možností i snadno opravitelný. Ze začátku je důležité určit si základní směr, styl kuchyňské sestavy. V zásadě můžeme uvažovat o kuchyni moderní, rustikální nebo retro kuchyni. Na základě stylu pak zvolíme barvu, strukturu, druh korpusu nebo jednotlivé dílčí komponenty jako třeba úchytky.

Dominantní částí kuchyňského nábytku jsou bezpochyby dvířka. Jejich nosným materiálem je nejčastěji MDF-deska nebo biodeska, které jsou povrchově upravené laky, mořidly nebo třeba PVC folií. Kuchyňské studia nabízejí široký výběr dvířkoviny. Pro povrchovou úpravu klasických dvířek je to nejčastěji právě děvovláknitá deska potažena folií. U kuchyní rustikálního charakteru převládá masiv a dýha. V moderní kuchyňské sestavě dominují dvířka lakované či lamino. Ojedinělými případy jsou materiály jako plech, sklo, kámen nebo třeba keramika.

Homegirllondon.com

Dvířka jsou to, co je v kuchyňské sestavě na první pohled hned vidět. Trápí Vás otisky prstů na jejich vnějším povrchu? Nebo Vám vadí klasické úchytky? Zvolit vysoký lesk a zrcadlový odraz na dvířkách nebo preferovat spíše matné provedení či kombinaci dřeva? Odpovědi na tyto a podobné otázky by měly určit, jaký materiál je pro Vaši kuchyň nejideálnější. Nejčastěji se střetáváme s těmito provedeními dvířek:

Laminovaná dvířka a laminátová dvířka

V prvním případě jde o dřevotřískovou desku (méně často MDF-ku), na které je nasazena vrstva melaninové pryskyřice a dekoračního papíru a vše je zalisováno. Její hrany bývají olepené plastickou ABS-kou. Má velice přijatelnou cenu, nenáročnou údržbu a širokou paletu dekorů. Pozor! Lamino není totéž co laminát. Takové desky mají povrch z laminátu, který je tlustější a vrstvený. Vykazuje lepší vlastnosti, je odolnější vůči oděru, teplotě či oděru.

Foliovaná dvířka

Jde o MDF desku, jejíž povrch je frézován a následně je na ni nalepena PVC folie. V rámci folie může mít dvířka spoustu typů profilů. Výhodou je výběr množství dřevodekorů, motivů i UNI-barev v matném či lesklém provedení. Jedná se o nejpoužívanější materiál s vyváženým poměrem kvalita/cena.

Lakovaná dvířka

Jde o frézovanou MDF desku, na kterou je nanášeno několik vrstev laku. Lak se stříká rovně na dvířko v několika vrstvách. Povrch se tmelí, brousí a leští. Dvířka lze lakovat jakýmkoli barevným odstínem (RAL, NCS). Proces lakování je složitější, na základě toho se odráží i vyšší cena.

Dýhovaná dvířka

Jde o tenkou vrstvu dřeva nalisovanou na deskovém základě (DTD/MDF), která je přelakována laky. Materiál je levnější než masivní dřevo, někdy však k nerozeznání od masivu. Hrany jsou opatřeny dýhovanou páskou nebo nákližkami.

Masivní dvířka

Na výrobu masivních dvířek se většinou používají kvalitní listnaté i jehličnaté dřeviny jako dub, buk, javor, jasan, smrk nebo borovice. Vynikají dlouhou životností a lze u nich zvolit z několika povrchových úprav. Můžou být lakované, mořené, stříkané barvou nebo třeba voskované. Výborně se hodí do rustikální kuchyně. Potěší každého, kdo tíhne k přírodním a tradičním materiálům.

Co je MDF?

(medium density fibreboard, dřevovláknitá deska)

Jde o deskový materiál, kterého objemová hmotnost se pohybuje kolem 800 – 900 kg/m3. Základní surovinou pro výrobu je smrkové dřevo. Vyrábí se bez použití lepidel. Má jemnou homogenní kompaktní strukturu, díky které se dobře tvarově opracovává. Právě ta umožňuje kvalitní zpracování povrchu frézováním či lakováním. MDF deska se nejčastěji potahuje foliemi, dýhou, někdy laminátem, nebo se lakuje. Vyfrézováním ornamentálního profilu a potažením desky třeba folií s dřevodekorem lze vytvořit dřevěného rustikálního vzhledu. Někdy je problém rozeznat takto umělo vytvořenou strukturu od cenově náročnějšího masivu.

Ceskestavebni­ny.eu

Co je DTD?

(dřevotřísková deska)

Jde o nejzákladnější materiál, obyčejnou dřevotřískovou desku bez povrchové úpravy. Vyrábí se slisováním zdrceného materiálu, kde dřevěné třísky jsou spojené formaldehydovou pryskyřicí. Ta byla kdysi lidskému zdraví škodlivá, kvůli svým výparům. Dnes již mají desky emisi v pořádku. Její hlavní nevýhoda spočívá v tom, že není odolná vůči vlhkosti. Působením vlhkosti totiž deska nabobtná a po následným vyschnutí se nedokáže vrátit to původních rozměrů. V surovém stavu se využívá ve stavebnictví. V nábytkářském průmyslu spočívá její hlavní využití jako nosný materiál pro lamino desky, dýhování nebo lamináty. Její struktura je řidší než u MDF desky, proto spojovací materiál dobře nedrží. Díky hrubému charakteru se nelakuje barvou ani nepotahuje folií.

Almaty.all.biz
Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také