Kuchyně tvaru U - dvoustranná

Pokud přemýšlíte nad kuchyňskou linkou tvaru „U“, jistě patříte k milovníkům vaření a plánujete ve vaší kuchyni trávit více času. Taková linka je totiž velmi praktická z hlediska správného a zároveň pohodlného přístupu ke kuchyňským pracím a navíc vám poskytuje velmi variabilní možnosti její realizace.

Zena.centrum.cz

Dvoustranná kuchyň x kuchyň tvaru „U“

Rozdíl mezi těmito kuchyněmi je velmi nepatrný, spočívá pouze ve spojení či naopak oddělení protilehlých stran kuchyňské linky. V našich končinách je však zvykem navrhovat spíše kuchyňské linky kompaktně propojené, tedy tvaru „U“. Je to dáno běžnými tvary kuchyňských místností, které mají obvykle téměř čtvercové rozměry či jsou to prostory přímo napojené na obývací místnosti. Při takových podmínkách je tedy vhodnější využít celý dostupný prostor a kuchyňskou linku přerušovat pouze, je-li to nezbytné (např. kvůli poloze okna). Princip uspořádání však mají tyto kuchyně stejný.

Správné uspořádání

Vhodné uspořádání je nejdůležitějším parametrem každé kuchyňské linky. Podrobněji jsme se tímto tématem zabývali v článku Jak uspořádat kuchyni, zopakujme si tedy jen základní princip. V každé kuchyni by měl být dodržen správný postup prací, tedy skladování – mytí – vaření, který můžete vidět výborně provedený na obrázku níže. V této kuchyni na sebe plynule navazuje lednice (skladování), vedle ní je vhodně umístěn kuchyňský dřez pro omytí surovin před jejich zpracováním, následuje dostatečně velká a dobře osvětlená pracovní plocha, dále varná plocha s další pracovní či odkládací plochou a vše je přirozeně zakončeno blokem s pečící a mikrovlnou troubou.

Velmi dobře uspořádaná kuchyňská linka dle správného postupu prací. Této kuchyni by se dalo jen drobně vytknout málo místa na odložení surovin před jejich omytím (tedy mezi lednicí a kuchyňským dřezem), je to však jistě dáno polohou okna s nízkým parapetem, jež neumožňuje posunutí dřezu dále od lednice.

Modrastrecha.cz

Další velmi zdařilý příklad správně uspořádané kuchyňské linky, která navíc poskytuje různé pracovní výšky vhodné pro různé účely.

Ambient-interier.cz

Výškové uspořádání

Kuchyňská linka tvaru „U“ vám umožňuje sofistikovanější přístup k různým výškám pracovní plochy na rozdíl od linky přímé, kde je tento problém z hlediska designu téměř neřešitelný (více o přímých kuchyňských linkách naleznete v článku Kuchyně přímá). Může se to zdát velmi nestandardní, ale věřte, že každá činnost v kuchyni vyžaduje trochu jinou výšku, i když se to běžně při návrzích kuchyňských linek příliš neřeší a stanovuje se výška průměrná (cca 850 – 900 mm). Při mytí nádobí můžete mít výšku kuchyňského dřezu mnohem vyšší (cca 950 mm), zatímco na varné ploše, kde se potřebujete naklánět nad hrnci se vám hodí o nějaký ten centimetr méně (klidně může být pouhých 800 mm nad podlahou), nebo například na hnětení těsta je vhodné mít také nižší pracovní plochu, která vám umožní se do těsta více „opřít“.

Vyšší část kuchyňské linky s dřezem může být nenápadně schovaná za panel s vestavnou lednicí. Kromě tohoto zajímavého prvku však tato linka není dobře uspořádaná z hlediska návaznosti prací. Hlavní pracovní prostor by měl být umístěn mezi varnou plochou a dřezem, kde je však drobnější spíše odkládací plocha. Je to způsobeno podřízením se designu, který zde klade důraz na středové umístění digestoře.

Kuchynedusek.cz

Pozor na rohy

U kuchyňských linek tvaru „U“ vzniká drobný problém se správným využitím pracovních ploch v jejich rozích. Tyto prostory mohou být obtížněji dostupné, zvláště pokud jste drobnější postavy. Není příliš vhodné do nich umisťovat kuchyňský dřez či varnou plochu bez důkladného promyšlení všech návazností a rozměrů. Ideální je, pokud si takovou situaci můžete nejdříve vyzkoušet u známých či v kuchyňském studiu.

Pokud potřebujete umístit kuchyňský dřez do rohu vaší linky, můžete ho například orientovat tak, aby byla v hůře dostupném místě odkapávací plocha.

Truhlarstvi-kz.cz
Tip:

Rohy kuchyňské linky budete mít lépe přístupné, pokud je navrhnete zkosené či zaoblené. Takové tvarování více odpovídá ergonomii lidského těla.

Díky zkoseným rohům se vám bude lépe obsluhovat kuchyňský dřez či varná plocha. Této kuchyňské lince by však prospělo, pokud by byl dřez umístěn více v její levé (přímé) části, aby vznikla větší pracovní plocha mezi mycí a varnou zónou.

Mistrm.cz

Úložné prostory v rozích

Rohové části kuchyňské linky jsou náročnější nejen z hlediska obsluhy, ale také využití úložného prostoru. Naštěstí jsou v dnešní době již dostupné promyšlené systémy, které vám tento problém vyřeší. Největší komfort vám zajistí rohové výsuvy či otočné drátěné systémy, pokud byste si nechali zhotovit pouze skříň s obyčejnými dvířky, čekalo by na vás časté ohýbání do špatně přístupného prostoru.

Rohové výsuvy se příliš neliší od klasických „šuplíků“. Jejich obsluha je pohodlná a mají obvykle nižší pořizovací cenu než drátěné systémy.

Interierstudio.eu

5 Tipů pro nápaditou kuchyni tvaru „U“

  1. Rozšiřte si pracovní plochu vaší kuchyňské linky o vhodně umístěný jídelní stůl. Navíc to nebudete mít daleko při servírování obědů a večeří vašim blízkým a přátelům.

Dejte si však pozor na vhodnou vzdálenost mezi varnou plochou a jídelním stolem, v tomto případě by se hodilo umístit varnou plochu ještě trochu dále od stolu, abyste neohrožovali vaše strávníky případným prskáním horké vody či oleje.

Stolarstvi-sovjak.cz
  1. Dalším vhodným způsobem jak si rozšířit a zároveň zpestřit prostor kuchyňské linky, je propojení s barovým pultem. Jedná se o velmi zajímavé řešení z hlediska designu a jistě ho oceníte při rychlých stolováních ve dvou. Podrobnější informace o barových pultech v kuchyni naleznete v našem článku Kuchyně s barem.

Posezení u barového pultu je výborné například při snídaních, kdy před odchodem do práce nemáte příliš času nazbyt.

Kuchyneelza.cz
  1. Kuchyňské linky tvaru „U“ se často navrhují s digestoří umístěnou symetricky ve středu kuchyně. Pokud máte i vy takovou představu, nezapomeňte, že taková digestoř pak bude upoutávat pozornost a je vhodné, aby to mu odpovídal její design. Samozřejmě se tím zvýší i její pořizovací cena, ale pokud do ní nechcete příliš investovat, bude lepší když zvolíte nenápadnou variantu zabudovanou do horních skříněk.

Aby designová digestoř správně vynikla, je vhodné kolem ní nechat dostatek prostoru.

Sinkevich.info
  1. Není vždy nutné propojovat kuchyňský prostor s obývacím pokojem. Pokud máte menší kuchyni v samostatné místnosti, zkuste využít kontrastu různých materiálů a vytvoříte tak designově velmi zajímavý „výklenek“.

Kuchyňské linky tvaru „U“ vám mohou v malých prostorech poskytnout dostatečný úložný prostor a elegantní kompaktní design.

Living.cz
  1. Pokud máte malý byt do kterého se nevejde pracovní kout, zkuste jej zabudovat do kuchyňské linky, rozšíříte tak její pracovní plochu. Takový stůl se pak hodí nejen na manuální činnosti nutné v domácnosti, ale lze u něj i například pracovat na notebooku.

Pracovní stůl potřebuje menší výšku než běžná kuchyňská linka, což však můžete využít na činnosti, při kterých je menší výška velmi pohodlná (např. práce s těstem).

Kuchyneelza.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také