Kuchyně tvaru L - rohová

Rohové kuchyně bývají velmi praktické a vhodné pro aktivní vaření. Jsou otevřené do prostoru a dají se tak snadno spojit s obývacím pokojem či jídelnou. Pokud však chcete jejich pozitivní vlastnosti co nejvíce podtrhnout, musíte je především správně uspořádat.

Fabricacocinas­baratas.es

Důležitá je návaznost prací

U všech typů kuchyňských linek platí pravidlo správné návaznosti prací, která by měla být: skladování – mytí – vaření. U linek tvaru „L“ to pak konkrétně vypadá tak, že by měla na jednom konci začínat lednicí (může být v kombinaci s potravinovou skříní), dále by měla pokračovat alespoň drobnou odkládací plochou (na vybrané suroviny určené pro další zpracování), následuje kuchyňský dřez, hlavní pracovní plocha a vedle ní plocha varná (sporák). Nezapomeňte však ještě vedle sporáku na odkládací plochu pro používané nádobí či hotové pokrmy, v případě větších kuchyní pak může pokračovat další pracovní plocha.

U kuchyňských linek tvaru „L“ vzniká pracovní trojúhelník, který by vás měl přirozeně vést z jednoho konce na druhý a zpět. Podrobnější informace o posloupnosti prací, pracovním trojúhelníku a různých typech kuchyně naleznete v článku Jak uspořádat kuchyni.

Tereza Fišerová
Tip:

Kuchyňská linka tvaru „L“ umožňuje hravý přístup k použitým materiálům. Odvažte se a zkuste zkombinovat dva různé materiály, které vytvoří kontrastní vztah mezi jejími dvěma stranami. Vaše kuchyň tak bude působit velmi nadčasovým dojmem.

Velmi elegantní kombinace dvou různým materiálů v pojetí bílá/dřevo. Kromě toho jde také o velmi dobře uspořádanou kuchyňskou linku se všemi potřebnými náležitostmi.

Pluska.sk

Dobře uspořádaná kuchyň, které k ideálnímu stavu chybí doplňková odkládací plocha vedle sporáku. Ta neslouží pouze pro odložení nádobí či pokrmů, ale také zvětšuje prostor, který při vaření na sporáku můžete bez obav znečistit. V takovéto kuchyni lze bohužel předpokládat, že se velmi rychle vytvoří nečistoty (především mastnota) na přilehlé zdi, oknu i radiátoru.

Czkuchyne.eu

I malá kuchyň může být velmi dobře uspořádaná. Obvykle se to však neobejde bez drobných kompromisů. Zde byla například vypuštěna odkládací plocha mezi kuchyňským dřezem a lednicí.

Modrastrecha.cz

Jak naložit s rohem

Prostory v rohu kuchyňské linky jsou obvykle hůře dostupné, zvláště pokud jste menší postavy. Z tohoto hlediska je tedy velmi výhodné do nich umisťovat drobné spotřebiče (kávovar, kuchyňského robota, domácí pekárnu). Lze to však pouze v případě, že je vaše kuchyň dostatečně velká a vy máte další pracovní plochy pro vaření.

V tomto případě je například vhodně využito polohy dřezu v rohu k tomu, že byla zvýšena výška pracovní plochy, neboť pro mytí nádobí (díky hloubce dřezu) je lepší mít vyšší plochu, abyste se nemuseli nekomfortně naklánět.

Veneskrine-ostrava.cz

V této kuchyni není zrovna přebytek pracovních ploch a díky umístění kávovaru v rohu se stává plocha vedle lednice hlavní plocho pro práci. Řešení tohoto problému by muselo nastat již při samotném návrhu, kdy by se dřez posunul blíže k lednici a roh by byl lépe zpřístupněn.

Modrastrecha.sk

Do rohu kuchyňské linky můžete také umístit kuchyňský dřez. Je však třeba přizpůsobit samotný tvar rohu, aby byl pohodlně přístupný, což znamená řešit roh zkosením či zaoblením. To samé v podstatě platí, pokud byste chtěli v rohu zřídit hlavní pracovní plochu.

Cena takové výrazné digestoře jistě nebude nejmenší, získáte za ni však velmi kvalitní a neotřelý design kuchyně, kterou vám nejeden host jistě pochválí. V tomto případě však majitel kladl důraz na design a přitom podcenil vhodné tvarování rohu,lze tedy očekávat, že vaření v něm nebude tak komfortní.

Digestore-faber.cz

Velmi efektně bude působit také digestoř s varnou plochou umístěnou v rohu. Je však třeba zvolit takový typ digestoře, který je pro tuto polohu určený. Zároveň je vhodné vybrat digestoř se zajímavým designem, která si takové čestné místo zaslouží. A stejně jako v předchozím případě upravte tvar rohu tak, aby se vám co nejlépe přizpůsobil.

Nebojte se experimentovat

Kuchyň tvaru „L“ může být navržena s rozdílnými výškami pracovní plochy. Každá činnost v kuchyni je totiž pohodlná v trochu jiné úrovni od podlahy, a přesto je většina kuchyňských linek navržena pouze na jednu průměrnou výšku.

Na první pohled může nová kuchyně působit velmi exkluzivně, na ten druhý už to tak růžové být nemusí. V tomto případě je například velmi nevhodně umístěn kuchyňský dřez, který je v příliš těsné blízkosti varné plochy. Představte si, že myjete nádobí a za zády vám prská rozpálená pánev, to asi nebude příliš komfortní.

Nabytokzem.sk

3 tipy jak vhodně doplnit kuchyň tvaru L

  1. Kuchyňská linka tvaru „L“ je velmi otevřená do okolního prostoru a pokud volně navazuje na obývací pokoj, je vhodné ji přirozeně „uzavřít“. Nejčastěji se do jejího volného rohu umisťuje jídelní stůl, ke kterému tak budete mít pohodlný přístup, ale zároveň nebude příliš daleko pro servírování . Pokud zrovna nestolujete, můžete plochu stolu užívat pro odkládání surovin a nádobí, pro které už na lince nemáte místo.

Kuchyňská linka tvaru „L“ obvykle poskytuje dostatek prostoru pro umístění jídelního stolu.

Viaweb.cz
  1. Pokud vám nedostačuje prostor stávající kuchyňské linky, můžete ji doplnit pracovním či varným ostrůvkem. Jedná se o velmi zajímavé řešení nejen z hlediska praktické stránky kuchyně, ale také jejího designu. Kuchyňské linky tvaru „L“ jsou pro umístění ostrůvku jako dělané, nesmíte však zapomenout na úskalí, které s sebou toto řešení přináší. Podrobnější informace o kuchyňských ostrůvcích naleznete v článku Kuchyně s ostrůvkem.

Kuchyňský ostrůvek vám zabere vhodný prostor pro umístění jídelního stolu, ujistěte se tedy, že pro něj máte nějaké jiné vhodné místo.

Potrusil.cz
  1. Kuchyňskou linku tvaru „L“ lze také vhodně doplnit barovým pultem. Jde o další způsob jak si rozšířit pracovní či spíše odkládací plochu a jak učinit vaši kuchyň mnohem atraktivnější. Barový pult pak bude dobře sloužit pro rychlé stravování, například během snídaně. Pokud vás zajímají podrobné informace o barových pultech v kuchyni či jen hledáte inspiraci, přečtěte si náš článek Kuchyně s barem.

Stejně jako u zřizování kuchyňského ostrůvku se ujistěte, že po umístění barového pultu budete mít ve vašem bytě prostor na jídelní stůl.

Kuchyneelza.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také