Kuchyně s ostrůvkem

Kuchyňské ostrůvky si nejen díky svému atraktivnímu vzhledu získávají čím dál větší oblibu. Kromě moderního designu vám poskytnou rozšíření pracovního prostoru, což je samozřejmě velmi praktické. Je však potřeba řádně promyslet jejich řešení a funkci, aby vám nepřinášely také nečekané komplikace.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/fhbqr4szjc8u6j126jyk­hnhoubllxgbgghkyw­srr.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„fhbqr4s­zjc8u6j126jyk­hnhoubllxgbgghkyw­srr“ /> Designatak.cz

Vhodné využití ostrůvku

Někteří lidé vám kuchyňský ostrůvek vřele doporučí a jiní ho pro změnu budou proklínat. Jak je to možné? Záleží totiž na tom, k jakému účelu ho používají a jaké jsou jejich kuchařské návyky. V ostrůvku můžete mít zabudovaný sporák, kuchyňský dřez, či ho můžete používat jen jako pracovní plochu, jaký je však mezi těmito možnostmi rozdíl?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/a4w7i65fnc4grtm7g193­ef0d4kr3vkw8r463f1×y­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„a4w7i65­fnc4grtm7g193ef0d4kr3vkw­8r463f1×y“ />

Kuchyňský ostrůvek může být bez problémů navržen i do rustikální kuchyně.

Stylainterier.cz

Ostrůvek s kuchyňským dřezem

Pokud chcete mít ve vašem ostrůvku umístěn kuchyňský dřez, připravte se na to, že se jedná o finančně a stavebně náročné řešení. Je to způsobeno nutností přívodu vody a kanalizace, kterou lze vést jedině v konstrukci podlahy. Z toho důvodu se často jedná o řešení neproveditelné, neboť podlaha nemá vždy dostatečnou tloušťku.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/znygru0vddyj­r2ipd661gk7is3dk­01ynudaovgor.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„znygru0vddyj­r2ipd661gk7is3dk­01ynudaovgor“ />

Tvoří-li ostrůvek v kuchyni jedinou pracovní plochu, vyhnete se přenášení nádobí a zpracovávaných surovin kuchyňskou uličkou.

Inminimal.cz

Obvykle se také nejedná o příliš praktické řešení, neboť vám hrozí riziko, že si nakapete od omytých surovin či nádobí v uličce mezi linkou a ostrůvkem. Pokud navíc nemáte na ostrůvku také varnou plochu, tak se pro vás přenášení horkého nádobí ze sporáku do dřezu (např. při slévání vody z těstovin) může stát opravdovým peklem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/4qrwzkm1o58u7rp8nrdez­vq6wkakx34k7jbblrw8­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4qrwzkm­1o58u7rp8nrdez­vq6wkakx34k7jbblrw8­“ />

Pokud máte kuchyňský dřez v ostrůvku a varnou plochu v oddělené lince, snažte se je alespoň orientovat co nejblíže k sobě.

Coosyd.com

Ostrůvek s varnou plochou

Rozvody ke sporáku nejsou tak náročné jako ke kuchyňskému dřezu, záleží ovšem jaký typ sporáku budete mít v ostrůvku nainstalovaný, v případě plynu je situace samozřejmě složitější než v případě elektrické varné desky. Stejně jako v případě kuchyňského dřezu je však důležité, zda-li máte na ostrůvku současně dřez i sporák, pokud tomu tak není, počítejte s drobnými komplikacemi při manipulaci s nádobím a surovinami během vaření.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/iptfgt04y9u­ug7bz8kw20srtvshcab2slk9­j6g9w.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„iptfgt04y9u­ug7bz8kw20srtvshcab2slk9­j6g9w“ />

Velmi oblíbené jsou jednoduché válcové digestoře, které díky svému minimalistickému pojetí působí velmi moderně. Ozvláštnit je můžete například použitím v páru.

Homedesignssi­te.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/d5bkhyyl2di0i­ri52o5kgeyik7z3y8fug­bfe46f5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„d5bkhyyl2di0i­ri52o5kgeyik7z3y8fug­bfe46f5“ />

Budete – li chtít u vašeho ostrůvku zřídit barové posezení, měli byste zajistit dostatečný odstup mezi barem a sporákem, abyste nebyli ohrožování prskajícími hrnci či pánvemi. V tomto případě by se situace dala řešit vložením zábrany pod vyvýšený barový pult.

Potrusil.cz

U ostrůvků s varnou plochou je také velmi důležité promyslet umístění a typ digestoře. Připravte se však na to, že ostrůvkové digestoře mají větší pořizovací cenu, než ty klasické. Pokud se však nebudete zdráhat investovat do pořádného kusu, získáte velmi originální designový prvek do vašeho interiéru.

Ostrůvek s pracovní plochou

Užívat ostrůvek pouze jako pracovní či odkládací plochu je z praktického hlediska to nejlepší řešení. Nemusíte investovat nadbytečné finanční prostředky do zřizování rozvodů v podlaze ani do ostrůvkové digestoře. Navíc nebudete muset složitě manipulovat s nádobím mezi varnou plochou a kuchyňským dřezem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/4ija1j3t1w7f5k­nrq6tu2k39sgo­ia4g2yc65lkc3­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4ija1j3t1w7f5k­nrq6tu2k39sgo­ia4g2yc65lkc3­“ />

Pokud je vám líto, že nebudete mít nad pracovním ostrůvkem zajímavou digestoř, můžete ji nahradit například originálním zavěšeným podhledem se systémem na ukládání nádobí.

Blog.mrhandyman­.com
Tip:

Je velmi výhodné nechat si do kuchyňského ostrůvku zabudovat elektrické zásuvky. Lze předpokládat, že budete na jeho pracovní ploše potřebovat využít nějaké kuchyňské spotřebiče a není příliš praktické zapojovat je do zásuvky přes uličku, kde by mohl kabel někdo nechtěně strhnout.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/vmjgva43yz­h9odihv3rua6as­c6b0c8kg5aheo­iwj.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„vmjgva4­3yzh9odihv3ru­a6asc6b0c8kg5a­heoiwj“ />

Zásuvky můžete nechat elegantně zakrýt záklopem v materiálu linky, aby nebyly vidět, pokud je nebudete používat.

Team7.at

Bez pořádného světla ani ránu

Ať už budete používat kuchyňský ostrůvek k vaření či jen k práci, nesmíte zapomenout zajistit jeho dostatečné osvětlení. Při umístění ostrůvkové digestoře máte situaci o trochu jednodušší, neboť bývají vybaveny zabudovaným světlem. I v takovém případě však promyslete, zda-li vám zvládnou osvětlit celou plochu ostrůvku. U variant bez varné plochy se nebojte nad ostrůvek nainstalovat pořádné svítidlo, které se může stát velmi zajímavým doplňkem vašeho interiéru.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/o2wemqqxi6g1jtq0u­181qotxcnbzie1i­uo1l4×l3.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„o2wemqqxi6g1jtq0u­181qotxcnbzie1i­uo1l4×l3“ />

Svítidlo může být například v barevném kontrastu s materiálem kuchyňské linky.

Housetohome.co.uk
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/8ujfwt3wndzsvp4­vh8vlvtkuyy3sce­lijs1buuvh.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„8ujfwt3wndzsvp4­vh8vlvtkuyy3sce­lijs1buuvh“ />

Svítidla nemusí upoutávat pozornost jen svou barvou, ale klidně i velikostí.

Chicagoenne.com

Ostrůvek s barem

Toužíte mít v kuchyni bar i ostrůvek? Není nic jednoduššího než obojí hezky zkombinovat. Pokud však máte na ostrůvku varnou plochu, nezapomeňte na dostatečný odstup od barového posezení či nějakou ochrannou zábranu (vyvýšený pult). Je také výhodné, když ostrůvek poskytuje možnost pro zastrčení barových stoliček, abyste o ně nezakopávali, pokud je zrovna nebudete využívat. Více informací o kuchyňských barech naleznete v našem článku Kuchyně s barem.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/4i2o2o51j2y2se­y2l7sik4wxmij­qb88mmstgyk2z­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4i2o2o5­1j2y2sey2l7sik4wxmij­qb88mmstgyk2z“ />

Barové posezení může být stejně vysoké jako vaše pracovní plocha, nezapomeňte si však pořídit tomu odpovídající barové stoličky.

Kuchyne-kuchynske-diz.cz

NEZAPOMĚŇTE

  • Mezi ostrůvkem a linkou byste měli mít alespoň 900 mm. Pro pohodlný pohyb v kuchyni je však ideální rozměr 1200 mm, díky kterému budou moci bez problému vařit současně dva lidé.
  • Při zřizování kuchyňského dřezu či plynového sporáku musíte mít dostatečnou tloušťku podlahy pro rozvody vody, kanalizace či plynu.
  • Varná plocha umístěná v ostrůvku vyžaduje instalaci ostrůvkové digestoře.
  • stejně jako všechny typy kuchyní musí kuchyň ostrůvková splňovat zásady pro správné uspořádání pracovních postupů, které jsme podrobně rozebrali v článku Jak uspořádat kuchyni.
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/jg76jncac99lhpe0a18i­irr3wqg4db4qw­pifgod5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„jg76jnc­ac99lhpe0a18i­irr3wqg4db4qw­pifgod5“ />

Pokud chcete jen malé barové posezení, můžete zkusit zajímavou boční variantu zhotovenou za pomoci vykonzolované pracovní desky..

Decosee.com

Pro milovníky oblých tvarů

Realizace kuchyňského ostrůvku vám umožňuje popustit uzdu fantazii a zařídit si zaoblenou kuchyňskou linku. Jeho výhoda totiž spočívá v tom, že nepřiléhá ke stěnám, které přirozeně bývají rovné a limitují tak použití oblých tvarů.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/0rpar1amyc­ns0oknkug35w9s0vt­1wzmujc55h78v­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„0rpar1a­mycns0oknkug35w9s0vt­1wzmujc55h78v“ />

K zaoblenému ostrůvku se bude hodit válcová digestoř.

Motiqonline.com
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­340/2wd9hzxul4bv8gjmr7zh­3wmi55ugb2psrbrag­nel.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„2wd9hzx­ul4bv8gjmr7zh3wmi55ug­b2psrbragnel“ />

Kuchyňský ostrůvek může být nejen zaoblený, ale klidně rovnou kulatý.

Gocadd.com

Připravte se však na větší finanční investici, neboť vše budete muset nechat zhotovit přesně na míru a ohýbané materiály také nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Pokud se však nedáte cenou odradit, dostanete velmi originální design kuchyně, který vám vaši hosté jistě budou závidět.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/hs46f1j4r9riq­pkiguuhbgggni0e­ko3wyrctmzs6.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hs46f1j­4r9riqpkiguuh­bgggni0eko3wyr­ctmzs6“ />

Aby výsledek vypadal co nejlépe, nevyhnete se nutnosti pořídit speciální zaoblený dřez či sporák, pokud však ostrůvek využijete jen jako pracovní plochu, ušetříte významné náklady.

Peterdenahy.com
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také