Kuchyně přímá

V dnešní době je velký rozmach přímých kuchyňských linek, neboť svým čistým a jednoduchým designem odpovídají současným měřítkům moderních interiérů. Zároveň to však také odpovídá stále menší potřebě domácího vaření a přeměně kuchyně na místo pro „rychlé občerstvení“.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/p1ipo8eam­chlp0hhe5897vlc8j62f0pxr­ue3t9oj.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„p1ipo8e­amchlp0hhe5897­vlc8j62f0pxru­e3t9oj“ /> Interierylivin­g.cz

Přímé pracovní schéma vs. pracovní trojúhelník

Kuchyňská linka není z praktického hlediska tou nejlepší volbou pro aktivní a pohodlné vaření. Pokud si totiž vaši kuchyň zařídíte dle správného postupu prací, tedy skladování – mytí – vaření (podrobnější informace v článku Jak uspořádat kuchyni), budete odsouzeni neustále běhat z jednoho konce na druhý. Představte si například, že mícháte omáčku na sporáku a potřebujete do ní přidat nějakou ingredienci, kterou máte uloženou v lednici na druhé straně kuchyně, takové situace nejsou nijak ojedinělé, takže pobíháte sem a tam oproti kuchyni tvaru „U“, kde vám na to stačí jen úkrok stranou či drobné otočení (názorně zobrazení této situace vidíte na následujícím obrázku).

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/qmmi0591z8zd2305uh­b0qlgtsvwngq4rx4tt7jsz­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qmmi059­1z8zd2305uhb0qlgtsvwngq­4rx4tt7jsz“ />

Kuchyňská linka ve tvaru „U“ vám ušetří spoustu běhání a tím i času, pokud se o ní chcete dovědět více, přečtěte si náš článek Kuchyně tvaru „U“ (dvoustranná).

Tereza Fišerová

Přímá kuchyňská linka je však často jediné možné řešení kvůli nedostatku prostoru. Je – li to váš případ, nepodceňujte správné rozvržení a především návaznosti kuchyňských zón, abyste co nejlépe využili každý centimetr. Obecně se však dá říci, že menší rozměry přímé lince velmi prospívají a prakticky eliminují její hlavní nevýhodu (běhání z jednoho konce na druhý).

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/qksob00jbdo08zgiw­wr7uef7so5obc788kyt­fqv8.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„qksob00­jbdo08zgiwwr7u­ef7so5obc788kyt­fqv8“ />

Ukázka vhodných minimálních rozměrů v kuchyni se správnou návazností prací.

Tereza Fišerová
Tip:

Nemáte – li v kuchyni dostatek místa na volně stojící lednici, zabudujte ji přímo do kuchyňské linky. Musíte samozřejmě zvolit nízký model, který se vejde pod kuchyňskou linku. Budete tak mít více pracovního prostoru na vaření.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/bt03prlr1s51yz00wz1c­j9cig619bgh14uc­n3rle.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bt03prl­r1s51yz00wz1cj9cig619bgh­14ucn3rle“ />

Počítejte s tím, že nízká lednice má méně pohodlnou obsluhu, malá kuchyň se však zřídka obejde bez kompromisů.

Sandramaison.blog­spot.cz

Špatné uspořádání

Nenechte se oklamat nadšeným dojmem z nové kuchyňské linky, neboť nové a hezké nemusí nutně znamenat praktické. I když vaše kuchyně neposkytuje prostor pro příliš komfortní řešení, nesmí to být pro výrobce či návrháře výmluva pro to, aby vám vnutil nevhodně uspořádané řešení. Pamatujte, že vždy byste měli mít nejvíce pracovního prostoru mezi kuchyňským dřezem a varnou deskou. Pokud je pro správné uspořádání zapotřebí upravit stávající rozvody, může vás to zbytečně odradit, ani výrobci se do takových úprav vždy nehrnou. Je však na vašem zvážení, zda – li vám drobné usnadnění prací stojí za nevhodně uspořádanou kuchyň, která bude komplikovat váš každodenní život.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/l18kcgbav9cfz7fpzj18­65arvaqw18d7ben­thdp5.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„l18kcgb­av9cfz7fpzj1865ar­vaqw18d7benthdp5“ />

Příklad špatně uspořádané kuchyně. Hlavní pracovní plocha je umístěna na okraji linky a vy tak budete muset stále obíhat sporák, abyste se dostali ke kuchyňskému dřezu.

Nabytek.cz

Zapuštěná kuchyňská linka

Velmi efektní je zapustit přímou kuchyňskou linku do většího výklenku, nebo naopak přistavět ke stávající stěně tzv. předstěnu např. ze sádrokartonu, která pak vytváří dojem takového výklenku. Řešení s předstěnou vám navíc umožní zabudovat do „stěny“ vestavěnou lednici, což zapadá do čistého a moderního pojetí kuchyňského prostoru. Zastánci spíží také mohou využít prostoru za předstěnou pro zabudování samostatného skladu pro potraviny. Pamatujte však, že je nutné takový prostor odvětrávat, jinak bude přispívat k rychlejší degradaci uložených surovin.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/4lrs0uegn4×kb5e­ap9lpvfmye6wo­y8pkcufyfk0×.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„4lrs0ueg­n4×kb5eap9lpvfmy­e6woy8pkcufyf­k0ד />

Zapuštěná kuchyňská linka s relativně správným uspořádáním. Pro správný postup prací by bylo vhodnější mít kuchyňský dřez umístěný vedle lednice a sporák naopak v opačném rohu.

Maxhome.cz

Nepleťte si… vestavěnou a vestavnou lednici. Zatímco vestavěná lednice je zapuštěná do konstrukce stěny (či předstěny), tak lednice vestavná je oproti tomu zabudovaná do nábytkového korpusu a je opatřená stejnými dvířky jako kuchyňské skříňky.

Tip:

Pokud si necháváte zhotovovat kuchyňskou linku na míru, můžete zvolit nestandardní přístup a nechat si zbudovat linku se širší pracovní plochou, než je obvyklé. Oceníte to především tam, kde nemáte dost místa na dostatečně dlouhý pracovní prostor, což se obzvlášť hodí u přímých kuchyňských linek.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/7hsq5tj25t6ht8jlcjqa­74v1×ovahzcir­tkfvgxe.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„7hsq5tj­25t6ht8jlcjqa74v1×o­vahzcirtkfvgxe“ />

Díky širší pracovní ploše můžete také šikovně využít prostor v různých malých výklencích např. vedle komínů. V kuchyni se hodí každý centimetr, takže se zbytečně nesnažte takový prostor jen zamaskovat falešnou stěnou.

Obydleni.cz

Jak na digestoř

U přímých kuchyňských linek vyvstává otázka zda- li je lepší zabudovat digestoř do horních skříněk či zvolit samostatnou variantu. Obecně bývá mnohem čistší řešení zvolit digestoř vestavnou, která nijak nebude narušovat zvolený design kuchyně. Toto řešení vám navíc poskytuje drobný úložný prostor navíc. Pokud se rozhodnete pro samostatnou variantu , sáhněte spíše po digestoři s unikátním či netradičním designem, která si takovou pozornost jistě zaslouží.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/tbwgzxt2ffy­ek4vuapxg8f4czgy­ti14ef89qxgfg­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tbwgzxt­2ffyek4vuapxg8f4czgy­ti14ef89qxgfg“ />

Pokud zvolíte samostatnou digestoř s fádním designem, může se vám stát, že bude působit jako „pěst na oko“. V tomto případě například zvolená digestoř naprosto koliduje s rustikálním stylem kuchyně.

Katalognabytku.sk

Důraz na design…Pokud nejste velký milovník vaření a víte, že v kuchyni nebudete trávit příliš času, není důvod si nezvolit přímou kuchyňskou linku. Její nevýhoda se pak může stát její předností. Nezabírá totiž mnoho místa a snadno se z ní stane přirozená a designově zajímavá součást vašich obytných prostor.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/e9f1ro4hln341a9rk95n­dqdv7u4p7287ix­xgg3qw.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„e9f1ro4­hln341a9rk95ndqdv7u4p728­7ixxgg3qw“ />

Čím méně hodláte vaši kuchyň používat, tím více ji můžete podřídit zajímavému designu.

Nejkuchynskelin­ky.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také