Koupelnové trendy 2015 - 2. část

Současné koupelnové trendy můžeme shrnout do několika bodů. Hlavními poznávacími znaky moderní koupelny jsou povrchy v přírodních odstínech s minimem spar (velkoformátové dlažby, obklady a stěrky), volná podlaha díky zařizovacím předmětům a nábytku zavěšenému na stěnách a bezbariérový sprchový kout dělený pouze skleněnou stěnou. Soudobá koupelna je zkrátka jednoduchá, střídmá a elegantní. Pojďme se na ni ale podívat podrobněji.

Ikea.com

Závěsné zařizovací předměty

Podomítkové splachovací systémy se zavěšenými toaletami a umyvadla na desku nejsou žádnou novinkou, ale přetrvávající stálicí i v nových trendech. Jedná se o praktická řešení, která vám umožní snadnou údržbu a jednoduchý úklid podlahy. Ke splnění tohoto komfortu přispívají i jednoduché umyvadlové skříňky, které se zbavují nožiček a nepraktických soklů. Dvířka jsou nahrazena zásuvkami s vloženými organizátory. Po vysunutí tak přehledně vidíte, co vše je ve skříňce uloženo a vyhnete se pátrání po předmětech zaskládaných kdesi v rohu.

Zásuvky vám zaručí rychlý přehled o všem, co se v nich skrývá. Pro jednodušší uspořádání do nich vložte pořadače.

Ikea.com

Pokud nemusíte řešit úložné prostory přímo v rámci koupelny a netrpíte nedostatkem prostoru, nebojte se využít i soliterních designových umyvadel. Celá koupelna bude vypadat vzdušněji a luxusněji. Potřebné ručníky, mycí potřeby a úklidové prostředky, které nepoužíváte každý den můžete uložit např. v jedné nenápadné skříni nebo přilehlé šatně.

soliterní umyvadla Palomba z kolekce firmy Laufen

Laufen.com

Samostatně stojící umyvadlo dokáže radikálně změnit vzhled toalety.

Myhomecz.cz

Neviditelná sprcha

Zapomeňte na klasické sprchové kouty 90×90 s vysokou vaničkou a zaobleným rohem. Mnohem praktičtější a elegantnější řešení přinášejí vaničky zapuštěné nebo rovnou sprchové kouty bez vaniček. U nich je odtok vody vyřešen pomocí podlahové vpusti osazené přímo v dlažbě či stěrce. Díky správnému spádování a dobře zvolené velikosti vpusti stíhá voda krásně odtékat a nedostane se dál než má.

Dojem „neviditelné sprchy ještě umocníte použitím stejného materiálu na celou podlahu, případně i stěny.

Archiweb.cz

Takový sprchový kout si už zaslouží i větší a pohodlnější rozměr (80×120 a větší). Od okolí ho pak můžeme oddělit pouze čirou skleněnou stěnou, která nebude v prostoru tvořit optickou bariéru. Pokud je navržený kout dostatečně veliký (voda nedostříkne dál než na boční zástěnu), můžeme navíc vynechat i dveře. Z uzavřeného sprchového boxu se pak stává téměř neviditelná sprchovací zóna. Celý prostor koupelny pak opět působí vzdušnějším a prostornějším dojmem.

Skleněná stěna odděluje v rodinném domě prostor pro sprchování od přisazené vany.

Stavba.tzb-info.cz

Samozřejmou výbavou moderního sprchového koutu je termostatická baterie a hlavice s možností měnit druh proudu vody. Sprchový set se může skládat ze sprchy ruční, hlavové a baterie s přepínačem. Vše může být řešeno v rámci jednoho viditelného panelu, nebo může jít o systém podomítkový.

Vana středem pozornosti

Dominantním prvkem koupelny je často vana. Ve velkých prostorách si můžeme dovolit extravagantnější tvar a její umístění do prostoru. U koupelen menších se nemusíme vzdávat zajímavých řešení ani u van přisazených. V módě jsou jak tvary oblé, tak i hranaté. Bonusem při koupání pak může být výhled od zahrady z francouzského okna, okna s nízkým parapetem, nebo rovnou skrz celou prosklenou stěnu.
Milovníci vody si mohou vychutnat koupel také ve vaně umístěné v ložnici, zimní zahradě, či na střeše domu.

Koupelna jako součást ložnice. Opticky je oddělena vyvýšeným stupínkem a sníženým podhledem se zabudovaným osvětlením.

Smlxl.cz

volně stojící vana Ravak Freedom doplněná baterií do podlahy

Ravak.cz

Moderní topná tělesa

Ebarch.cz
Ebarch.cz

Nejčastější způsob vytápění je v současnosti tvořen kombinací topení podlahového a otopného tělesa tzv. „žebříku“. Ten většinou plní i funkci sušáku. Kromě toho může ale být zároveň také zajímavým designovým doplňkem celé koupelny. Volit můžeme z radiátorů skleněných, trubkových, klasických litinových registrů, nebo těles deskových.

Modrastrecha.sk
Loooox.com
Inspireli.com
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také