Koupelna u ložnice

Koupelna u ložnice, respektive samostatná koupelna pro ložnici pánů domu, není rozhodně jen módním trendem ale především praktickou záležitostí. Pokud máte dostatek místa a můžete si ji dovolit, buďte si jisti, že ji rozhodně využijete.

Skvadra.cz

Děti časem odejdou z domu, příbuzní a kamarádi stráví na návštěvě jen pár dní. Tak kdo jiný než ten, kdo v domě bydlí celou dobu, si zaslouží svou vlastní koupelnu. Předpokladem pro koupelnu přístupnou pouze z ložnice je samozřejmě existence další koupelny pro ostatní členy domácnosti či hosty. Výjimku snad můžete udělat pouze u domu či bytu s jedinou ložnicí. I zde by ale neměla chybět samostatná toaleta přístupná ze společných prostor. Zvážit také můžete druhé dveře (do koupelny) z chodby pro případ, že bude chtít občas někdo přespat.

Dům v Liberci, kde má každá ložnice svou vlastní koupelnu. Na obrázku můžeme nahlédnout do velkorysejší koupelny u hlavní ložnice.

Archiweb.cz

V případě hostovských / dětských pokojů jsou koupelny řešeny na minimálním prostoru. Přednost je tak dána funkčnosti a soukromí před velkorysým prostorem.

magazindomov.ru

Výhodné řešení

Koupelna u ložnice pomůže vyřešit ranní shon větší rodiny a vám odpadne noční courání na toaletu, které oceníte zvlášť pokud je ložnice například v patře. Velkou výhodou je také to, že se koupelna octne v soukromé části a tím pádem v ní nešmejdí všechny návštěvy. Logická je i funkční návaznost. Ráno když vstanete, jdete obvykle nejprve do koupelny. A to samé večer. Posledním místem před ulehnutím je opět koupelna. Pokud mezi ložnici a koupelnu vsunete ještě soukromou šatnu, nebude celému provozu co vytknout.

Součástí velkorysé ložnice s výhledem je i samostatně stojící vana.

Lh6.ggpht.com

K ložnici mimo to přiléhá i oddělená koupelna a šatna.

Archiweb.cz

Malá nebo velká

Taková koupelna nemusí být prostorově vůbec náročná. Pro každodenní hygienu si většina lidí vystačí se sprchovým koutem, umyvadlem a toaletou. To vše se dá zvládnout na minimálním půdorysu, tedy 3 až 4m2. Pokud se však rozhodnete, že právě koupelna u hlavní ložnice bude tou nejvíce využívanou a tudíž nejkomfortnější, přidejte do ní i vanu a kolem všech zařizovacích předmětů si dopřejte více prostoru. K minimálnějšímu a levnějšímu řešení pak můžete sáhnout u koupelny hostovské, případně dětské.

Součástí ložnice v rodinném domě v Rakousku je velká vana a v nábytkové stěně osazené umyvadlo.

Interioristic.com

Ve stejném patře najdeme ještě samostatné wc a koupelnu se sprchou navazující na prostor sauny.

Arthitectural.com

Samostatně nebo dohromady

Koupelna může být řešena jako samostatná místnost opticky propojená s ložnicí (např. skrz prosklený sprchový kout), nebo může být také přímo její součástí. Vstupovat do ní tedy nebudete přes dveře, které v klasické dispozici dělí jednu místnost od druhé. Prostor pro hygienu může být zcela otevřen nebo naopak chytře skryt před hlavním pohledem.

Koupelna může být s ložnicí propojena pouze opticky. Například skrz skleněnou stěnu, kterou je možno v případě potřeby zatáhnout. Na obrázku vidíte řešení pokoje Hotelu Omnia. Nic vám ale nebrání abyste podobné řešení použili i ve své ložnici.

Omniahotel.cz

U tohoto „spojeného“ řešení si ale dejte pozor na vlhkost a rozdílné teploty. Vlhkost může být problém především u menších místností a při dlouhém sprchování nebo koupání. Krátká sprcha celkové klima nijak neovlivní. Vše se dá samozřejmě řešit kvalitní nehlučnou vzduchotechnikou nebo odvětráním. Počítejte však s vyšší cenou. Menší problém může nastat také při vytápění. Koupelny se obvykle vytápí na vyšší teplotu (24°C), zatímco v ložnici oceníme na spaní spíše vzduch chladnější (topení se dimenzuje na 20°C, někteří lidé ale preferují vzduch ještě chladnější a topení nezapínají tak často). Pokud dokážete udělat kompromis a nebude vám vadit chladnější koupelna nebo naopak teplejší ložnice, nic vám nebrání v propojení. Chcete-li dát přednost vytopené koupelně, můžete do ložnice umístit alespoň relaxační vanu. Vtip je v tom, že když v ní ležíte vnímáte teplotu vody a nikoliv chladnější vzduch okolí. Klasické každodenní sprchování už pak proběhne v teple samostatné koupelny.

Hlavní ložnice velkorysé vily v lese má vlastní koupelnu s vanou a na ní navazující šatnou.

Lh5.ggpht.com

Všechny místnosti (vč. šatny) je možné přirozeně větrat okny.

Archiweb.cz

Vždy by ale mělo být oddělené WC! Ať už jako součást koupelny s dveřmi nebo jako samostatná místnůstka. Pachům šířícím se po celé ložnici se nedá nijak jinak efektivně zabránit. Pokud také jeden z uživatelů dříve vstává nebo chodí dříve spát, rádi využijete možnosti koupelnu alespoň občas oddělit například posuvnými dveřmi, které alespoň částečně eliminují hluk a světlo. Nebudete tak zbytečně rušit vaši drahou polovičku a sami budete mít na hygienu a relaxaci dostatek klidu a času.

Ložnice mezonetového bytu 4+kk má vlastní uzavíratelnou koupelnu.

Skvadra.cz

Opticky jsou obě místnosti propojeny průhledy u umyvadla, vany a skleněnými dveřmi.

Skvadra.cz
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také