Koupelna na chalupě

Máte rádi prázdninovou změnu a rádi vyrážíte trávit volný čas na chalupu. Venkovská romantika je pro vás příjemným relaxem, který si ale přeci jen nedokážete představit bez komfortu teplé vody a splachovací toalety. Ať už stavíte novou nebo rekonstruujete starou, využijte a podpořte do detailů atmosféru venkova a promítněte ji i do interiéru. Jen tak se od víkendu na chalupě dočkáte očekávaného odpočinku který více než s čím jiným souvisí právě se změnou prostředí.

Prozeny.cz

Koupelna na chalupě by tedy neměla vypadat stejně jako ta, kterou máte doma. Vzhledem k tomu, že ji nevyužíváte tak často můžete si zkusit dovolit i jistou míru nepohodlí a nepraktičnosti, která k venkovu jistě také patří. Nemělo by to však být na úkor funkčnosti. Pokud ale naopak preferujete plný komfort, není třeba se ho předem vzdávat. V případě, že koupelnu přistavujete ke stávajícím budovám, nezapomeňte na příslušné povolení stavebního úřadu!

Z bývalé ložnice původní chalupy vznikla velkorysá koupelna s dřevěnou vestavbou toalety a technického zázemí.

Archiweb.cz

Koupelna bez zbytečně vlhkosti

Pokud stavíte chatu novou, není co řešit. V případě oprav a rekonstrukcí starých domů to bude složitější. Původní stavení a roubenky byly vybavené studnou a suchým záchodem samostatně stojícím venku. První je tedy nutné vhodné místo pro koupelnu najít. Většinou padne volba na hospodářské části a bývalé chlévy. A s tím je také spojen největší problém – vlhkost.

Místnost se snažte přebytečné vlhkosti zbavit. Dovnitř se dostává převážně skrz podlahu a stěny. Pokud je koupelna zděná z cihel, nabízí se její podřezání. V případě, že jsou stěny kamenné nebo sousedí s vedlejším domem, můžete podél stěny vykopat alespoň odvětrávací kanálek schovaný pod podlahou. Popřípadě můžete provést i odkopání a odvedení vlhkosti od základů (tedy zvenčí). Zapomenout byste neměli ani na důkladné očištění stěn a podkladu podlahy. Hlavně pokud se jedná o bývalý chlívek, mívají stěny nános vysrážených solí a močůvky. Pokud necháváte stěny režné, tedy neomítané, napusťte je ochranou penetrací. Ta vytvoří jemný ochranný film a zabrání odírání a oprašování kamenů a cihel. Pro přirozený vzhled vybírejte vždy penetraci matnou.
Tyto problémy vám samozřejmě odpadnou zbudováním koupelny v patře nebo podkroví. Tam ale zase bude nutno řešit přívod vody a hlavně svod kanalizace.

V koupelně se snoubí původní motivy s nově vloženými. Na první pohled rozeznáme starou očištěnou klenbu od současné dlažby, moderního umyvadla a skleněných posuvných dveří.

Topenarstvitur­nov.cz

Voda, kanalizace a elektřina

Dalším již menším problémem jsou rozvody. Nejsložitější je to asi s kanalizací. Velká část vesnic, samoty nepočítaje, nemá veřejnou kanalizaci. Řešením je bezodtoková jímka na vyvážení. Nepodceňujte její dostatečný objem. Vyhnete se tak častému vyvážení. Další možností je malá domácí čistírna, ze které lze přečištěné vody vypouštět do vsakovací jímky nebo přilehlého potoka.

Nebojte se zvolit jednobarevnou podlahu a dekorované kachle nalepit třeba za toaletu a umyvadlo.

Archtiles.cz

U vody a elektřiny je možné její zasekání do stěn nebo ponechání instalací záměrně viditelných na stěnách. Volba je jen na vás. U viditelných rozvodů můžete zvolit na pohled pěknější a především trvanlivější potrubí kovové. V případě zasekání budete mít problém, pokud chcete ponechat zdivo pohledové bez omítek. Elektřinu je možné vést ve spáře mezi cihlami nebo kameny a následně ji rozvést schovanou v soklu nebo v římse či liště pod stropem. Horší je to s vodou. Zasekání bude vždy vidět. Zkuste trasu promyslet a rozvody nenápadně schovat za vanu nebo nábytek. Pravděpodobně se nevyhnete ani zásobníku na teplou vodu, případně také kotli a pračce. Pokud chcete zachovat atmosféru starých časů a musíte mít tyto zařízení v koupelně, schovejte je jednoduše do jedné skříně nebo za závěs, či paraván.

Materiály, barvy a styl

Jak už bylo zmíněno výše, nebojte se odlišit venkovskou koupelnu od té co máte doma. Vhodnými materiály jsou vedle klasické dlažby a obkladů také kámen, dřevo, kameninová dlažba, režné cihly, půdovky a klasická bílá vápenná omítka.

Kombinace původního kamenného zdiva s cihelnou klenbou, dřevěného nábytku, moderní sanity a stěrkové podlahy tvoří novou koupelnu vesnické usedlosti v Jižních Čechách.

Skvadra.cz

Nutné rozvody byly šikovně skryty do uskakující přizdívky opatřené stejným povrchem jako má podlaha. Ve sprše navíc chrání původní kamenné zdivo.

Skvadra.cz

Dřeva se rozhodně bát nemusíte. Musíte jen zvolit správný druh, dobře jej impregnovat a koupelna musí být dostatečně větratelná. Tento přírodní materiál dodá koupelně pocit tepla a útulnosti. Dřevěná může být podlaha (nebude studit při chůzi), strop a nebo obložení stěn. Popřípadě můžete jednotlivé prvky kombinovat. Pokud musí být podlaha dlážděná (bez podlahového vytápění) a vy se bojíte chladu, použijte alespoň před vanu a sprchu dřevěný rošt ve formě volně položených dílů.

Dřevo můžete kombinovat s původními kamennými stěnami nebo klasickou bílou omítkou. Rustikálního vzhledu také dosáhnete, vyvarujete-li se přílišnému nadužívání obkladů stěn. Použijte je jen tam, kde je to opravdu nezbytně nutné. Obložte například jen podlahu a sprchový kout. Zbytek můžete vymalovat omyvatelnou prodyšnou barvou, nebo barvou klasickou, kterou zkrátka občas obnovíte.

Radka a Jakub Valovi si zrekonstruovali starou stodolu pro vlastní víkendové bydlení.

Oooox.com

V obytných místnostech ponechali původní zdivo, které sjednotili bílým nátěrem.

Oooox.com

Koupelnu doplnili obkladem v podobném duchu.

Oooox.com

Dalším zajímavým řešením může být vynechání omítek a sjednocení všech povrchů ochranou bílou, černou nebo neutrální šedou barvou. Pomocí jedné barvy se vám podaří sjednotit různorodé povrchy u kterých vynikne především jejich struktura. Pokud nejste milovníci dřeva a teplých zemitých odstínů, zkuste třeba oblíbenou kombinaci bílé a modré. Dřevo může pak být jen malým doplňkem ve formě skříně nebo jiného kusu nábytku.

Nebojte se použít modro bílý mix dlažby s retro motivem a doplnit ho jednobarevným obkladem.

Loskachlos.cz

Existuje však i spousta jiných možností a vaší fantazii se meze nekladou. Zvolit můžete také koncept kdy se nové a staré odlišuje a vzniká tak zajímavý kontrast. Nová přistavovaná koupelna nemusí mít ani špetičku rustikálního vzhledu. Její řešení může naopak být soudobé až minimalistické. Zajímavými materiály jsou například, stěrka, sklo a kov.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také