Koupelna a toaleta dohromady

Rekonstruujete nebo plánujete novou koupelnu a nevíte zda ji spojit s toaletou popřípadě kolik toalet v domě je tak akorát pro hladký provoz vaší domácnosti? V následujícím článku Vám poradíme pár tipů, které by Vám mohli pomoci problém vyřešit.

Marketabromova.cz

Koupelnu spojenou s toaletou určitě oceníte u malých obytných jednotek, kde trvale žije jedna až dvě osoby. Ty se totiž zvládnou při ranním shonu v koupelně pohodlně vystřídat. Situováním obou funkcí do jedné místnosti částečně uspoříte místo. V chodbě, či předsíni vám ubudou jedny dveře a zvětší se tak množství stěn, které je možno využít k odkládání a ukládání věcí. Ačkoliv celkový součet čtverečních metrů koupelny a toalety zvlášť a koupelny s toaletou dohromady se příliš neliší, působí spojení obou místností větším dojmem alespoň opticky. Řešíte-li také dilema že při umístění toalety nezbývá místo na pračku, zkuste popřemýšlet zda pro vás nebude lepší schovat pračku do šatní skříně nebo kuchyňské linky.

Ve dvoupokojovém panelákovém bytě nebylo mnoho místa a tak byla toaleta logicky umístěna do koupelny. Zařízení vychází ze základních materiálů. Je jednoduché, nenákladné a odpovídá nízkému finančnímu limitu celé přestavby.

Marketabromova.cz

Klozetová mísa v koupelně je nespornou výhodou v bytech pro handicapované osoby. Tady opravdu šetří celkovou plochu bytu a zjednodušuje pohyb a manipulaci především vozíčkářům. Pokud pro vás ani jedna z výše popsaných výhod není nikterak zásadní, dejte určitě přednost toaletě samostatné. Ta je z provozního i hygienického hlediska vždy lepším řešením.

Kdy zvlášť

U bytů se 4 a více obyvateli při dnešním standartu využijete toalety 2. Pokud to není možné, pak volte rozhodně toaletu umístěnou samostatně mimo koupelnu a nezapomeňte v ní také na místo pro umývátko. Vyhnete se tak situacím kdy při ranní či večerní hygieně zablokuje jeden člověk koupelnu včetně WC a ostatním třem pak nezbývá než čekat. Většina lidí potřebuje k vykonání potřeb soukromí a tak je jen těžko myslitelné, že by koupelnu, byť se zástěnou v místě toalety, využilo naráz více osob. Zástěna slouží vždy spíše k optickému oddělení.

Martincenek.com
Martincenek.com
Martincenek.com

Dvě a více toalet (jedna může být v koupelně a jedna samostatně) pak určitě oceníte u vícepodlažních bytů nebo rodinných domů a u velkých rodin s 5 a více členy. Koupelna s toaletou (ať už zvlášť či dohromady) by neměla chybět v patře (zóně) s ložnicemi. Další samostatnou toaletu pak využijete v blízkosti obývacího pokoje s jídelnou a kuchyní. Ušetříte si běhání do patra a eliminujete přístup návštěv do soukromé části bytu či domu. Výjimkou dnes není ani samostatná koupelna s toaletou u hlavní ložnice a další koupelna a toaleta u dětských nebo hostovských pokojů.

Třípokojový byt má adekvátní samostatnou toaletu. Koupelna je řešená jako sestava dvou výklenků, jeden s vanou a druhý se sprchovým koutem. Předěl mezi výklenky je tvořen zabudovanými skříňkami.

Martincenek.com

Legislativa

Norma (ČSN 73 4301 – Obytné budovy) stanovuje že:

  • „U každého bytu musí být alespoň jedna záchodová mísa a jedna koupelna.“
  • „Prostor pro umístění záchodové mísy nesmí být přímo přístupný z obytných místností, ani z prostoru pro vaření, pro stolování, pro uskladnění potravin, nebo z prostoru, který plní některé funkce obytných místností.“ – v praxi to znamená, že pokud k sousedství takových místností v rámci dispozice dojde, oddělíme toaletu od obytné místnosti například předsíňkou s umyvadlem
  • „Je-li jedna záchodová mísa v bytě se 3 a 4 obytnými místnostmi , musí být v samostatné místnosti (záchodě). V bytech s 1 a 2 obytnými místnostmi může být jediná záchodová mísa umístěna ve společném prostoru pro osobní hygienu. Dvě záchodové mísy musí být instalovány v bytech o 5 a více obytných místnostech. Jsou-li tyto byty vícepodlažní umístí se záchodové mísy ve dvou rozdílných podlažích.“

Samozřejmě existují i výjimečné případy rekonstrukcí, které neumožňují splnění těchto požadavků. V novostavbách se jich však držte vždy. Pokud znáte počet obyvatel, je lepší řídit se také tímto ukazatelem. Dokážete si pak lépe představit, jak se bude koupelna a toaleta během dne využívat, kdy na ni bude největší nápor obyvatel a jak bude sloužit domácím i návštěvám. Před případnou rekonstrukcí si také dopředu ověřte, zda nebudete potřebovat stavebnímu úřadu předložit projekt ke schválení. To je nutné v případech, kdy zasahujete do nosných konstrukcí. Například pokud chcete propojit koupelnu s toaletou a stěna kterou hodláte bourat je nosná. Více se dočtete v našem článku Nosná zeď

Hygiena

Z hygienického hlediska je vhodnější toaleta oddělená. Rozhodně však nesmíte zapomenout přidat umyvadlo, jinak se celý záměr ztrácí. V oddělené koupelně se nešíří nepříjemné pachy a tak v ní můžeme bez obav sušit prádlo či skladovat čisté ručníky. Během vykonávání potřeby a splachování také dochází k rozstřikování drobných kapiček do okolí. V případě samostatné toalety se ale nemůžou dostat dál než na stěny s podlahou. Nehrozí tak znečištění ručníků, kartáčků a dalších hygienických potřeb. Tento problém se dá částečně eliminovat sklápěním poklopu při splachování.

Kouba-interier.cz
Kouba-interier.cz

Hygieničtější bude také zavěšená mísa oproti stojací. Podlahu pod ní lze dokonale a jednoduše vytřít. Z hygienických důvodů se také vyhněte koberečku před mísou.
U samostatné toalety stojí také za úvahu, zda nepřidat mimo nezbytného umyvadla i bidet. Co se vám dnes zdá jako zbytečnost, můžete za pár let již ocenit a v případě potřeby si ušetřit nepohodlné přebíhat mezi toaletou a koupelnou. Pokud máte nedostatek prostoru, splní stejnou službu i bidetová sprcha nebo bidetové sprchovací WC sedátko.

Jak toaletu umisťovat v rámci dispozice

Umístění toalety je ze všech sanitárních předmětů nejvíce závislé na umístění odpadu. Při rekonstrukcích proto bývají možnosti značně omezené a situování toalety je dáno jako první.

V případě samostatného WC je minimální rozměr místnosti:

  • při otevírání dveří ven 900×1200 mm
  • při otevírání dveří dovnitř 900×1500 mm
  • při bočním umístění dveří se doporučuje zvětšit rozměr z 1200 na 1300 mm

Nejmenší vzdálenost mezi mísou otevřeným křídlem dveří je pak 300 mm a mezi mísou a protilehlou stěnou (radiátorem) 500 mm.

První pohled při vstupu do koupelny je situován směrem směrem k vaně a umyvadlům. Toaleta je oddělena skříní.

Dombkova.cz

Pokud záchod přímo navazuje na obytnou místnost (např. obývací pokoj), vstupujeme do něj přes samostatnou předsíňku s umyvadlem. Hlavním cílem je aby při otevření dveří nebylo například od stolu vidět rovnou dovnitř. Pokud je však mezi obytným pokojem a toaletou šatna, chodba, hala atd. můžeme na toaletu vcházet přímo.

Po otevření dveří je toaleta skryta za nízkou zděnou zástěnou.

Ebarch.cz

V rámci koupelny pak situujte toaletu tak, aby nebyla při otevření dveří hned prvním kouskem interiéru, na který padne váš zrak. Šikovně ji raději skryjte za dveře, stěnu sprchového koutu nebo umyvadlo se skříňkou. Použít také můžeme menší samostatnou zástěnu (např. dobře omyvatelnou skleněnou či obkládanou zděnou).

Lucie Surá
Lucie Surá

Po otevření dveří je toaleta skryta za nízkou zděnou zástěnou.

Ebarch.cz

U žádné toalety ani koupelny nesmíte zapomenout na pořádné odvětrávání vlhkosti a pachů. Větrat můžete pomocí ventilátoru nebo přirozeně oknem. Okna umisťujte do takové pozice, nebo výšky, aby nebylo zvenku na toaletu vidět. Nejste-li si ale stoprocentně jistí, nebo pokud ve vás i tak umístění okna vyvolává nepříjemný pocit, volte skla pískovaná, či polepená matnou fólií.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také