Korek v koupelně

Korek, stále tak trochu trochu opomíjený přírodní materiál. Získává se odřezáním kůry dubu korkového nebo korkovníku amurského. Kůra těchto stromů nepropouští vodu ani plyny a chrání tak vnitřní část rostliny. Korek je proto vhodný nejen do obývacích pokojů a ložnic ale také do kuchyní a koupelen. Je velice podobný dřevu. Ve vlhkém prostředí má však lepší užitné vlastnosti než některé běžně užívané druhy dřevin.

Korek.cz

Vlastnosti

Obdobně jako dřevo je korek tepelně izolační. Na rozdíl od dřeva je ale měkčí, pružnější a může se pochlubit i velmi malou nasákavostí. Je antistatický, odolný vůči dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Korkový povrch tedy bude teplý a měkký na dotek bosou nohou. Je odolný proti koupelnové vlhkosti i přímé vodě. Sám o sobě umí také stejně jako dřevo tlumit kročejový hluk. Počítat můžete s jeho dlouhou životností a snadnou údržbou.

Pokud chcete ve vaší koupelně použít podlahové topení zvolte korek co nejmenší tloušťky. Vhodnost použití daného výrobku pro tento druh vytápění udává výrobce. Silná vrstva by teplo spíše izolovala ve stropní konstrukci a nepouštěla ho dále do místnosti.

Sprchový kout obložený korkovou mozaikou a koupelna s obkladem z lepených korkových čtverců ve dvou odstínech.

Korek.cz

K nevýhodám korku patří hlavně jeho světlání vlivem slunečního záření. Pokud se po pár letech rozhodnete změnit rozmístění nábytku, počítejte s tím, že pod ním zůstanou oproti zbytku podlahy tmavší místa. Tento problém lze vyřešit přebroušením a přelakováním.

Možnosti použití

Korek se nejčastěji používá na podlahy. Lze jej volně pokládat v lamelách nebo lepit ve čtvercích či pásech. Zajímavé jsou také korkové mozaiky a masivní korkové dlaždice. Tento přírodní materiál se hodí i pro obklad stěn. Na ty se celoplošně lepí ve formě čtverců nebo mozaiky. Použít ho můžeme také do míst s odstřikující a stékající vodu, tzn. i za vany a do sprchových koutů.

Lamelová korková podlaha. Nosnou vrstvu tvoří HDF deska. Pod ní je integrovaná podložka a na ní nalepená vrstva korku.

Floorwood.cz

Korková mozaika vhodná na stěny i podlahu.

Versacork.com

Vybírat můžete z mnoha vzorů, struktur a dokonce i barev. Vyrábí se jak v přírodních odstínech tak i sytě probarvovaný. Zajímavou alternativou k textilním předložkám jsou ty korkové. Nedrží se v nich prach a nečistoty. Snadno se čistí a jsou příjemné na dotek.

Povrchová úprava

Ačkoliv je korek nenasákavý materiál, v koupelně se opatřuje ještě vrchním lakem. Ten ho dokonale ochrání a pomůže uzavřít spáry mezi jednotlivými díly. Přispěje také k jeho snazší každodenní údržbě. Lakování (nejčastěji polyuretanovým lakem) může být lesklé nebo matné. K dalším povrchovým úpravám patří také olejování a voskování. Korkový povrch je možné pro obnovení původního vzhledu po několika letech znova přebrousit a nalakovat.

Korek-jelinek.cz
Korek-jelinek.cz

Rozdílné kresby a barvy korkových podlah.

Korek-jelinek.cz

Cena

Podlahový korek lze pořídit v cenovém rozpětí od 400 do 2000 Kč. Záleží na druhu, tloušťce a způsobu zpracování. Obkladový korek není vždy díky své tloušťce vhodný na podlahy. U tenkých vrstev také počítejte s tím, že je nebude možné po pár letech zbrousit a obnovit. Některé tloušťku snesou jedno přebroušení, jiné více.

Graficky zpracované korkové obklady mohou v kombinaci s obkladem z čistě přírodního korku tvořit zajímavé zpestření.

Korek-jelinek.cz

Graficky zpracované korkové obklady mohou v kombinaci s obkladem z čistě přírodního korku tvořit zajímavé zpestření.

Korek-jelinek.cz
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také