Kombinované trouby

Kombinace klasické trouby s dalšími funkcemi může mít několik důvodů. Buď jde o úsporu místa ve stísněné kuchyni, anebo o pokus vestavět do domácí kuchyně takřka profesionálního gastopomocníka.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/hfnwrtwmo­qu52wy67zibs22bn44kqgzf­2m1×styp.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hfnwrtw­moqu52wy67zib­s22bn44kqgzf2m1×styp“ /> Miele

Chtěli bychom se pokusit proměnit domácí kuchyni v profesionální. Práce s konvektomatem je totiž úžasná a připravíte v něm vše od knedlíků až po řízky. A je to vidět i v praxi: když zastavíte a otevřete konvektomat, dýchne na vás atmosféra sauny. Takovou „sílu“ žádný domácí spotřebič nedá.

Při kombinaci tepla a páry se pokrmy nescvrkávají, neztrácejí šťávu. Jsou za kratší dobu a šetrněji připravené, navíc si rozumějí s teplotní sondou, takže mohou využívat automatiku. Není například problém nechat v nich na velmi nízkou teplotu přes noc péct maso s tím, že až sonda zjistí, že je maso hotové, trouba se vypne sama a přepne se na funkci, kdy si udržuje teplotu vhodnou na vydávání jídla.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/tqmc99dyf­n3lgrdaah4m8txgm2h7­nthp5558hu0d.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tqmc99d­yfn3lgrdaah4m8txgm2h7­nthp5558hu0d“ /> AEG

To vše nejen podle přednastavených programů. Každý kuchař si může zaexperimentovat a naprogramovat si vlastní postup.

Doma jen s výhradami

Kdo by pošilhával po domácí formě profesionálního konvektomatu, bude zřejmě zklamaný. Nejlevnější profesionální trouby seženete řádově za ceny od 100 tisíc korun. Ovšem v designu, který by vaší kuchyni moc parády nenadělal.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/styg1uce8plx755ki­maxpjcnod7aem6b9km8088y­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„styg1uce8plx755ki­maxpjcnod7aem6b9km8088y­“ /> Electrolux

Staňte se experimentátory

Zatím nejnezvyklejším zdrojem ohřevu u trub je indukce. Tu známe všichni z varných desek. Whirlpool troubu vybavil speciální deskou, díky které se nádobí přímo ohřívá. Automatika pak tento ohřev doplňuje horkým vzduchem. Uživatelé se zřejmě budou muset znovu učit vařit, ale odměnou by měla být asi poloviční spotřeba elektřiny. Navíc je pečení kratší, není třeba troubu předehřívat. Jako relativní novinka je zatím trouba zatím dost drahá. Vyjde na skoro 40 000 Kč.

Je fakt, že pokusy o parní vaření se objevují. Zpočátku to byly jen čistě parní trouby vhodné pro čisté zastánce extra zdravé výživy. Což je sice pěkné, ale pro hladký chod většiny domácností je potřeba i normální trouba. Což by znamenalo vyhradit parní troubě zvláštní místo.

Něž dávat 15 tisíc zvlášť za vestavnou parní troubu, je otázkou, zda stejně neposlouží parní hrnec za tisícikorunu.

Následují řádky jsou určené těm, kdo nemusí počítat penze. Ceny kombinovací s párou například od Miele se pohybují kolem 100 tisíc korun. U Electroluxu kolem 30 tisíc. Oba výrobci se dušují, že vařit v jejich přístroji se rovná profesionálnímu zážitku. Profesionální kuchaři se tomu přirovnání ušklibují (kromě těch, kteří kopou za tu kterou značku).

Pokud už po takovém spotřebiči skutečně toužíte, nekupujte po internetu, Tyto přístroje si zaslouží servis autorizovaného prodejce. A pokud chce prodat nerezovou bednu za sto tisíc, měl by ji předvést v praxi.

Ať už vyberete kteréhokoliv výrobce, pára by měla jít nastavit na 100 procent za současného použití plného pečicího výkonu. Přístroj by měl nabídnout automatické programy se sondou a možnost individuálního nastavení a doprogramování vlastních receptur.

Pokud to nebude umět, klidně použijte troubu za pět tisíc, peníze smysluplněji utratíte, když půjdete do dobré restaurace.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/xifb9vtj6zoz­p0bhworau2cfgn7ja4dw0­6s1gpa6.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xifb9vtj6zoz­p0bhworau2cfgn7ja4dw0­6s1gpa6“ /> Electrolux

Kdo potřebuje kombinaci s mikrovlnami

Králem mezi výrobci pokročilých mikrovlnek je Whirlpool, který vsadil na svou techniku pečení Crisp. Ta dokáže kombinací horkého vzduchu s mikrovlnami upéct kuře i vánočního cukroví.

Převážná většina kombinovaných spotřebičů je určena pro použití jako stolní trouba. To je užitečné v domácnostech, kde se hodně bojuje s místem v kuchyni, podobnou troubu si fajnšmekr koupí například do podnájmu. Vyšší modely umožňují i parní funkce, takže dostanete “tři přístroje” v jednom.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/6bfyu1k0o1sdsyn4­41k7qnhlai36wj7i­im0oprtt.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6bfyu1k0o1sdsyn4­41k7qnhlai36wj7i­im0oprtt“ />
Whirpool
<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/lgaw75cg7fnd005659ba­6am9v0m4hpw2g2lssih6­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„lgaw75c­g7fnd005659ba6am9v0m4hpw­2g2lssih6“ />
Whirpool

Tato multikombinace se v jednom modelu prodává i ve vestavěném provedení. Je to jeden z mála modelů, které mají běžný objem trouby s mikrovlnou. V drtivé většině se kombinace s mikrovlnkou prodávají v kompaktním (tedy nižším) provedení.

Kdo si pořídí kombinaci s mikrovlnnou troubou, možná neskončí tak, že přístroj degraduje jen na fukci ohřevu (který dnes koupíte za dva tisíce korun). Když se s ním naučíte zacházet, ušetříte místo v kuchyni. Velká vestavěná kombinace ovšem také není levná, stojí skoro 30 tisíc korun.

Marek Burza

Další podobné články

Přečtěte si také