Klimatizace v podkrovním bytě

Přehřívání podkroví v horkých letních dnech někdy nelze vyřešit jinak než pořízením klimatizace. Jak vybrat vhodný typ a kolik vás to bude stát?

Shutterstock.com

V podkrovních bytech je obvykle možné využít všechny dostupné klimatizační systémy stejně jako v běžných bytech, liší se od sebe jen podmínkami montáže. Systémy dostupné na trhu lze rozdělit dvěma způsoby, buďto z hlediska jejich konstrukce, a nebo v závislosti na jejich spojení se stavbou.

Právě rozdělení z hlediska spojení se stavbou je pro váš výběr nejdůležitější. Pokud totiž nebydlíte ve vlastním a jste např. pouze v pronájmu, není pro vás výhodné investovat velké částky do složitých klimatizačních systémů a stavebních úprav, které jsou s nimi spojené. Je pak vhodné sáhnout po klimatizaci mobilní, neboť se dá používat nárazově v jednotlivých místnostech dle potřeby a při dalším stěhování si ji jednoduše vezmete sebou.

Kompaktní jednotky – konstruovány jako jednodílné, patří sem mobilní a okenní klimatizace

X

Split systémy – systém složený z části venkovní (kompresor) a vnitřní (výparník), které jsou vzájemně propojeny.

Mobilní jednotky – lze je umisťovat v místnostech dle aktuální potřeby

X

Zabudované jednotky a systémy – jsou pevně spojeny se stavbou, jedná se o okenní jednotky a split systémy

Mobilní klimatizace

Jak už bylo řečeno, největší výhodou těchto klimatizací, je právě jejich „mobilnost“ → není tedy nezbytné kvůli nim provádět stavební úpravy. Zároveň to však způsobuje jejich největší slabinu, a totiž, že pro jejich provoz potřebujete mít otevřené okno, kterým se bude odvádět odpadní teplo z místnosti. Drtivá většina výrobků na trhu se snaží tvářit jako maximálně kompaktní jednotka bez nějakých složitých příslušenství a záměrně nepropaguje nutnost použití odtahové hadice, nenechte se ovšem oklamat, nutnost odvést odpadní teplo z místnosti nelze nijak obejít.

! Nelze porušit základní fyzikální zákon o zachování energie -->Tepelná energie z vnitřního prostředí nezanikne v klimatizační jednotce, ale je pouze přesměrována jinam – v tomto případě do venkovního prostředí

Menší účinnost → vyšší náklady na provoz

Hobby.idnes.cz

Pokud tedy nechcete provádět stavební úpravy (např. otvor ve stěně, který by byl nežádoucí v zimním období), musíte se tedy vydat cestou kompromisu a vystrčit hadici z okna, mějte však na paměti, že tím může snížit účinnost klimatizace až o 50%, což samozřejmě způsobí nutnost delšího provozu a tím vyšší náklady na provoz. Takové řešení se tedy dá brát pouze jako dočasné pro překonání těch nejteplejších dnů. Podkrovní bydlení je však v tomto ohledu trochu praktičtější, neboť někteří výrobci ke klimatizačním jednotkám přidávají také teleskopické lišty, které se dají celkem zdařile použít v kombinaci se střešním oknem.

Dejte si pozor

Jelikož je mobilní klimatizace kompaktní jednotkou, máte spolu s ní přímo v místnosti umístěn i kompresor, který je její součástí. A vězte, že ten bývá velmi hlučný. Pro představu – nadělá asi tolik hluku jako průměrná myčka. Proto není téměř možné využívat tuto klimatizaci v ložnici během spánku.

Cena mobilní klimatizace

V dnešní době jsou tyto klimatizace již dostupné téměř každému. Jejich pořizovací cena se pohybuje v rozmezí 5 000 – 30 000,– v závislosti na kvalitativní úrovni. Pokud si tedy připlatíte za kvalitnější výrobek, můžete očekávat nižší hlučnost, větší výkon a často nižší energetickou náročnost.

Okenní klimatizace

Bears.cz

Jedná se o kompaktní typ, který je ovšem nutno zabudovat do obvodové konstrukce, a to přímo do okenního otvoru, nebo do otvoru ve zdi, který pro tyto účely vytvoříme. Je tedy nutné, aby v podkrovním bytě bylo takové místo přístupné. Pokud je však dům konstruovaný bez štítových stěn a s nízkou nadezdívkou, může vám tak zcela zamezit použití okenní jednotky. Bohužel ji totiž nelze instalovat do střešních oken, neboť není konstruována na provoz v šikmé poloze.

Opět se jedná o kompaktní klimatizaci a je třeba myslet na hluk při jejím provozu. Jelikož je ale zdroj hluku umístěný ve venkovním prostředí, nenarušuje pohodu v interiéru tolik jako klimatizace mobilní.

Cena okenní klimatizace

Při výběru okenní klimatizace musíte mít na paměti, že výsledná cena se skládá z ceny samotné klimatizace a ceny stavebních úprav nutných k její zbudování. Klimatizační jednotky se průměrně pohybují mezi 15 000 – 30 000,– dle jejich výkonnosti. Ceny stavebních úprav pak závisí na způsobu, kterým klimatizaci zabudujete (do stěny či do okenního otvoru), zkušený prodejce by vám měl poskytnout potřebné informace a servis k její montáži.

Split systémy/multi split systémy

Vnitřní jednotky jsou nejčastěji prováděny jako nástěnné.

Shutterstock.com

Tento systém kombinuje jednu či více vnitřních jednotek s jednotkou venkovní. Vnitřní jednotky – tzv. výparníky mohou být instalovány v nástěnné, stropní či podstropní poloze a pokud je v interiéru více než jedna mluvíme už o multi split systému.

V případě podkrovních bytů jsou tyto jednotky instalovány na konstrukci střechy.

Shutterstock.com

Venkovní jednotky, jak už z názvu vyplývá, nejsou nijak spojeny s vnitřním prostředím a přináší tak nespornou výhodu naprostého vyloučení hlučnosti kompresoru. Je ovšem třeba si dát pozor, aby nebyly instalovány v těsné blízkosti okenních otvorů především do obytných místností.

Cena split systémů

Toto řešení se neobejde bez stavebních úprav, a proto se obvykle jedná o větší investici. Záleží ovšem na rozsahu navrženého systému – zda-li se bude jednat o jednoduchý split systém s jednou vnitřní jednotkou – vaše náklady budou jistě výrazně menší než v případě složitého multi split systému s mnoha jednotkami zařazenými do různých okruhů. Cena se tedy velmi liší dle jednotlivých zadání a její přibližnou výši vám je schopen odhadnout zkušený prodejce, připravte se ovšem na sumu v řádech desetitisíců.

Tip:

Nedejte se odradit vyššími pořizovacími náklady, pokud máte vlastní bydlení, je tato investice do tím nejrozumnějším řešením z hlediska dlouhodobě spokojeného bydlení. Tyto systémy bývají navrženy důmyslně a přesně na míru svému uživateli.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také