Keramické pracovní desky

Keramická pracovní deska představuje kombinaci nejlepších vlastností – nízká hmotnost, tepelná odolnost, vysoká tvrdost a minimální nasákavost. Investice se ale v porovnání s kamenem velmi neliší. Znáte její unikátní vlastnosti?

Sykora.eu

Keramika je nejtvrdším materiálem, který se používá pro pracovní desky. Její technické vlastnosti a dizajn nemají konkurenci. Díky svému přirozenému vzhledu, velké škále módních vzorů a matnému povrchu vyhoví každému architektonickému stylu. Nabízí mimořádnou odolnost vůči mechanickému poškození, má nízkou hmotnost, je antibakteriální a disponuje téměř nulovou nasákavostí.

K dotvoření vysoce estetického dojmu kuchyně s keramickou pracovní deskou patří obklad stěny. Jde o vysokoformátové tenké pláty keramiky, které v kombinaci s deskou navozují jednolitý a celistvý vzhled kuchyňské sestavy. Velice efektní je keramická deska o minimální tloušťce, třeba 8 mm. Její subtilní provedení splňuje nejpřísnější dizajnové požadavky.

Nevýhodou materiálu v porovnání s kamenem je fakt, že v desce nelze vyfrézovat odkapovou plochu, nebo drážky u dřezu. Taktéž montáž dřezu nebo varné desky do roviny není úplně standardním řešením, nejde ale o neproveditelnou záležitost -záleží na výrobci a někdy i konstrukci kuchyňských skříní.

Keramická pracovní deska a dvířka stejného materiálu

Polyston.eu

V porovnání s umělým kamenem má keramika tu nevýhodu, že nelze docílit bezespárového provedení, jako např. u Corianu nebo Polystonu. To znamená, že při kuchyňské lince tvaru U nebo L bude vždy spára. Stejně jako při délce kuchyňské linky větší než maximální rozměr keramické desky (maximální rozměr desky záleží od výrobce, v průměru se pohybuje kolem 3000 – 3600 mm).

Další nevýhoda je v tom, že nelze vyrobit integrovaný dřez ze stejného materiálu, jako například u Corianu, Polystonu nebo Silestonu.

Vlastnosti

  1. Voděodolnost, nenasákavost, barevná stálost, odolnost vůči zašpinění
  2. Snadná údržba
  3. Odolnost vůči chemickým látkám
  4. Šetrnost k životnímu prostředí
  5. Antibakteriálnost
  6. Ohnivzdornost
  7. Odolnost vůči mechanickému poškození, poškrábaní, nárazu, vysoká odolnost proti obrusům
  8. Odolnost vůči UV záření

Cena pracovní desky z keramiky od 4.000 Kč za běžný metr

Údržba

Keramické pracovní desky a ostrůvek z keramiky

Kamendekor.cz

Keramické pracovní desky a ostrůvek z keramiky

Kamendekor.cz

Nečistoty zůstávají vždy jen na povrchu desky a stačí je klasicky setřít. Doporučuje se pravidelné ošetřování povrchu desky, a to běžnými čistícími prostředky na alkalické bázi. Vosk ze svíčky nebo gumu lze odstranit rozpouštědlem. Při znečistění desky krví je možné použít peroxid vodíku nebo bělící sůl. Je nutné se řídit pokyny o údržbě desky, které spotřebitel obdrží při její přebíraní!

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také