Keramické dřezy

Keramické dřezy jsou nejméně zastoupenou skupinou dřezů v našich domácnostech. Keramika je tradičním materiálem, jejiž největší předností je nejjednodušší údržba, vysoká odolnost a nevšední design. Máte pocit, že keramický dřez přináleží rustikálnímu interiéru nebo kuchyni na chalupě? Opak je pravdou.

Villeroy-boch.cz

Technologie výroby keramiky litím do forem umožňuje docílit nejrůznějších tvarů. Ve spojení se zajímavou glazurou výrazně obohacuje celkový ráz kuchyňské sestavy. Nespokojíte se s bílou? Nemusíte. Dnešní trh poskytuje širokou paletu barev od bílé, červené, šedé až po extravagantní motivy. Výrobci neustále mění povrch glazury, která se může pyšnit vysokým leskem, být hedvábně matná nebo perleťová. Absolutním hitem jsou romantické dekory zdobící povrch dřezu nebo odkapové plochy.

Vlastnosti

  • odolnost vůči čisticím prostředkům, chemikáliím a bělidlům používaným v kuchyni
  • plné odstíny barev (matné nebo lesklé) a stálobarevnost
  • hladký neporézní povrch
  • potravinářsky a hygienicky nezávadné
  • snadná údržba
  • odolné vůči poškrábání a skvrnám
  • vysoká teplotní odolnost – keramický dřez se vypaluje při teplotách nad 1200 °C
  • odolnost vůči nárazu – znamená vysokou životnost

Keramický dřez je svou elegantní formou předurčen zákazníkům se smyslem pro čistotu a moderní design.

Villeroy-boch.cz

Keramický dřez neobsahuje žádné složky umělé hmoty, plastů ani pryskyřic, které by UV-záření denního světla mohlo rozkládat. Tím je zapříčiněna jejich barevná stálost. Jsou stálobarevné i působením přimého slunečního záření, žáruvzdorné a také nezažloutnou.

Keramika se vypaluje při teplotě vyšší než 1200 °C, tím pádem neexistuje v kuchyni skoro žádná situace, která by působením teploty mohla dřez ohrozit. V odolnosti vůči teplotě se jí nevyrovná ani nerez, ani žula. Co se reakce na teplotní šoky týče, nemá konkurenci. Do dřezu můžete vylévat vroucí vodu, pokládat horké nádobí a pánve a nijak mu tím neublížíte, ani se nevyboulí. Při ohřevu nebo ochladnutí totiž nedochází ke kroucení a není významně namáhán vnitřním pnutím.

Keramický dřezy šedé barvy

Villeroy-boch.cz

Keramika se hodně využívá v laboratořích, kde jsou podmínky na chemickou odolnost vysoce náročné. Žádný prostředek domácí chemie, běžné čistící prostředky a látky, které se při zpracování potravin uvolňují, dřezu neublíží. Stopy po sobě nezanechá káva, čaj ani ovocné šťávy. Kromě toho jsou keramické dřezy odolné vůči kyselinám, louhům a také bělidlům.

Hodně zájemců upustí od vize keramického dřezu ze strachu z poškození v důsledku pádu těžkého tělesa a celkové křehkosti materiálu. K výrobě těchto produktů se ale užívá tvrzená keramika se speciálně upraveným povrchem odolným vůči oděru a nárazům. Opatrnost je ale samozřejmě vždy na místě. Pádu těžkého předmětu neodolá sebelepší technologie! Životnost keramických dřezů je mnohem vyšší než smaltovaných a nerezových.

Keramický dvoudřez se spodní montáží tmavé barvy

Espace-aubade.fr

Keramika je vysoce odolná vůči následkům běžného užívání – škrábance, oděr, skvrny a podobně. Díky své tuhosti zabraňuje přenosu vibrací. Baterie se tak nemůžou viklat a ani drtiče odpadu nerezonují.

Důležitým plusem keramických dřezů je jejich hygieničnost a bezpečnost. Dřez je jedním kompaktním kusem bez jakýchkoliv spár, ve kterých by se mohly usazovat nečistoty. Špína ani barviva nesoucí různé pachy na něm neulpívají. Povrch je opatřený glazurou, čímž je neporézní, snadno omyvatelný. Čistí se snadno jak zapékací mísy.

Rohový keramický dřez

Kitchensinksan­dtapsdirect.co­.uk

Nevýhodou keramických dřezů je značně vyšší pořizovací cena, než u ostatních typů. Nejznámějšími výrobci jsou napříkald Villeroy & Boch, Ideal Standard, SystemCeram a jiné.

Údržba

dřezům je potřeba chovat se samozřejmě obezřetně. Nepracovat s ostrými předměty, vyvarovat se pádům těžkého nádobí. Na čištění je ideální použít prostředky doporučené výrobcem. Výhodou je, že na povrchu nejsou skoro vůbec vidět zaschlé kapky vody. Pro jejich čištění postačí běžný prostředek na nádobí. V případě velice tvrdé vody můžete použít saponát na odstranění vodního kamene a různých nečistot, které jsou ve vodě obsaženy. Díky speciálnímu hydrofóbnímu povrchu se na dřezu voda a nečistoty nedrží, takže není nutné ho ani leštit.

Žaneta Flajžíková

Další podobné články

Přečtěte si také