Keramická dlažba

Keramika je vhodným materiálem pro většinu prostor. U nás má dlouhou tradici a stále se řadí mezi nejoblíbenější materiály nejen na podlahu.

Arqihome.com

Čím si zasloužila tak trvalou popularitu?

Především je to mechanická a chemická odolnost, dlouhá životnost a cenová dostupnost. Tyto vlastnosti drží keramické dlažby na horních příčkách oblíbenosti mezi uživateli. Keramika se hodí do velmi namáhaných provozů, vlhkých prostor, do interiéru i exteriéru. Splňuje vysoké požadavky na hygieničnost, omyvatelnost a zdravotní nezávadnost. Se zvyšujícími se estetickými nároky uživatelů se rozšiřuje nabídka výrobců, kteří se vzájemně předhání s rozmanitostí vzorů, barev, struktur a výběru netradičních formátů keramických prvků. Dnes jsou již poměrně zdařilé napodobeniny struktur přírodních materiálů, především kamene a dřeva.

Vlastnosti

Keramické dlažby se ve svých vlastnostech velmi liší. Při výběru té správné zohledněte kromě estetické jakosti také fyzikální a chemické parametry. Není totiž dlažba jako dlažba. Abyste se při čtení specifikací parametrů neukousali nudou, proložím je fotkami různých realizací s komentářem a tipy na řešení. A na co si dát konkrétně pozor?

Vzhled

Keramickou dlažbu vybírejte vždy osobně na konkrétních vzorcích většího formátu. Vyplatí se zajít si do podlahového studia a podívat se, jak vypadá Vámi zvolená dlažba na větší ploše. Minimální vzorek, podle kterého se rozhodujete, by neměl být menší než formát A4. Předejdete tak možnému zklamání, že odstín a struktura dlažby bude v místnosti vypadat úplně jinak, než jste si dle katalogu představovali.

Mrazuvzdornost a nasákavost

Maxidesign.cz

Nasákavost je definována jako procentuální přírůstek hmotnosti po nasycení materiálu vodou vůči hmotnosti suchého materiálu. Úzce souvisí s mrazuvzdorností střepu. Dlažbu lze považovat za odolnou vůči mrazu, je-li její nasákavost do 3%. Takovou keramiku můžete použít do interiéru i exteriéru. Při dodržení správné pokládky v našich podmínkách vyhovuje. Nasákavost do 0,5% včetně je ideální, vysoce odolná i ve větších mrazech a v našich klimatických podmínkách považována za naprosto spolehlivou. Nasákavost souvisí také s čistitelností. Platí vztah, že čím vyšší nasákavost střepu, tím je keramika hůře čistitelná. Proč? Je zkrátka pórovitější, snadněji se proto zanáší nečistotami než materiál s nízkou nasákavostí.

Tvrdost

Tvrdost se často zaměňuje s otěruvzdorností. Tvrdost je v podstatě odolnost proti vrypu a informuje také o tom, jak obtížně se bude keramika řezat. Běžná stupnice tvrdosti (Mohsova) rozlišuje stupně 1 až 10, kdy 10 je nejvyšší tvrdost. Kvalitní dlažby mívají stupeň tvrdosti 6 až 9.

Proč tak ráda používám fotky „nezabydlených“ prostor? Je na nich nejlépe vidět, je-li řešení dobré nebo ne. Co myslíte tady? Všimněte si, jak světlá, lesklá dlažba opticky zvětšila prostor. A proč tam dali to neviditelné „zábradlí“ bez madla z kusu skla? No, pravděpodobně ze stejného důvodu.

Digsdigs.com

Pevnost

U bydlení si s pevností keramických dlažeb hlavu nelámejte. Jiná situace by nastala, pokud byste chtěli keramickou dlažbu do garáže nebo zatížených technických prostor, skladů, atd. Pevností keramického prvku se má na mysli pevnost v ohybu a udává se v MPa. Měření se provádí postupným středovým zatěžováním prvku, který je na okrajích podepřen břity. Minimální požadovaná pevnost obkladů je 15 MPa, většina obkladů má však kolem 20 MPa. Speciální keramické prvky mohou mít pevnost až 60 MPa.

Ve větší místnosti vynikne velkoformátová dlažba v celé své velkorysosti. Nemáte-li místa a světla nikdy dost, klidně použijte bílou keramiku s leskem. Podobně se do malých prostor nezdráhejte použít tmavou dlažbu i obklad. Jen Vám nesmí potom vadit, že se místnost ještě více „smrskla“.

Unastl.org

Otěruvzdornost

Jedná se o odolnost vůči opotřebení. Vypovídá o životnosti dlažby, která závisí především na míře zatížení pohybem osob, pojezdem kol, znečištěním (např. kamínky, písek, hlína, atd.). Výrobce nemusí otěruvzdornost uvádět, přesto se na ni ptejte. Norma rozlišuje 5 stupňů (PEI 1 – PEI 5), kdy 5 stupeň znamená nejvyšší odolnost.

Tady se prostor také „přifukoval“ bílou. Kontrastní černá barva kuchyňské desky a obkladu s ní sice vytváří zajímavé napětí, pro mě je to však už trochu „přepálené“ a dala bych přednost kontrastu jemnějšímu. Je to však otázka osobního vkusu, nikoli obecné estetické pravdy. Z hlediska obecné estetiky bych řekla, že je interiér n udělán velmi dobře. Vy si však do toho, co je pro Vás ještě útulné a co už je neosobní design, nenechejte nikým mluvit.

Afreakatheart­.blogspot.cz

Protiskluznost

Protiskluznost dlažby Vás bude zajímat především při výběru podlahy do koupelny, na terasu nebo k bazénu. Ovlivňuje bezpečnost pohybu uživatelů, proto na ni berte ohled všude, kde je vyšší riziko uklouznutí.

V koupelně se zdráhejte použít lesklou dlažbu, ať si z ní neuděláte domácí kluziště! Koupelna na obrázku je prostorná. Pokud byste chtěli opticky zvětšit tu svoji, pomůžete si světlým, lesklým obkladem stěn a velkým zrcadlem.

Decodir.com

Hygienické vlastnosti

Snadná údržba keramických obkladů a dlažeb předurčuje jejich použití v prostorech náročných na hygienu, jako jsou potravinářské provozy a zdravotnická zařízení. Keramika je vhodná tam, kde chcete zamezit výskytu plísní, prachu, choroboplodných zárodků a jiných nečistot.

Mám za to, že střídmá řešení se dobře osvědčují. Všimněte si použití zrcadel na obrázku vlevo.

Manners.nl

Spárování

Spáry jsou slabým místem keramických podlah. Časem se zanáší nečistotami a šednou, proto vybírejte vždy alespoň o odstín tmavší spárovací hmotu než je odstín zvoleného keramického prvku. Chcete-li si pořídit velmi tmavou dlažbu a kontrastní, světlejší spárovací hmotu, vyhněte se čistě bílé. Barevné spárovací hmoty si nechejte namíchat přímo u výrobce, který Vám zajistí stejný odstín v celém objemu spárovací hmoty a Vy tak předejdete možnému zklamání z flekatých spár po vlastnoručním, neúplném promíchání hmoty s barvou. Dlouhodobým trendem jsou tzv. „bezesparé“ keramické dlažby.

Koupelny-wc.bydlenipro­kazdeho.cz

Název je trochu zavádějící, přesněji se jedná o dlažby se spárou kolem 1 mm. Keramický prvek nemá na rozdíl od kalibrovaného kamenného prvku tak ostrou hranu, aby bylo možné položení zcela beze spár. V praxi je provádění problematické, protože musí být splněny velké nároky na kvalitu podkladu, samotnou pokládku a přesné rozměry keramických prvků (tzv. rektifikované dlažby). Při velkých změnách teplot může dojít vlivem tepelné roztažnosti k popraskání dlažby a spárovací hmota také není dokonale stlačitelná. Jakkoli vypadá keramická dlažba s minimálními spárami dobře, z výše uvedených důvodů ji nemám příliš v oblibě. Pokud bych chtěla bezespárou dlažbu, dala bych přednost kamenné.

Údržba a čištění

Údržba keramických podlah je nenáročná, obvykle stačí běžný čistící prostředek. Je možno zakoupit i speciální čistící prostředky na keramiku. Než zakleknete na všechny čtyři a, vyzbrojeni babskými radami, pustíte se do čištění spár kartáčkem na zuby, ozdobeným nějakou zaručenou směsí, vyzkoušejte parní čistič. Horká pára rozpouští nečistoty lépe a je šetrnější ke keramice než abrazivní prostředky.

Méně spár znamená méně čištění. Chytré řešení, že? Všimněte si, že spáry na podlaze navazují na vertikální spáry na stěnách. Dokonalost se skrývá v detailu.

Homedsgn.com

Cena

Cena keramické dlažby začíná zhruba na 200 Kč/m2. Designově zajímavé řady se však nezastavují ani u 1000 Kč/m2 a někdy stoupají až k závratným částkám. Pokud Vás už neuhranuly designové série z Itálie nebo ze Španělska, porozhlédněte se po českých výrobcích, kteří nabízejí kvalitní produkty za příznivější ceny.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také