Kdo židli má, ten bydlí

Moderní historii sedacího nábytku ovlivnilo několik významných designérů, na jejichž práci navazují i současní tvůrci.

Jedním příkladem za všechny je slavná židle číslo 14 od Michaela Thoneta, která se stala ikonou ohýbaného nábytku. Proslulá židle z ohýbaného bukového dřeva se začala vyrábět v roce 1859 v továrně v Koryčanech. Na Moravu se Thonet přesunul z Vídně, kde získal zkušenosti s výrobou židlí a parket s ohýbanými vzory, kterými se vybavovaly aristokratické paláce i kavárny.

Židle Petit navazuje na slavnou „čtrnáctku“ od Michaela Thoneta

Pinterest

Právě v kavárnách se slavná „čtrnáctka“ uplatňovala nejčastěji, což se děje i dnes. Její čistý tvar zaručuje harmonii s ostatním vybavením interiéru, kterému se židle díky různým variantám dokáže plně přizpůsobit. V nabídce značky TON, která na dílo Michaela Thoneta navazuje, je židle číslo 14 s dřevěným i čalouněným sedákem nebo v barové výšce. K dispozici jsou různé barevné odstíny a dokonce také dětská verze v podobě židle Petit.

Židle číslo 14 je dokonale univerzální – klidně poslouží i jako noční stolek

Eenigwonen.nl

Úsporností vyniká také nábytek Jindřicha Halabaly, který v roce 1931 navrhnul židli, jejíž základ tvoří jediná trubka. Její důmyslné ohnutí vede ke dvojímu pérování, které zaručuje příjemné posezení. Nábytek podle Halabalových návrhů dnes vyrábí společnost Modernista, která se soustředí na reprodukci nábytku především ze 30. let.

Velký vliv na design židlí mělo použití překližky, se kterou pracoval americký pár Charles a Ray Eamsovi nebo dánský designér Arne Jacobsen. Autor slavného křesla Egg ve tvaru vejce v roce 1952 navrhl ve spolupráci s dánským designérem Vernerem Pantonem židli Ant (Mravenec), kterou tvoří tři ocelové nohy a podsedák z tvarované překližky.

Jacobsen na tvar židle, který připomíná hmyzí tělo, navázal i ve své další tvorbě. Pokročilou verzí „mravenčí“ židle je Series 7 z roku 1955, která je dodnes často kopírována. Židle odráží typický návrhářův styl, který charakterizuje kombinace organické formy a čistota skandinávského designu.

Halabalova židle z roku 1931

Modernista.cz

Jacobsenovy židle Series 7 v přírodně laděném interiéru

Iseecubed.com

Organický design a práce s překližkou charakterizují také návrhy Charlese Eamse, který se designu věnoval spolu se svou ženou. Americký designér v roce 1948 na soutěži „Low-Cost Furniture Design“, kterou pořádalo Muzeum moderního umění v New Yorku, představil židli s plastovým sedákem, jež získala příznačný název Plastic Chair. Designové duo ji navrhlo v několika variantách mimo jiné s dřevěnýma nebo ocelovýma nohama či v čalouněném provedení. Dnes židle, která vznikla v reakci na omezené zdroje po druhé světové válce, paradoxně patří k hodnotným designovým kouskům, jejichž cena rozhodně není nízkonákladová.

Plastic Chair ve variantě DSW jsou skvělou volbou k jídelnímu stolu

Etajerka.blog­spot.com

Pouze jediný kus plastu pak utváří slavnou židli Panton Chair pojmenovanou po svém tvůrci. Originál z roku 1960, který o sedm let později začala vyrábět společnost Vitra, se v devadesátých letech dočkal redesignu z rukou samotného Pantona. Tvar zůstal stejný, změnila se jen technologie, a rozšířila barevná paleta. Židle se od roku 1999 vyrábí z polypropylenu v saténové úpravě. Originální židle pod názvem Panton Chair Classic vzniká stejně jako v 60. letech z tvrzené pěny a charakterizuje ji typický lesk. Díky Pantonově manželce Vitra v roce 2004 uvedla také dětskou verzi Panton Chair Junior v šesti odstínech.

Panton Chair Junior

Wamli.com

Všechny zmíněné židle patří k designové klasice, která je díky nadčasovým návrhům oblíbená i desítky let po svém vzniku. Obliba návrhů z 50. a 60. let souvisí s obecnou retro vlnou, která vládne designu posledních několik let. Oblíbené jsou tak i renovace a úpravy starých kousků. Ty jsou opatřeny novými odstíny či originálním čalouněním.

Renovovaná židle z 50. let potažená látkou s autorským potiskem od značky funatik

Fler.cz Funatik

Repasované dětské židličky ze 60. až 70. let od společnosti Novoretro

Novoretro

To, zda židle bude sloužit dlouhá léta, ovlivňuje nejen její vzhled, ale také kvalita provedení s ohledem na ergonomii. Konstrukce musí být pevná a umožnit sezení ve správné poloze tak, aby po čase nedocházelo k bolestem zad. Chodidla by měla být po dosednutí celou plochou na zemi a tělo ve svislé poloze.

Irena Nováková

Další podobné články

Přečtěte si také