Kámen v koupelně

Nejstarším přírodním materiálem, který najdeme v místech spojených s hygienou je právě kámen. Ve svých lázních ho používali již staří Řekové a Římané. V soukromých vilách se nacházely mramorové vany a areály veřejných lázních, thermy, měli dokonce vyhřívané kamenné podlahy. Rozvod horkého vzduchu zajišťoval složitý systém kanálů pod podlahou.

Archilovers.com

Ne jinak je tomu s kamenem i v dnešní době. Hodí se na obklady podlah i stěn, desky pod umyvadla a vyrobeny z něj mohou být i jednotlivé zařizovací předměty (vany, umyvadla, sprchové vaničky, odpočinkové vyhřívané lavice atd.). Kámen je také díky své tepelné vodivosti ideální volbou pro instalaci podlahového topení. Koupelna v přírodním kameni působí elegantním a nadčasovým dojmem. Stejně jako sklo je i kámen vysoce odolným materiálem. Vyžaduje ale pečlivý výběr vhodného druhu a speciální údržbu dle pokynů dodavatele.

Kamenné trojumyvadlo atypických rozměrů vyrobené na zakázku.

Kamenictvikotras­.cz

Menší umývátko jako součást kamenného obkladu.

Piedra.cz

Jaký kámen zvolit

Z každého lomu má kámen jinou barvu, strukturu a kresbu. Barevná škála je široká a sahá od odstínů teplých (červené, pískově žluté, růžové) až po studené (šedé, studené bílé, zelené, černé). Rozhodně platí, co kámen, to originál. Nejčastěji se setkáme s mramorem a žulou. Vybírat můžete ale i z ostatních kamenů (travertin, pískovec, atd.) nebo dokonce kamenů exotických či drahých.

Tmavý italský mramor je v této koupelně použit na podlahu a obložení v místě vany a sprchového koutu.

Dombkova.cz

Světlé mramorové obložení stěn a bílá litá podlaha v koupelně rodinného domu.

Archi.cz

Mramor je oproti žule vzhledově zajímavější a rozmanitější. Je ale náchylnější na barvy a tak si musíme dát pozor například při barvení vlasů. Vzniklé skvrny obvykle již nejdou odstranit. Žula je oproti tomu méně nasákavá a odolnější proti poškrábání (to se ale týká spíše kuchyňských desek). Je tedy jednodušší na údržbu. Obecně platí, že do vlhkých a mokrých prostor volíme spíše kameny méně porézní a tudíž méně nasákavé. Ty nám zajistí snadnou údržbu a trvalý vzhled.

Freshome.com

Bílý mramor na stěnách ostře kontrastuje s černými terakotovými dlaždicemi.

Rako.cz

Travertinová podlahy koupelny rodičů vily Tugendhat. Na stěny architekt použil klasický bílý obklad tipický pro období funkcionalismu.

Pískovcová dlažba s podlahovým topením a přírodní kamenný obklad ve formě pásků korespondují s dřevěným obložením stropu a dřevěným nábytkem. Krásná ukázka moderní koupelny v přírodních materiálech.

Zena24.cz

Umyvadlová deska z onyxu. Prosvícení zdůrazňuje krásnou kresbu a barvu drahého kamenne.

Roomcritic.wor­dpress.com

Povrchová úprava

Do koupelen se více hodí kámen ve formě velkých řezaných desek s minimálními spárami (štípaný se bude hůře udržovat). Narazit ale můžeme i na kamennou mozaiku (podobnou té keramické) nebo menší obkladové pásky. Kámen může být leštěný, broušený, kartáčovaný atd.

Velkoformátový kamenný obklad stěny dává koupelně nadčasový vzhled.

Flickr.com

Méně obvyklý kamenný obklad ve formě říční mozaiky.

Archiweb.cz

K povrchovým úpravám se v případě koupelen přidává často ještě impregnace, která sníží nasákavost. Omezí se tak vznik vodního kamene, plísní, barevných odlišností atd. I tak je ale nutná jeho údržba, která se provádí 1× až 2× ročně. Obvykle za pomocí vosků. V případě nutnosti lze ale celou plochu také přebrousit a přeleštit. Kvůli zachování přírodního vzhledu se nedoporučuje lakování.

Umělý kámen

Umělý kámen je název, který se dnes běžně používá pro syntetické kompozitní materiály. Pojivem jsou obvykle akrylátové nebo polyesterové pryskyřice. U některých druhů je plnivo až z 90% přírodní (např. křemen) u jiných naopak převážně syntetické.

Detail umělého Corian kamene v přírodních odstínech.

Corian-nabytek.cz

Umělý kámen může, ale také nemusí mít vzhled podobný tomu přírodnímu. Jde o materiál homogenní se stejnou barvou a strukturou v celém svém průřezu. Oproti kameni přírodnímu nabízí větší barevné možnosti (dle přimíchaného pigmentu). Jeho dalšími výhodami jsou ale především pevnost, nenasákavost a možnost oprav. Umělý kámen se využívá obdobně jako ten přírodní. Setkat se ním můžeme u dlažeb, obkladů i koupelnových desek. Často se využívá u velkých ploch a předmětů, které jsou beze spár z jednoho kusu. Není problém vyrobit atypické rozměry a organické tvary.

Atypická deska a umyvadlo v jednom. Jednolitý bezesparý povrch umělého kamene nabízí čistý elegantní vzhled a jednoduchou údržbu.

Corian-nabytek.cz

Sprchový kout obložený barevnými pásy umělého kamene a válcovitá umyvadla z téhož materiálu.

Inspirujacala­zienka.pl

Sprchový kout obložený barevnými pásy umělého kamene a válcovitá umyvadla z téhož materiálu.

Inspirujacala­zienka.pl

Mezi nejznámější výrobce materiálu s větším podílem přírodních složek patří např. česká firma Technistone. Takový kámen vyžaduje opracování v kamenické dílně. Corian (firma Dupont) je zase zástupcem materiálu s větším podílem plniva syntetického. Lze jej opracovávat stejně jako dřevo.

Umyvadla i vana jsou zhotovené na zakázku dle návrhu architekta z umělého kamene.

Defakto.cz

Umyvadlová deska z umělého kamene Technistone ve svěží zelené barvě.

Technistone.com
Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také