Jednotlivé barvy - teorie, psychologie a jejich po

Víte, jaké jsou základní barvy? A jak z nich vznikají barvy jiné? Abyste mohli správně s barvami zacházet a používat je, je dobré dozvědět se základní pojmy.

archives.gaal­creative

Primární barvy

: Ing. arch. Vendula Dvořáková

Jsou to barvy červená, modrá a žlutá. Říká se jim základní, protože tyto barvy, na rozdíl od ostatních, není možné namíchat použitím jiných barev. Jejich mícháním s použitím ještě černé a bílé, které nejsou považovány za barvy, získáme všechny barvy, které je schopné lidské oko vidět. Pro jednoduché pochopení a orientaci v barvách slouží tzv. barevný kruh.

Sekundární barvy

Ing. arch. Vendula Dvořáková

Vzniknou smícháním primárních barev. Nejlepší odstín sekundárních barev získáme smícháním dvou barev ve stejném poměru. Např.: červená + modrá = fialová, červená + žlutá = oranžová, modrá + žlutá = zelená

Terciární barvy

: Ing. arch. Vendula Dvořáková

Vzniknou smícháním sekundárních barev. K jejich vzniku je opět třeba stejného poměru obou sekundárních barev. Tyto barvy jsou pak pojmenovány jako modro-fialová, červeno-fialová, červeno-oranžová atd. Červeno-oranžová barva je vytvořena smícháním stejného množství červené a oranžové a vznikne tak tmavší oranžová než je oranžová v sekundárním barevném kruhu. Teorie barev je obsáhlá a pro někoho se může zdát být komplikovaná.

Ostatní barvy

cercle-chromatique

Černá a bílá barva dohromady dají šedou. Když je ale přimícháme do barev z barevného kruhu, dostaneme jejich světlejší nebo tmavší verze, kterým se říká odstíny, tóny nebo nádech.

Jednoduše řečeno, barvy, které vidíme, jsou výsledkem dopadu světelných paprsků různých vlnových délek na naši sítnici. Černá a bílá barva nejsou považovány za barvy. Černou barvu lze sice namíchat při smíchání všech tří primárních barev, nefunguje toto však právě u barevných světelných paprsků. Bílá barva zase nemůže být namíchaná smícháním barev, ale může naopak vzniknout při smíchání světelných paprsků.

Barvy, které se v barevném kruhu nachází přesně naproti sobě, mají také jiný, někdy přesně opačný výklad své energie. Například červená je aktivní, její protikladné barva zelená je pasivní. Oranžová působí teple, naopak modrá chladně. Žlutou barvu vnímáme jako lehkou a fialová na nás působí těžce. Žlutozelená znamená odevzdanost a purpurová vznešenost.

Terminologie míchání barev

Je dobré znát správnou terminologii míchání barev. Teorie barev je však velmi složitá a proto se často v praxi setkáte s nesprávným označením. A to pouze se zažitým označením odstín nebo tón, které se ještě někdy zaměňují.

Např.: červená + bílá = růžová … nádech oranžová + černá = hnědá … odstín

Terminologie míchání barev.

Ing. arch. Vendula Dvořáková
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také