Jaký potah na matraci si vybrat?

Přinášíme přehled některých zajímavých typů potahů na matrace, které se objevují na našem trhu. Přibližujeme přitom jejich vlastnosti. Potahy totiž už dávno jen nedrží matraci pohromadě a nechrání ji před vnějšími vlivy. Umějí také ovlivnit kvalitu našeho spánku a bojovat s mikroorganismy v lůžku.

Potahy hladké, plastické, prošívané a dvojvrstvé

Potahy u náročných matrací jsou několik centimetrů silné, různě prošívané. Na horní straně mají různé švy, ozdobné a zpevňující prošívky, ale také knoflíky, takže vypadají tak spíše jako čalounění honosného křesla. Jejich vrstvy jsou různé – vespod netkané textilie, bavlněné a vlněné plochy, na povrchu prodyšná, často úpletová tkanina. Kvalitnější potahy nejsou prošité po celé ploše stejně, ale vyskytuje se hustší prošití na nejnamáhanějších částech – můžeme se setkat s termíny jako je takzvané dvojzónové nebo třízónové prošití.

Ukázka potahu s mohutným krytím švu a všitou vrstvou líné pěny

A. Gembalová

Typ plasticky prošívaného potahu s falešnými prošitými „knoflíky“

A. Gembalová

Potahy s Aloe Vera

Mnoho matrací různých výrobců využívá v pletenině potahu přidaný extrakt z rostliny Aloe vera. Konkrétně potahovina ve své podšívce obsahuje mikrogranule s přírodním extraktem z enzymů Aloe Vera. Tato rostlina má kladný vliv na pleť a pokožku celého těla. Navíc disponuje antibakteriálními vlastnostmi. Potahy bývají podšité netkanou textilií, celek je pro vyšší zpevnění ještě prošitý. Potahy Aloe Vera se doporučují lidem trpícím alergiemi. Potah se dá rozdělit na dvě poloviny a lze jej prát při 60°C.

Potahy Lyocell

Kapok je vlákno získávané ze semen stromu mužovce pětimužného. Jeho důležitou vlastností je, že je duté, což je pro větrání matrací předností. Navíc je lehké (říká se mu rostlinné peří) dobře izoluje a díky jedné své hořké ingredienci odpuzuje hmyz.

Když se u některého potahu vyskytne slovo Lyocell (většinou rovnou v názvu) pak by měli zbystřit ti, kteří hledají tkaninu s velmi vysokou absorpční schopností – tedy hlavně ti, kdo se v noci hodně potí. Viskózové vlákno lyocell se získává z dřeva a to je právě důvod, proč potah s tímto vláknem umí rychle odpařovat vodu. Navíc mají tyto potahy antibakteriální úpravu. Dají se prát při teplotě 60°C.

Potah Lyocell Vital

Ten najdete na matracích Ekolatex. V tomto potahu z přírodních vláken je obsažen vedle lyocellu také kapok.

Potah s lyocellem a kapokem výborně izoluje a chrání před výskytem roztočů, bakterií a plísní. Prošívaný potah má výplň z netkané textilie.

Potah Medicott

Potah s ionty stříbra je antibakteriální, účinně bojuje proti roztočům a proto je vhodný pro alergiky a astmatiky. Potah se díky své úpravě může prát při 90°C (která sama o sobě také likviduje roztoče), přesto se vysokou teplotou jeho pozitivní účinky neničí.

Potah Medicott

A. Gembalová

Potah Sanitized

Další potah, který je svou podstatou antibakteriální a protiroztočový; brání množení mikroorganismů přímo v matraci i v prostoru mezi ní a potahem. Tato protimikrobiální úprava tkaniny zvaná Sanitized předurčuje potah alergikům. Ale i všem lidem s citlivou pokožkou – je dermatologicky testovaný.

Ukázka hustšího prošití, které tvar potahu zpevňuje

A. Gembalová

Potah Genesi Soya

Zvláštností tohoto potahu je 24% přídavek sóji a 2 cm vysoká všitá vrstva líné pěny. Dále obsahuje potah 73% polyesteru, 1% bavlny a stejně tak uhlíku a stříbra. Potah s větracím lemem po obvodu se dá prát při 30°C. Je součástí „sójové“ biomatrace Genesi.

Výraz „klimatizační vrstva“ většinou znamená podšití potahu dutým (polyesterovým) vláknem.

Potah Bamboo

Potah je podšitý klimatizační vrstvou polyesterových dutých vláken a má takzvanou úpravu bamboo. Bambusová vlákna v tkanině působí příznivě – mají hygroskopické vlastnosti, t znamená, že skvěle odvádějí vlhkost ven z matrace. Potah lze rozdělit na dva díly, které se dají prát samostatně při 60°C.

Potah Tempsmarst

Nový typ potahové látky, která dovede regulovat teplotu. Potah umí zabránit pocení přehřátého spícího člověka a naopak když je spáči chladno, potah zpětně vydává teplot z nitra matrace ven – a zahřívá tak hlavně nepříjemně studené nohy. Najdete jej na gelových matracích Geltech.

Potah Stressfree

Další potah s „uklidňujícím“ účinkem, jak říká už jeho název. Největší předností tkaniny s látkou Stressfree jsou její antistatické účinky. Statická elektřina se běžně odbourává v potazích a matracích přidáním uhlíku. Tento potah to ale zvládá bez použití těchto karbonových vláken, jen za pomoci vláken přírodních. Potah dobře vstřebává vlhkost z lůžka, málo se špiní a má příjemný povrch. Skládá se z 38% bavlny a 62% polyesteru.

Potah Wellnes

Potah vyniká ventilačním 3D lemem po obvodu a chrání před vznikem statické elektřiny v lůžku.

Potah Cashmere

Kašmírská vlna je hebká, je to jedno z nejjemnějších vláken vůbec. Potah se snadno udržuje a je vhodný pro alergiky. Má výborné termoizolační vlastnosti – měl by zahřívat studené nohy a naopak bránit přehřívání těla. Potah je prošitý dutým vláknem, je snímatelný a prací do teploty 60°C.

Potah Tencel

Vlákno Tencel je velmi vyhledávané pro své přímo revoluční vlastnosti. Výrobce tvrdí, že “má jemnost hedvábí, sílu polyesteru, chladivost lnu, hřejivost vlny a prodyšnost bavlny“. Tím je řečeno, proč je v potazích tak žádaný. Přírodní surovina TENCEL® se získává ze surového dřeva a vyniká jedinečným transportem vlhkosti – v tomto případě zevnitř matrace ven; Tencel umí přijmout o celou polovinu vody víc než bavlna.

Potah Tencel

Loznice.cz

Potah Green Tea

Moderní potah Green Tea je polyesterový a prošitý dutým vláknem. Díky úpravě vláken extraktem z esenciálních olejů ze zeleného čaje uklidňuje a zvyšuje hygienu matrace. Je vhodný zejména pro alergiky a astmatiky. Potah je možné prát na 60°C.

Potah Hypoalergen Green Style

Nákladný potah důkladně prošitý dutým vláknem. V něm obsažené výtažky z esenciálních olejů citrónu, levandule a eukalyptu působí příznivě proti roztočům a dalším mikroorganismům, které by se mohly vyskytovat v lůžku – má tedy hypoalergenní efekt. Potah je snímatelný, dělitelný na dvě poloviny a lze jej prát do teploty 60°C.

Na boční straně matrací kolem obvodu bývají už skoro standardně širší provzdušňovací pásy nebo užší větrací lemy. Oba mají stejnou funkci – posilovat větrací funkci pěny a pomáhat vypouštět přebytečné teplo z vnitřku matrace.

Potah Intense

Potah je prošitý dutým vláknem s uhlíkovými vlákny. Tato vlákna jak známo ruší účinky statické elektřiny. Intense je speciální potahová látka, která je zajímavě obohacená. Přidané rostlinné extrakty z chilli papriček více prokrvují a zahřívají. Pokud se přidají složky z břízy, potah tělo ochlazuje. I tyto extrakty ale přežijí praní potahu při 60°C.

Potah Jojoba

Vhodný pro citlivou pokožku, protože je hodně vzdušný (díky prošívání dutým vláknem) a také vzhledem k tomu že textilní vlákna obsahují extrakt z keře jojoba s jeho blahodárnými účinky na lidskou pokožku (jojobový olej se využívá v kosmetice). Potah matrace je snímatelný a pere se při 60°C, což jej ještě chrání před roztoči.

Potah Silver Safe

Potah s obsahem stříbra snižuje statickou elektřinu a působí antibakteriálně. Po obvodu je veden větrací lem, který maximálně provzdušňuje vnitřek matrace. Potah se skládá z 63% z polyesterového vlákna, z 36% bavlny a 1% stříbra. Je dělitelný na dvě poloviny a prací při 30°C.

Potah Teenage

Potah vyniká odolností proti otěru (otěruvzdorností) díky pevné a silnější textilii. Je podšitý dutým vláknem a svůj název získal proto, že jsou na něm vyvedeny obrázky lebky anebo cyklistů. Dá se rozdělit na půlky a prát do teploty 60°C.

Potah Žakár

Žakárový potah z belgické tkaniny, v které je ve vysokém procentu zastoupená viskóza (42%) Doplňuje ji polypropylén a polyester. Potah má klimatizační výplň a je podložený netkanou textilií. Snímatelný potah se čistí chemicky.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také