Jaký obklad vybrat k jakému stylu vaření

Existují obklady, u kterých si musíte dát pozor na typ sporáku, který k nim přiléhá, neboť by mohli vzájemně kolidovat a obklad by vám mohl například popraskat. Jakých obkladů a typů varných ploch se tyto problémy týkají?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/hwi7i3×sip­pl8q3vvbdyywknx4s0×y7e9z­bkvdfv.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hwi7i3×­sippl8q3vvbdy­ywknx4s0×y7e9z­bkvdfv“ /> Ceskestavby.cz

Obávaný plynový sporák

Plynový sporák přináší největší riziko poničení přilehlého obkladu. Je to dáno vystupujícím plamenem a tím i velkým výkyvem teplot v jeho okolí. S ohledem na riziko opálení obkladu budete limitováni především u obkladů z materiálů na bázi dřeva, které u elektrických varných desek nemají takové problémy. Co se týká rizika popraskání obkladu od vysoké teploty, tak to je problémem především u standardních skleněných obkladů. Pokud si chcete pořídit skleněný obklad v kombinaci s plynovým sporákem, musí být vyroben ze speciálního kaleného skla, které je odolné vůči vysokým teplotám.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/99yt9zjn60j59rj05bqz­q3v38a17hjrkr0a7d0n6­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„99yt9zj­n60j59rj05bqzq3v38a17hjr­kr0a7d0n6“ />

Pokud nepoužijete na skleněný obklad za plynovým sporákem kalené sklo, s největší pravděpodobností vám takto popraská.

Sklenenyobklad.cz

Elektrická varná deska

Tento typ varné plochy vás téměř nijak neomezuje ve výběru obkladů vaší kuchyňské linky. Lze jej výborně zkombinovat s téměř všemi typy běžných obkladů. U těch skleněných však platí stejné pravidlo jako u plynového sporáku, opět by alespoň v místě varné plochy měly být tvořeny kaleným sklem. Nenechte se oklamat některými výrobci, kteří vám budou tvrdit, že obyčejný skleněný obklad lze kombinovat s elektrickými deskami naprosto bez problémů. Standardní skleněný obklad vám může popraskat i při použití elektrického desky. Pokud totiž budete mít postavený velký hrnec na zadní plotýnce a budete v něm delší dobu vařit (např. polévku), v jeho okolí také vznikne velké teplo, které může být pro obyčejné sklo příliš vysoké.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/dafrw0i8mgoq­d0sjsbigj52fan­ktb0pjnesq0maq­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„dafrw0i8mgoq­d0sjsbigj52fan­ktb0pjnesq0maq“ />

Skleněné obklady jsou bohužel tak citlivé, že někdy negativně reagují i na elektrickou varnou desku. Raději neriskujte a investujte do obkladů z kaleného skla.

Sklenenyobklad.cz
Tip:

Pokud jste si již nechali doporučit kombinaci standardního skleněného obkladu a elektrické varné desky, můžete si nechat dodatečně instalovat ochrannou desku z kaleného skla, která váš stávající obklad ochrání. Nechce-li se vám však už do obkladu dále investovat, snažte se alespoň váš obklad co nejvíce šetřit a vařte především na předních plotýnkách (dejte si pozor hlavně na velké hrnce).

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/i93sloaghx3u­ilw13zf2lcr6rx­kptulxj4kofjzu­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„i93sloag­hx3uilw13zf2lcr6rx­kptulxj4kofjzu“ />

Pokud však investujete do ochranné desky z kaleného skla, nebudete se muset při vaření nijak omezovat.

Modrastrecha.cz

Pozor na dřevo

Materiály na bázi dřeva vyžadují více pozornosti, především z hlediska jejich povrchové úpravy. Dřevěné obklady byly sice běžnější v dřívějších dobách (možná je někdo z vás má např. na chatách či chalupách), ovšem v dnešní době se jejich použití vrací do módy ve formě lakovaných či laminovaných dřevovláknitých desek. Zvolená povrchová úprava dřevěného obkladu je opravdu velmi důležitá. Pokud se například jedná o povrch ve formě fólie, výrobci nedoporučují jeho bezprostřední instalaci za varnou plochu i v případě elektrické desky. Takové obklady je pak vhodné opět chránit instalací desky z kaleného skla, jako v případě skleněných obkladů.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/02/­730/uci3bu2474l8j­1y4bngs36zwhlvz6p6fvx82w­9o7.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„uci3bu2474l8j­1y4bngs36zwhlvz6p6fvx82w­9o7“ />

Pokud nebudete váš dřevěný obklad chránit před vysokými teplotami, dojde k jeho nevratnému poškození.

Sklomat.cz
Tip:

Pokud si chcete udělat jasnější představu o cenových relacích jednotlivých typů obkladů, přečtěte si náš článek Cena obkladů do kuchyně.

Zkušenosti čtenářů

Uživatel lucinkafr na portálu modrastrecha.cz: Budeme mít plynovou desku a chtěla bych lacobel, takže jsem se pídila. Přímo lidi od Lacobelu mi říkali, že to nedoporučují, že mají sice zákazníka, který ho má za plynovkou a slouží mu to, ale pokud by se něco stalo, reklamaci neuznají.

I taková situace může nastat. Pokud nechcete investovat do kaleného skla, můžou se pracovníci firmy zaleknout, abyste nehledali jinou variantu a oni nepřišli o zákazníka a raději vám tedy nainstalují obyčejný skleněný obklad, ovšem bez záruky. Na takovou hru byste vůbec neměli přistoupit, protože svědčí o nedostatečné profesionalitě fir­my.

Uživatel brasilka na portálu modrastrecha.cz: Sestra má lacobel za kuchyňskou linkou, plynovou varnou desku – vše bez problémů. Bratr měl za kuchyňskou linkou desku (takovou jako měl pracovní desku)+ plynová varná deska = opálil ji. poté mu truhlář doporučil překrýt lacobelem – netrvalo ani týden a praskl mu.

Některým šťastlivcům se skutečně může podařit léta vařit na plynovém sporáku a nezpůsobit újmu na obyčejném skleněném obkladu. Většina uživatelů bohužel takové štěstí nemá. Buďte tedy od počátku rozumní a investujte do kaleného skla.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také