Jaký je rozdíl mezi interiérovým designerem a arch

Rádi byste si pro přeměnu svého bydlení vybrali vhodného profesionála, ale jste zmatení z množství pojmů až vlastně nevíte, který je pro vás ten nejlepší?

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/716pzximxgex­bu8csee4lq0uh­guvg115×8qs0np3­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„716pzxim­xgexbu8csee4lq0uh­guvg115×8qs0np3­“ /> Designrulz.com

Formální rozdíl mezi těmito profesemi je v tom, že architektem se stane pouze absolvent vysoké školy s architektonickým zaměřením, zatímco designérem se může stát v podstatě každý. Z toho vyplývá, že architekt vám může poskytnout komplexnější služby zahrnující nejen návrh interiéru, ale také návrh stavebních úprav včetně veškerého technického vybavení (vodovod, kanalizace, elektrorozvody, vzduchotechnika).

Interiérový designér má kompetence více omezené, ovšem díky svému aktivnímu působení v navrhování interiérů může mít na druhé straně oproti architektovi větší přehled o výrobcích dostupných na trhu. V dnešní době už také existují školy a kurzy zaměřující se přímo na interiérový design, tedy i bytový designér může být ve svém oboru vzdělaný.Obě profese se pak protínají ve fázi projektu věnující se návrhu nábytku, osvětlení, povrchu stěn a stropů, bytového textilu a bytových doplňků.

Tip:

Každý architekt není stejný a stejně tak je to i designéry – rozhodují zkušenosti, otevřenost, profesionalita, empatie – čím více takových vlastností odborník má, tím kvalitnější odvádí práci.

Za zmínku také stojí profese – interiérový dekoratér. Takový odborník se primárně zaměřuje na výběr doplňků a celkové „zútulnění“ a zabydlení interiéru.

Schéma rozsahu působení jednotlivých profesí

interiérový architekt interiérový designér interiérový dekoratér
stavební úpravy většího rozsahu včetně změn ve stávajícím technickém zařízení a vybavení návrhy mobilního nábytku, osvětlení, povrchu stěn a podlah, bytového textilu a bytových doplňků návrhy bytového textilu a bytových doplňků
návrhy vestavěného nábytku včetně zabudovaného osvětlení návrhy vestavěného nábytku včetně zabudovaného osvětlení  
  návrhy mobilního nábytku, osvětlení, povrchu stěn a podlah, bytového textilu a bytových doplňků návrhy mobilního nábytku, svítidel, povrchu stěn a podlah, bytového textilu a bytových doplňků

Interiérový architekt

Pro

  • větší provázanost návrhu s technickou stránkou domu/bytu
  • větší schopnost vnímat prostor v širších souvislostech

Proti

  • někdy větší cena za komplexnější pojetí návrhu (není pravidlem)

Výběr konkrétního profesionála tedy může vyplývat z rozsahu plánovaných prací – při návrhu stavebních úprav jako jsou změny dispozice, nové stavební otvory či zásah do technického zařízení (např. úprava vzduchu) se téměř neobejdete bez interiérového architekta. Pokud plánované stavební úpravy nebudou podléhat úředním schvalovacím procesům, může je navrhnout i designér, je však vhodné když prokáže, že s takovou činností má již nějaké zkušenosti.

Spolupráce s architektem bude vůbec nejvýhodnější ve chvíli kdy vaše bydlení teprve vzniká. Pokud si stavíte vlastní dům a návrh projektu jste svěřili stavební firmě (např. formou katalogových domků), neváhejte oslovit architekta dříve než bude dům hotov. V ideálním případě by měl mít architekt hlavní slovo už od počátku návrhu. Na rozdíl od stavebního inženýra, který se soustřeďuje především na technologickou stránku domu, je architekt schopen vidět věci v širších souvislostech a dokáže tvarovat prostor tak, aby i bez designového vybavení měl váš interiér ducha.

V tom je také další rozdíl mezi architektem a designérem. Architekt uchopí prostor a začne ho formovat na základě mnoha vlivů tak, aby výsledek co nejvíce odpovídal nejen vašim potřebám, ale také technologickým možnostem. Naproti tomu designér řeší interiér spíše jako uzavřený celek a stará se především o jeho „tvář“.

Interiérový designér

Pro

  • větší přehled o výrobcích dostupných na trhu
  • intenzivněji sleduje současné trendy

Proti

  • omezenější kompetence v rámci stavebních úprav
  • inklinuje k řešení interiéru jako uzavřeného celku

Co když… plánujete pouze doplnění či oživení stávajícího interiéru – stačí vám tedy na tento úkol jen interiérový designér, nebo se i tak vyplatí jít za architektem? Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Obecně se dá říci, že je to spíše práce pro designéra, jehož každodenním chlebem je vybírání nábytku, tapet, textilu, doplňků a mnoho dalšího, ovšem je také spousta architektů, kteří se primárně zaměřují na tvorbu interiérů a designérům v tom velmi konkurují. Na druhé straně vám u některých architektů hrozí, že pro ně drobný návrh interiéru nebude představovat zajímavou výzvu, pokud ovšem nepřijdete s nějakým neotřelým zadáním – v takovém případě jistě podnítíte zvědavost leckterého profesionála.

Pamatujte také, že vlastnost, která se v některých situacích jeví jako výhoda, může mít za jiných okolností na návrh negativní dopad a naopak. Např. pokud se designér aktivně zaměřuje na aktuální trendy, může se vám stát, že jím navržený interiér za nějaký čas vyjde z módy a bude třeba jej obměnit. Ovšem to neznamená, že by vám takové riziko nehrozilo i s architektem, snad je jen taková pravděpodobnost nižší. Obecně by však kvalitní odborník neměl takovou věc dopustit, pokud to vyloženě není váš požadavek striktně podřídit interiér současným trendům. Takové rozhodnutí je totiž důležité se svým profesionálem konzultovat a o všech svých přáních ho informovat, jedině tak můžete dosáhnout očekávaného výsledku.

Architekt a designér mohou spolupracovat

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/rwzssdpzm6lki6fpxgpn­rnokvfopqgvjqro7lij­z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„rwzssdp­zm6lki6fpxgpnrnok­vfopqgvjqro7lij­z“ /> Homemag.cz

V ideálním případě se dá říci, že by tito odborníci dokonce měli spolupracovat. Samozřejmě mluvíme o případu kdy by se jednalo o nějakou rozsáhlejší rekonstrukci, spíše než o výběr nábytku. Můžete si tuto spolupráci představit např. jako souhru symfonického orchestru, architekt – dirigent určuje celkovou atmosféru návrhu, kde se má přidat kde ubrat, jaká místa potlačit a jaká vypíchnout, designér se pak stará o konkrétní výrobky – nástroje, aby hráli přesně takovou roli jaká se od nich očekává. Realita je tomu ovšem na hony vzdálená, málokdo má dostatek prostředků, aby je byl ochoten investovat hned do dvou odborníků najednou, když často váháme zda-li si odborníka přizveme vůbec.

Pokud jde o cenový rozdíl mezi architektem a designérem, nelze obecně se říci, že by jeden požadoval větší odměnu než druhý. Ve společnosti ovšem převažují obavy, že architekti jsou mnohem dražší, což je následek drobného nepochopení poměru ceny vůči rozsahu služby. Architekt nás často může stát více než designér, ale to jen proto, že s ním spolupracujeme spíše při projektech většího rozsahu a on pak musí navrhování přirozeně věnovat více času.

Tip:

Jak tedy vybrat toho správného profesionála? Přečtěte si náš článek Podle čeho vybrat konkrétního designéra/archi­tekta? a zde se dovíte jednotlivé kroky, které musíte udělat abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

Pokud s architektem spolupracujeme při drobnějších úpravách interiéru, není žádný obecně platný důvod proč by měl být výrazně dražší než designér. Skutečné rozdíly mezi cenami způsobují jiné aspekty. Je to především odborníkova prestiž – jako všude jinde i v interiérovém designu funguje pravidlo , že si platíte značku. Důležité jsou také reference, které odborník má a jimiž se může prezentovat, obecně platí, že čím známější klientelou se může architekt/designér pochlubit, tím více si cení své práce, tedy má vyšší cenu.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také