Jaká je cena interiérového designéra či architekta

Kolik by měl designér/architekt stát? Jak počítá svou odměnu? Vyplatí se do něj investovat? To jsou jistě otázky, které si kladete, jestliže jste se právě rozhodli pro přeměnu svého bydlení s odborníkem. Pojďme si je tedy podrobněji rozebrat.

Shutterstock.com

Klíčovým faktorem, který určuje výši ceny za návrh, je rozsah plánované přeměny. Pokud se bude jednat o rozsáhlou přestavbu, zabere takový projekt odborníkovi více času a cena za jeho služby bude přirozeně vyšší, než kdybyste chtěli jen dovybavit stávající dispozice. Větší projekt znamená nejen více času stráveného na projektování, ale také častější a delší konzultace s klientem a subdodavateli.

Tip:

Nepropadejte panice, když vám někdo z okolí sdělí vysokou cenu, kterou dal za služby bytového designéra/archi­tekta – zjistěte si nejprve, o jaký rozsah služeb se jednalo a zda-li při projektu nenastaly nějaké komplikace, které mohly cenu navýšit

Způsoby účtování ceny za navrhnutí interiéru se liší nejen mezi jednotlivými odborníky, ale také právě podle velikosti a typu projektu:

  1. cena služeb je stanovena jako procentuální podíl z nákladů na realizaci – tento způsob je častěji používán při rozsáhlejších realizacích a při tvorbě atypických interiérů, které odborník nemůže srovnat se svými předešlými zkušenostmi a nějakým způsobem standardizovat předpokládaný rozsah služeb. Výše podílu se pak pohybuje mezi 6% – 13% z předpokládaných nákladů na realizaci – zda se budete blížit k horní či dolní hranici se dále stanovuje na základě náročnosti projektu.

Příklad: důkladná rekonstrukce většího bytu o výměře 100m2 se může pohybovat kolem 2000 000,– , pokud se bude jednat o běžný projekt bez nějakých nestandardních řešení, tak pro dolní hranici 6% cena služeb bude zhruba 120 000,– , v případě atypičtějších interiérů(např. mezonetový či podkrovní byt,rodinný dům..) vyžadujících nadstandardní přístup k návrhu pak cena může vystoupat k 260 000,– (13%) – jedná se ovšem o návrhy interiérů obsahující rozsáhlé stavební úpravy!

  1. cena služeb je stanovena jako paušální částka – jde o často užívaný způsob aplikovatelný na běžné rekonstrukce či zařizování interiérů, u kterých se dá dobře odhadnout předpokládaný rozsah práce. V praxi se setkáte např. s paušální částkou za jednotlivé místnosti, která se může pohybovat v rozmezí 5000 – 20 000,– , opět v závislosti na složitosti řešení.

Ceny ve stavebnictví neustále rostou.

Shutterstock.com
  1. cena je dána hodinovou sazbou – další častý způsob účtování, kdy je předem odhadnut časový rozsah práce na jehož základě se stanoví záloha a klient pak dostává v průběhu navrhování rozpisy vykonaných prací s délkou jejich trvání a platí tak za konkrétní odpracované hodiny. Běžně se s touto kalkulací setkáte také u konzultační a poradenské činnosti, kde si platíte čas, který s vámi odborník osobně „prosedí“. Konkrétní cena za hodinu se pak pohybuje v rozmezí 500 – 1000,–

?! Zdají se vám tyto částky neúměrně vysoké? Je třeba si uvědomit, že inflace posledních let se nevyhnula ani odborníkům z oblasti interiérového navrhování a významně jim rostou náklady na provoz činnosti. Proto vždy než odsoudíte výši ceny za jeho služby zkuste se zamyslet nad tím, co se za takovou konkrétní sumou skrývá. Stejně jako v jiných profesích, i designér/ar­chitekt je vlastně podnikatel, který musí počítat čistý zisk, ze kterého mu odkrajují – pronájem a energie za prostory kanceláře, software nutný k výrobě projektových dokumentací, platy zaměstnanců či pomocných sil, náklady na spolupráce s jinými profesemi, s úřady, s dodavateli a subdodavateli…

Pokud jste se ještě nikdy osobně nepodíleli na rekonstrukci či zařizování domácnosti, věřte, že budete nemile překvapeni samotnými cenami stavebních materiálů a interiérového vybavení. Žijeme v době, kdy jsou takové náklady vzhledem k průměrným příjmům skutečně vysoké a lidé pak často nemají chuť je ještě navyšovat o cenu služeb profesionálního návrháře. Věřte však, že vše není takové, jak se na první pohled zdá a ve skutečnosti vám odborník může naopak náklady ušetřit. Jak je to možné?

Na rozdíl od vás má totiž větší přehled o materiálech a výrobcích dostupných na trhu a ví jak je správně použít, aby se co nejvíce prodloužila jejich životnost. Mluvíme však o kvalitním odborníkovi, který má pro interiérové navrhování ty správné předpoklady. Může se vám stát, že narazíte na člověka, který se odborníkem pouze nazývá, a který vám naopak způsobí celou řadu potíží včetně těch finančních. Jak takové podvodné jednání včas odhalit se dozvíte z našeho článku Jak poznat nekvalitního profesionála?

Vraťme se k předešlému příkladu – za projekt s odhadovanými náklady 2000 000,– můžeme zaplatit např. 150 000,– , což je ovšem reálná částka kterou nám kvalitní odborník díky svým znalostem může ušetřit (nemluvě o ušetřených starostech s možnými komplikacemi plynoucími z nesprávných postupů), v tom případě se pak na situaci můžeme dívat z toho úhlu, že jeho služby byly v podstatě zdarma, a to zas není tak nevýhodné.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také