Jak zařídit podkrovní byt

Bydlení pod střechou obvykle skýtá možnosti pestrého a netradičního prostoru, který se dá řešit mnoha rozličnými způsoby. Atmosféra zkosených stropů a střešních oken umí podtrhnout působení různých stylů, záleží jen na tom, jakým způsobem s těmito prvky v interiéru pracujete.

Decorationofho­me.com

Svěží bydlení

Podkrovní prostory bývají díky střešním oknům často velmi světlé, neboť propouštějí více slunečního záření než klasická okna vertikální. Tuto vlastnost můžete ještě podpořit použitím světlých barev a materiálů a dostanete tak opravdu lehký a svěží prostor, který může působit velmi pozitivně na vaší psychickou pohodu. Tento přístup vám také do budoucna ponechá volnost v umisťování výrazných bytových doplňků, aniž byste se museli bát rizika překombinování. Vybavení takového bytu bývá střízlivé, jednoduché, často s podílem přírodních materiálů.

Vhodnou kombinací pro tento styl je bílá výmalba a světlé dřevo.

Czechdesign.cz

Designové bydlení

Opět se obvykle jedná o světlé provedení základu, avšak oproti předchozímu stylu je tento více minimalistický. Často v takových interiérech nalezneme velmi originální řešení stěn, stropů či jednotlivého vybavení. Minimalistické zařízení pak nechá takové prvky dostatečně vyniknout.

Zkosené plochy můžeme provést velmi atypicky použitím zaoblených podhledů.

Shutterstock.com

Exkluzivní bydlení

Tento styl také pracuje s designovými prvky ovšem místo minimalismu zde převládá atmosféra luxusu. Často jde o kombinaci tmavé, masivní, dřevěné podlahy s kvalitními kusy někdy až rustikálního nábytku v kombinaci s moderně pojednanými povrchy stěn, stropů a příček.

V praxi se takto často navrhují tzv. pánské budoáry.

Homesweethome.cz

Rustikální bydlení

Pokud jste milovníci starožitného nábytku a bydlení v tomto stylu, měli byste se snažit co nejvíce využít dřevěných prvků střešní konstrukce a nebát se ani použití dřevěného podhledu místo klasického sádrokartonového. Dejte také důraz na výrazné zastoupení kvalitních textilií. I v tomto stylu je obvykle velmi cítit punc luxusu, který je opět zastoupený kvalitními kusy nábytku.

Tento styl se hodí především pro prostorově velkorysejší podkrovní byty, v malých místnostech by mohl působit příliš „hutně“.

Shutterstock.com

Dejte si pozor na použití laciného nábytku a materiálů, které se snaží tvářit starožitně, ale ve skutečnosti nejsou příliš kvalitní ani hodnotné a celkový dojem interiéru díky nim působí lacině. Pokud není vaším koníčkem vymetání bleších trhů a obchodů se starožitným nábytkem a nemáte dost prostředků na pořízení opravdu kvalitních kusů, na tento styl raději zapomeňte a navrhněte si interiér jednoduchý, čistý a hlavně takový, který si nebude na nic hrát.

Pro takový styl se skutečně více hodí výraznější použití dřeva, zde by například významně prospěla výměna podlahy nejlépe za kvalitní masiv či alespoň materiály imitující dřevěnou podlahu (v případě použití podlahového topení).

Shutterstock.com

Naturalistické bydlení

Znovu se jedná o jistý druh staromilského přístupu, který ovšem nenese známky záměrného luxusu, nýbrž je zaměřený spíše na bydlení „obyčejných“ lidí. Tento styl vyniká především přirozeností v zacházení s konstrukcemi a materiály, které vnáší do interiéru teplou a útulnou atmosféru.

Obvykle se používají dostupné přírodní materiály – především dřevo, syrová omítka a někdy také kámen.

Shutterstock.com
Tip:

Zajímá vás konkrétně jak pracovat s prvky střešní konstrukce při začleňování do interiéru? Podrobné informace se dozvíte v našem článku Jak pracovat s přiznanými podkrovními trámy.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také