Jak zařídit ložnici – principy zařizování

Ložnice patří k jedné z nejdůležitějších místností v bytě, jelikož zajistí nezbytnou potřebu každého člověka-kvalitní spánek. Jak si tedy ložnici správně zařídit a nepodcenit žádný z prvků, které by v ložnici neměly chybět? Čtěte dále a dozvíte se, jak vybrat postel, noční stolky, osvětlení, úložné prostory, šatní skříně, textilie, dekorace a spoustu dalších doplňků.

decorpad

Pokud jsme na úplném začátku a zařizujeme svou první ložnici, jistě se zaměříme především na kvalitu spánku – tedy na zdravé spaní na kvalitních matracích. Běžné rozměry jsou 160×200 nebo 180×200. Lze najít i výrobce větších či menších rozměrů, ale musíme počítat také s nákupem atypického ložního prádla, především výběr prostěradla, takže je dobré zvážit hned na začátku, zda opravdu nutně potřebujeme atypický rozměr.

Nákup matrací by ovšem měl jít ruku v ruce spolu s nákupem postele. Rám postelí je pochopitelně také přizpůsobený těmto standardním rozměrům, ale nezapomeňme také na výšku matrace, která ne vždy je správně zvolená pro určitý rám postele a může se nám pak stát, že při každém uléhání či vstávání sedíme přímo na rámu postele a ne na matraci, jak by tomu mělo být. To není úplně příjemné a pokud jsme již při ranním vstávání rozmrzelí, jistě to negativně ovlivní celý náš den. Proto nezapomeňme všechny tyto rozměry a vlastnosti matrace a postele zkoordinovat, případně si nechme poradit u prodejců či jiných odborníků.

foambymail

Dalším prvkem na cestě ke kvalitnímu spánku jsou rošty. Na trhu je dnes již celá řada nejrůznějších polohovacích, zdravotních i nejobyčejnějších roštů a jejich nákup je úplná věda. Řada vychytávek, kterými se výrobci doslova předhánějí nám však může i značně zamotat naše finanční představy o zařizování nové ložnice. Např. motorové lamelové rošty jistě mladý člověk asi příliš nevyužije, pokud nemá závažné zdravotní problémy a kupovat zase ty nejlevnější ze sukovitého dřeva – tak to budeme za pár týdnů kupovat další. Takže i s výběrem roštů si dejme záležet. Při nákupu si všímejme počtu lamel v jednom roštu, jejich tloušťky, z jakého materiálu jsou vyrobeny, uchycení do konstrukce – zda je pružné či nepružné. Optimální počet lamel v roštu pro dospělého člověka by měl být alespoň 28. Lamelový rošt musí být dostatečně pevný, aby se matrace neprohýbala. Funkce roštu je nejen podpěrnou konstrukcí pro matraci, ale také a to především ortopedickou a vzdušnou ( tedy provětrávající ) částí našeho lůžka.

Design a styl provedení postele nám samozřejmě již velmi ovlivňuje celé pojetí ložnice. Výběr materiálu, její barva, tvar, detaily, čelo, nožky či korpus postele, to vše již určuje v jakém stylu bude naše ložnice, jakou bude mít atmosféru, co od této místnosti požadujeme a očekáváme. Proto s výběrem postele nespěchejme a vše dobře naplánujme.

Jak tedy zařídit ložnici?

Nejprve si ujasněme, co vše by zde mělo být – budeme tuto místnost používat pouze na spaní ? Je možné, že naše ložnice je tak malých rozměrů, že více se nám sem ani nevejde. V článcích ČSN je však jasně dáno, že ložnice pro dva lidi musí mít alespoň 12m2 , proto se většinou do ložnic vejdou i šatní skříně pro dva lidi.

Pokud máme štěstí a naše ložnice je více než 12m2 , můžeme do ložnice umístit také pracovní kout nebo nějaký relaxační kout – tedy nějaké stylové lehátko ( chaise lounge ) stojací lampu a knihovnu a to celé hezky u okna s nějakým uklidňujícím výhledem, třeba do zahrady . Co říkáte, láká vás to?

Pokud bychom měli stanovit nějaké principy zařizování ložnice – můžeme je shrnout do několika bodů.

Postel

V případě postele je vhodné zvolit pravděpodobně dvoulůžko + vhodné matrace a rošty.

pinterest

Čelo postele – pokud není součástí rámu postele, můžeme vytvořit řadu stylových prvků – ať už čalouněné, ze surového dřeva, s poličkami nebo může být i součástí zdi – tzn. nějaký vhodný obklad , tapeta nebo vybudování sádrokartonové předstěny – kam můžeme umístit osvětlení a ukládací niky.

Noční stolky

Opět pokud nejsou přímo součástí postele – můžeme doladit v témže materiálu jako postel – nejčastěji se prodávají jako ložnicové sety přímo k posteli nebo úplně odlišný, něčím zajímavý tak aby naše ložnice dostala zajímavý náboj, nebojte se barev ani různorodých materiálů a stylů.

Osvětlení u lůžka

Nejčastěji se volí nějaké lampičky na nočním stolku nebo je můžeme přímo zabudovat do zdi, tak aby nám nikde nepřekážely instalační kabely do zásuvky, nebojte užít ani stojacích lamp přímo na podlaze. Vyzkoušejte také možnosti lamp se stmívačem – velmi užitečné obzvlášť v ložnici, kdy intenzitu světla můžete sami regulovat dle potřeb a nálady. Zde záleží jak moc a jak často např. v posteli čteme – lampa by tak měla mít možnost regulace směru světelného kuželu, abychom tak nerušili partnera, který chce mezitím již dávno spát, ale abychom si při noční četbě nekazili zbytečně svůj zrak.

Úložné prostory

Pokud není součástí postelového rámu přímo nějaká úložná zásuvka – nezapomínejme ( zvláště v malých bytech ) na využití místa pod postelí, můžete vyřešit nějakými zásuvkami či stylovými krabicemi nebo boxy na kolečkách. Vhodné například pro uskladnění sezónních věcí.

phamchinh
noticiandobrasil

Šatní skříně

Pokud nemáme možnost samostatné šatny či komory pro ukládání šatstva, budeme mít pravděpodobně v ložnici i skříně. Ty mohou být samostatné nebo zabudované. Jejich hloubka bude pro ukládání na ramínka 60cm a hloubka pro ukládání poskládaného prádla( tzv do komínků ) 40– 45cm. Vhodné jsou i zásuvky na ukládání drobnějšího prádla, ponožek, pásků, atd.

Ložní prádlo

Rozhodně nepodceňujme důležitost ložního prádla v celkovém designu interiéru ložnice. Barvami a vzory ložního prádla , popřípadě denními přehozy a dekoračními polštářky velmi ložnici zútulníme, textilie dodají pokoji šmrnc a dotvářejí příjemnou atmosféru, bez látek to zkrátka v ložnici nejde.

Textilie na oknech

Stejně jako v bodě 6. jsou závěsy, záclony a rolety velmi důležitým prvkem dotvářející příjemnou atmosféru ložnice. Záleží na nás, jak moc potřebujete mít při spánku zatemněna okna. Pokud pracujete ve dne a spíte v noci, postačí vám běžné textilie. Pokud je to však naopak a do postele uléháte k ránu, je dobré pro vydatný spánek užít zatemňovací rolety z nepropustných látek. Pomůže i tzv. vrstvení, kdy si sami zvolíte , zda je nutné zatemnit více či méně – a to různými druhy různě průsvitných materiálů. Pokud nám v ložnici spí přes den malé dítě, je také vhodné zatemnit víc.

mrkate

Koberec

Dnešním trendem je nejčastější pojetí podlahy plovoucí laminátové či dřevěná lamely . Ty můžeme doplnit menšími koberci. I ty by měly být samozřejmě barevně sladěny se zbytkem zařízení. Můžeme ale právě v ložnic použít celoplošný koberec a to zejména pro jeho zvukově i tepelně izolační vlastnosti. Pak už můžeme užít jen např. malé kožešiny nebo nechat podlahu prázdnou.

Osvětlení

Vzhledem k funkci místnosti je hlavní osvětlení podřadnější, ale výběrem osvětlovacího tělesa, tedy samotného lustru, rozhodně dotváříme styl místnosti. Nezapomínejme na různá náladová osvětlení, která nám v ložnici mohou navodit příjemnou intimní atmosféru. Mohou to být svíčky, led pásky nebo lampičky s možností stmívání či nějaké nepřímé osvětlení – tzn. že směr vyzařovaného světla je obráceno např. na strop, kde se rozptýlí a nepřímo tak osvětluje prostor.

tumblr

Doplňky

desiretoinspire

Dekorace – ty jsou podřízeny opět stylu celé místnosti. Měli by to být předměty spíše uklidňující a příjemné na pohled. Květiny – nedoporučuje se v ložnici příliš mnoho květin, spíše tak jedna nebo dvě pro zvlhčení vzduchu. Rozhodně úplně vynechejme umělé či suché květiny, jsou to zdroje parazitů a lapače prachu. Barvy a materiály – různorodosti materiálů docílíme kombinací různých kusů nábytku, barvy do ložnice vneseme pomocí výrazné výmalby či různých tapet. Volme barvy spíše s tlumenými a tmavšími odstíny, uklidňující, navozující klid, relax, spánek. Doplňující nábytek – velmi často se do ložnic umísťují také komody – tedy skříňka se zásuvkami, kam můžeme uložit nejen náhradní ložní prádlo, ale také své oblečení a další drobné věci. Na komodu pak můžeme naaranžovat dekorativní předměty, šperkovnice, svícny či různé osobní věci. Další nábytek který se v ložnicích může objevit jsou relaxační pohovky, křesla či lehátka nebo kosmetické stolky se zrcadlem doplněný taburetem.

To jsou tedy jednotlivé body nebo položky, které si při zařizování ložnice musíme vyjasnit. Existuje mnoho stylů, jak by mohla ložnice vypadat, záleží vždy na tom, abychom se zde cítili dobře a odpočinuli si co nejlépe a v příjemném osobním prostředí.

Dobrou noc.

Lucie Vlachová

Další podobné články

Přečtěte si také