Jak vysoká má být naše postel?

Čím vyšší postel, tím se z ní pohodlněji vstává a lépe se na ni uléhá. Tím vyšší je i hygiena lůžka – jsme vysoko nad podlahou, na které se i přes dobrou údržbu usazuje, poletuje prach. V potaz je nutno brát stáří a zdravotní stav uživatele,i u­místění lůžka v místnosti, případné úložné prostory pod ním.

Ikea.com

Náš zdravotní stav se mění a tak i když máme drahý a kvalitní rám postele, někdy bychom potřebovali lůžko celkově vyšší. Dlouhodobě uléhat do příliš nízké postele a zase z ní vstávat není zdravé ani příjemné. Zejména máme-li už „nabourané“ klouby, páteř nebo jsme starší či obézní. Problémy nastávají hlavně při vstávání, kdy je tělo ztuhlé. Hůře se vstává z hodně nízkého lůžka, to je podobné jako jít do stoje skoro z dřepu. Z vyšší postele to jde mnohem lépe.

Méně pohyblivý lidé, ti kdo mají problémy s klouby a senioři potřebují postele – tedy lehací plochu minimálně asi 55 centimetrů vysoko nad zemí. Výška lůžka je ale individuální, protože každý je jinak vysoký a také v jiném zdravotním stavu.

Jak poznáme, že je postel nízká? Když se nám špatně vstává ze sedu, když musíme příliš zatěžovat svaly nohou a kolenní klouby a těžko to zvládáme.

Jak vyzkoušet vhodnou výšku postele

Sedák židle mívá výšku asi 47 cm. Pokud nám vstávání z ní nedělá obtíže, pak postel může být jen o pár centimetrů vyšší (musí být vyšší, protože židle je pevná a matrace měkčí, z ní tedy vstáváme jakoby z nižší úrovně). Potom se postavte zády k posteli v obchodě a podívejte se, kam vám sahá horní hrana matrace. Pokud k podkolenní jamce, když se na ni posadíte a zase vstanete (hned to vyzkoušejte), musíte pravděpodobně dost zabrat. Pokud by horní hrana matrace sahala téměř do poloviny stehen, vstává se s mnohem menším úsilím a náporem na kolenní klouby.

Těžší a starší člověk potřebuje vyšší a pevnější lůžko

Čím jsme starší a (nebo) těžší nebo slabší, unavenější anebo třeba dlouhodobě nemocní – tím obecně potřebujeme vyšší lůžko. Uléhat nízko a zase vstávat klade nároky na klouby, rovnováhu, svaly.

Děti a teenageři často mívají matraci přímo na zemi

To je chyba, protože matrace nemůže zespodu dýchat, což je pro ni zcela zásadní požadavek. Jinak musí ležet na roštu, který se ale může položit přímo na podlahu. Větrání je zajištěno, hygiena méně: je nutné často matraci postavit rošt také a pod ním vyluxovat a vytřít podlahu.

Bývala to móda mít matraci na zemi. Pak přišla móda na míru dělaných (i podomácku) lůžek, kde měl hlavní slovo úložný prostor, ne kvalita spaní. Pod sebou jsme měli spoustu poliček a šuplíků, skoro příruční knihovničku a prádelník, v čele postele u nohou velký šuplík na lůžkoviny. Postel přitom byla příjemně vysoká, čím vyšší, tím se do ní více vešlo knížek a dalších předmětů, prádla i šatstva. Přitom to bylo zadarmo, skutečně se šetřilo místo. Kombinace otevřených poliček a různě širokých šuplíků je pořád velmi praktická, jen se musí vyřešit odvětrávání matrace zespodu a celková hygiena lůžka. Dvojpostel může po obvodu mít úložné prostory, ale především musí mít kvalitní rošty.

Výška matrace souvisí s pohodlím

Vyšší matrace je dražší, ale pohodlnější. Zajistí vyšší komfort při uléhání a vstávání. Skoro všichni výrobci své matrace postupem let pořád zvyšují, nový model bývá o pár centimetrů vyšší. Silnější matrace mají lepší vlastnosti, nebo své původní vlastnosti mají výraznější.

Tip:

Už pouhou výměnou starší 12 cm silnou matraci za 25 centimetrovou, rázem získáme do výšky 13 centimetrů a to je hodně znát. Navíc nová matrace mívá i lepší ortopedické vlastnosti – záleží ovšem na jejím typu.

Typ vysokého lůžka: kontinentální postel

Příkladem vysoké postele je takzvaná postel kontinentální. Je to dvojlůžko a typ, který je standardem v lepších hotelích po celém světě. Kontinentální postel má výšku ložné plochy 60 až 62 centimetry nad zemí. Typické jsou pro ni tři vrstvy na sobě – spodní pružinová matrace může být vysoká až 27 cm, nosná matrace dosahuje výšky 18–20 cm a vše pokrývá krycí šesticentimetrový matrace. Nohy bývají asi 10 cm vysoké a dorovnávají tak celkovou výšku postele. Taková dvojpostel přijde asi na 30 tisíc korun.

Kolik místa kolem postele?

Než si pořídíme vhodně vysoké lůžko, nezapomeneme si naplánovat také jeho umístění. Když budeme přemýšlet o jeho rozměrech, musíme vzít v potaz velikost místnosti, kde bude stát a komunikační prostory kolem něj, tedy jak široké musejí být volné plochy vedle nich a před ním. Pokud dáme postel čelem ke zdi, pak by na jejích stranách měl zůstat volný prostor 60 cm a před postelemi (v nohou lůžka) nejméně 80 cm. Pokud postavíme postel do rohu, stěnu máme za hlavou a z jedné strany, potom bychom měli na straně postele mít prostor k ulehání, oblékání apod. nejméně 70 cm a v nohách postele opět 80 cm.

V malých ložnicích nezapomeneme na směr otevírání dveří. Pokud dveře vadí, někdy je nutné vyměnit je za kvalitní posuvné dveře.

Tip:

Jak dodatečně zvýšit postel

  • Koupí vyšší matrace
  • Koupí přídavné svrchní matrace (může být 6–8 cm vysoká)
  • Zvýšením základny postele: koupí nástavců na nohy postele nebo nových nohou

Zkoušíme i stabilnost okrajů matrací

Lidé se někdy necítí na vysoké posteli v bezpečí a bojí se, že mohou spadnout. Při výběru matrace je dobré prozkoumat i její okraje, některé matrace je mají vyztužené a zpevněné tak že i při zatížení, když se na ně ve spaní překulíme, se okraj nepropadne. Při koupi matrace je nutné si proto vyzkoušet i její okraje, třeba zjisti, co udělá líná pěna, když si lehneme až na její okraj.

Úložný prostor pod postelí

Lidé si někdy spojují: čím výš je matrace, tím více se pod ní naskýtá úložného prostoru. Což se ale může vylučovat s pozitivem – vysokou hygienou. Je otázka, jestli si vybudovat vysoké vzdušné lůžko, abychom ho ihned nacpali věcmi z poloviny bytu. Toto řešení je spíše nouzové, jen v nutných případech jako je malý byt bez úložných prostor. Jinak se snažíme lůžko nechat volné, vzdušné s co nejlepším větráním.

Alena Gembalová

Další podobné články

Přečtěte si také