Jak vymalovat podkrovní pokoje

Rádi byste si vymalovali vaše podkrovní bydlení, ale nejste si jistí jaké barevné kombinace zvolit, aby byl celek vyvážený? Šikmé stropy a viditelné prvky střešní konstrukce vám výběr sice ovlivňují, ale zásady barevného ladění se významně neliší od klasických bytů.

Shutterstock.com

Na šikminy vždy světlé tóny

Základní pravidlem u podkrovních prostor, je vždy volit světlé barvy na šikmé části stropu. Je to především proto, že jsou v šikmých částech obvykle umístěna střešní okna a jejich okolí odráží denní světlo dovnitř místností, pokud by tedy měly tmavé ostění, zbytečně by distribuované světlo ztrácelo na intenzitě. Tmavý strop by také mohl vyvolávat dojem, že na vás padá.

Pokud by tato místnost měla i tmavý strop, působila by příliš stísněně.

Shutterstock.com
Tip:

Jak se říká, pravidla jsou od toho, aby se porušovala, a to platí i v tomto případě. Pokud tedy věříte svému estetickému cítění, nebojte se experimentovat a natřete strop výraznou barvou. Je však třeba mít výsledný dojem pečlivě promyšlený a zvolit designově zajímavé řešení. Na druhé straně se vám nemůže stát nic horšího, než že budete muset své dílo přemalovat.

Můžete si například vytvořit zajímavá oblaka nad vaší postelí.

Shutterstock.com

Bílou nic nezkazíte

Pokud zvolíte bílou výmalbu, budete velmi svobodní při výběru zařízení. Je pak samozřejmě vhodné se nebát výraznějšího nábytku a doplňků, které vám chladný bílý prostor pomůžou zútulnit. Bílá barva také odráží nejvíce světla a někdy stísněné podkrovní prostory vám pomůže opticky zvětšit.

Bílý interiér nemusí působit stroze, barevné zařízení mu dodá hravý dojem.

Shutterstock.com

Dejte si pozor na viditelné trámy

Pokud máte v podkrovním prostoru viditelné prvky střešní konstrukce, zacházejte s barevností o to citlivěji. Je vhodné k nim voli spíše světlejší tóny, jinak by mohl celek působit překombinovaným dojmem. Pokud toužíte po výraznějších barvách, nikdy je nepoužívejte na všechny stěny, ale natřete raději jen jednu či dvě. Pokud vás zajímá více informací o zacházení s viditelnými trámy v interiéru, přečtěte si náš článek Jak pracovat s přiznanými podkrovními trámy.

Nejen výrazný nábytek, ale i dřevěné prvky vyniknou nejlépe v kombinaci s bílou barvou.

Modernibyt.du­mabyt.cz
Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také