Jak vybrat podlahu

Kdo prochází rekonstrukcí domu nebo bytu, nebo si staví dům nový, má za sebou investice, které často více pocítil, než viděl. Pokládka podlahové krytiny je jednou z prvních, kdy se sen o bydlení zhmotní do skutečné podoby. Osobně podlahu považuji za jeden z nejdůležitějších prvků interiéru. Její výběr výrazně ovlivní vnímání i užívání prostoru.

Terhuerne.de

Proto je právě teď důležité beze spěchu projít všechna fakta, která jako budoucí uživatel už znáte:

 1. Jestli budete mít podlahové vytápění a kde – Opravdu doporučuji použít materiály, které dobře rozvádějí teplo, např. keramické nebo kamenné dlažby, lité podlahy. Doporučit lze také linoleum, vinylové, PVC podlahy. Účinnost vytápění je nesrovnatelná s materiály, které jsou ze své podstaty izolanty tepla. Výjimku mezi izolanty tvoří korek, který v tloušťce potřebné pro podlahové krytiny funguje s podlahovým vytápěním velmi dobře. Zvláště u dřevěných podlah pozor, viditelně reagují na změny vlhkosti. Je-li část prostoru podlahově vytápěná a část ne, rozdíl bude na dřevěné krytině patrný. Ke zhoršené účinnosti vytápění můžeme ještě přičíst riziko vytvoření nevzhledných spár. Je rozšířený názor, že exotická dřeva šíří teplo dobře kvůli přítomným pryskyřicím a vyšší objemové hmotnosti a nereagují tolik na změny vlhkosti. Zvláště se na podlahové vytápění používají v tenčích vrstvách, aby se ještě více ztlumil jejich izolační efekt. Pravdou je, že z výše uvedených důvodů skutečně lépe rozvádějí teplo a snáší změny vlhkosti, ovšem ne v takové míře, která by mě přesvědčila o jejich vhodnosti pro podlahové vytápění. Použitím tenčí vrstvy dřeva se uživatel připravuje o četnost možných přebroušení. Nicméně se dřevěné podlahy na podlahové vytápění používají, zvláště vícevrstvé, akceptovatelné jsou dle odborníků také parkety s tloušťkou do 1 cm. Použít lze také kvalitní laminátové podlahy s pevnými spárami.
 2. Jak bude podlaha zatěžována (děti / domácí zvířata / kde chodíte v botech / kolik času zde budete trávit / prostě jak žijete) – Máte-li děti nebo domácí zvířata, doporučuji alespoň částečné použití pocitově teplých podlah, měkkých na došlap (tedy dřevěné, korkové, bambusové, přírodní linolea). Vyplatí se počítat s vyšším mechanickým opotřebením a nutností občasných renovací, takže masivní dřevěné podlahy raději než vícevrstvé a vícevrstvé dřevěné raději než laminátové, které opravíte stěží. U korkových podlah i linolea lze měnit jednotlivé dlaždice, korek lze také přebrušovat. PVC a vinylové podlahy jsou poměrně odolné a snadno čistitelné.
 3. Zdravotní hledisko (citlivost na prochladnutí / otoky nohou / alergie / astma / …) – Ze zdravotního hlediska jsou obecně nejvhodnější masivní přírodní materiály ošetřené olejem či voskem a minimalizace užití jakýchkoli umělých materiálů. Pro lidi trpící alergií nebo astmatem nejsou vhodné koberce, protože vytvářejí prašné prostředí vhodné pro roztoče. Doporučovány jsou také umělé podlahy (laminátové, vinyl a PVC) z důvodu snadné údržby, osobně bych se jim však raději vyhnula. Otoky nohou se s podlahovým vytápěním nezlepší, neměly by se však zhoršit, nebude-li teplota vytápění vyšší než běžných 28 °C. Citlivost na prochladnutí je třeba zvážit především u „studených podlah“ jako je keramická či kamenná dlažba, chodí-li členové domácnosti bosky.)
 4. Ochota uklízet – Tady pozor na jednobarevné nebo výrazně světlé či tmavé podlahy, kde je „všechno“ vidět. Také přírodní podlahy vyžadují občas ošetřit. Za jednu z nejnáročnějších na údržbu považuji korkovou podlahu ošetřenou olejem. Je-li však prostor málo zatížený, není důvod ji nepoužít.
 5. Přístup ke stárnutí – Má být podlaha stále jako nová a při opotřebení ji vyměníte nebo je tu s Vámi a Vašimi životními etapami a při větším než snesitelném počtu škrábanců budete raději brousit a renovovat?
 1. Ekologické hledisko – Jestli Vám záleží, kde a za jakých podmínek se Vaše podlaha vyrobí, jak se získává materiál, jaká je ekologická stopa, požadujte certifikáty o původu a atesty nezávadnosti od výrobce/prodejce, osobně bych si dala velký pozor na podlahy z exotických dřevin a umělé materiály.
 2. Šíření hluku – Tzv. kročejová neprůzvučnost – tento bod je zásadní pro Váš klid a dobré vztahy s okolím.
 3. Má-li podlahová krytina tepelně izolovat (pocitově teplá podlaha) nebo naopak teplo dobře odvádět, šířit, akumulovat (pocitově studená podlaha, dobré pro podlahové vytápění)
 4. Jaká je vlhkost prostředí, do kterého podlahu vybíráte – Otázka se týká především koupelen a kuchyní. Keramická dlažba je klasika, kdo ji nemá rád nebo nemá rád čištění spár, může použít anhydrid, marmoleum, vinylové podlahy, PVC. U dobře odvětrávaných prostor, kde je podlaha vlhká jen krátkodobě, lze použít korkové, bambusové nebo dřevěné podlahy. Dřevo musí být ošetřeno pro použití do vlhkých prostor, odolný je teak, akát. Dřevěné podlahy v koupelně vždy znamenají větší finanční investici a vyšší nároky na údržbu.
 5. Ochota do podlahy investovat (častý zlomový bod kvůli množství investic, které proběhly a které teprve přijdou. Krátkodobě levná a rychlá řešení jsou z dlouhodobého hlediska často drahá. Při nízkém rozpočtu považuji za solidní alternativu porozhlédnout se po starých parketách. Časová investice do jejich přebroušení a naolejování je stále výhodnější než nákup levné laminátové podlahy s imitací dřeva.)
 6. Estetické hledisko – Máte-li rádi to, co je „in“, u podlahy to prosím opusťte, stejně bude „out“ dříve než ji položíte. Podlaha je důležitá, protože odráží Váš způsob života. Nebojte se barev a nezvyklých formátů podlahových prvků. Zapojte vše v jeden pulsující celek. Varovala bych před stále rozšířenými umělými imitacemi přírodních materiálů. Přestože jsou imitace čím dál zdařilejší, jsou stále jen klamem. Přiznat charakter materiálu je dle mého názoru nadčasové a opodstatněné. Užití umělých podlah není trestuhodné, aby bylo třeba maskovat je přírodním dekorem. Někdy může být pro jejich výběr velmi opodstatněný důvod.

Jistě jste si všimli, jak se všechna fakta vzájemně prolínají a často na sebe naráží. Je to dobré vodítko při rozhodování.

Hana Stoklasová

Další podobné články

Přečtěte si také