Jak správně řešit sprchový kout bez sprchové vanič

I přes velký výběr sprchových koutů, boxů a mnoha typů sprchových vaniček se stále drží v oblibě i sprchový kout dlážděný. Pěkná keramická nebo kamenná dlažba v kombinaci s nerezovým nebo skrytým odtokovým žlabem se do moderních minimalistických koupelen skvěle hodí.

Shutterstock.com

Nejlevnějším a nejčastějším řešením sprch bohužel zůstávají bílé akrylátové vaničky. Ty se staly v posledních dvaceti letech velmi oblíbené, protože dřívější dlážděné sprchy s podlahovou vpustí, měly provozní nedostatky. U dnešních systémů určených pro sprchy bez vaniček, se už ale není čeho obávat. Podmínkou je však bezchybná realizace.

U sprchy s vaničkou i bez ní lze využít různé typy skleněných sprchových zástěn. U obou je základní rozdělení na sprchu v rohu, v nice nebo v prostoru.

Shutterstock.com

Dlážděné řešení sprchy nemusí mít přesně vymezen prostor pro sprchování. Sprcha může být zcela v prostoru (vhodné například u bazénů) nebo může být celá zástěna složená ke stěně (ideální pro malé koupelny).

Vaničky se vyrábí jen v určitých rozměrech. Jejich montáž je však rychlá a méně náročná na kvalitu provedení. Vaničku je jednodušší umístit tam, kde je nízká podlaha, například u panelových bytů. Sprchový kout vyspádovaný ve dlažbě se bude lépe realizovat u novostaveb domů a u bytů s vyššími podlahami. Neplatí to ale vždy, můžeme mít i zapuštěnou vaničku nebo nad podlahu zvednutý dlážděný kout. Potřebnou výšku podlahy určuje výška zápachové uzávěrky. Firmy specializující se na výrobu odtokových žlabů ale nabízí i snížená provedení.

Shutterstock.com

Podmínkou dlážděného koutu je kvalitní hydroizolační nátěr pod dlažbou v celé koupelně a její vytažení na stěny. Důležité je napojení hydroizolace podlahy a stěny pomocí rohových profilů a také ve styku podlahy a odtokového prvku. Řiďte se dle pokynů výrobce vpustě nebo žlabu. K hydroizolaci sprchových koutů můžete použít k tomu určené systémy např. firmy sika nebo schlüter. Jiní výrobci nabízejí prefabrikované sprchové kouty ve formě hotového výrobku, na který se jen položí dlažba.

Hasoft.cz

Sprchový kout musí být v dostatečném spádu minimálně 2% (2cm/bm) k odtokovému žlabu! Odtok musí být dobře nadimenzovaný (v novostavbě průměr 75mm) a pravidelně čištěný. Pokud plánujete se sprchovat velkým proudem vody, určitě tomu odtok přizpůsobte. Podívejte se na průtok sprchy v l/s a vyberte žlábek s vyšší hodnotou. Sprchový kout je pak možné mít zcela v úrovni podlahy. Vodu proti přetečení zastaví částečně i sprchové dveře, ale nespoléhejte na ně. Pokud si myslíte, že odtok nebude stíhat, udělejte raději v dlažbě schůdek nebo lem.

Odtokové žlaby a vpusti

Do sprchy je možné použít žlábek nebo podlahovou vpusť, která má menší odtok ale je levnější. I k ní dnes koupíte elegantní nerezové rošty. Doporučuji pořízení jen kvalitních odtoků určených pro sprchy, které se po obvodu napojí na hydroizolaci a nedojde tak k zatékání vody. Vyrábí se v mnoha tvarech od čtverců, rohových trojúhelníků až po liniové žlaby. Na obrázku je vidět přímý žlab plastový a nerezový, který umožní spádování dlažby standartně velkého koutu jen do jednoho směru.

Keraservis.cz
Keraservis.cz

Odtokový žlábek

Shop.mirobi.cz

Podlaha sprchy

Dlažba sprchového koutu by měla mít vyšší protiskluznost s označením B (popř. C). Zvýšit úhel skluzu lze také spárami, proto jsou výhodné dlaždice menších rozměrů nebo mozaiky. Alternativní podlahou v koupelnách je dnes také stěrka, kterou lze ve sprchovém koutě opatřit protiskluznou úpravou.

Shutterstock.com

Cenový rozdíl mezi kvalitní vaničkou a dlážděným sprchovým koutem s nerezovým žlabem nebývá velký. Volba je proto závislá zejména na celkovém návrhu koupelny, na stavebně-technických možnostech a schopnostech realizační firmy.

Alcaplast.cz
Alcaplast.cz
Kateřina Janečková

Další podobné články

Přečtěte si také