Jak prosvětlit byt – potřebujete více světla?

Začneme jednoduchým testem. Po půlhodinové procházce v prvních jarních paprscích se vraťte domů. Pokud po návratu zjistíte, že vám světlo chybí, následující tipy jsou pro vás.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/bkjugjinhtxwwr8nuh­gps57qfck6vmj6ja­e226fa.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bkjugjin­htxwwr8nuhgps57qfck6vm­j6jae226fa“ /> Koláž autora

Barevnost

Mějte na paměti, čím světlejší odstín zvolíte, tím víc světla upravený povrch odrazí.

Ideální je bílá barva – odráží nejvíce světla a vyvolává pocit vzdušnosti. Kam s ní? Na stěny, stropy, k oknům. Pokud jako já nevěříte v to, že světlý nábytek vyžaduje daleko větší péči než tmavý, pak se nemusíte bát ani bílé sedačky.

Co když na bílou „máte alergii“? Velmi světlé odstíny teplých barev vám zaručí podobný efekt. V případě, že si nedokážete představit svůj domov bez tapet, pak jedině světlé tóny a drobné vzory, to samé platí i pro textilie.

Nábytek

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ile0r71q2r856­4y2ekhzom4t9vy­bamxr23oue4bn­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ile0r71q2r856­4y2ekhzom4t9vy­bamxr23oue4bn“ /> Koláž autora

Místnost se doslova otevře, pokud se barevnost nábytku bude co nejvíce blížit barevnosti stěn. V případě, že toto řešení považujete za příliš extravagantní nebo nepraktické, volte nábytek s bíložlutým až žlutohnědým zabarvením.

Nemusíte se vzdávat ani tmavých kousků, vtip je v tom, aby měli lakovaný povrch a tudíž i schopnost odrážet světlo zpět do místnosti. Kombinace tmavé podlahy a tmavého nábytku sice vyvolává dojem stability, ale činí celek ponurým. Tmavým prostorům všeobecně nesvědčí nábytkové sestavy. Alternativním způsobem je střídání světlejších a tmavších kusů nábytku. Tento trik evokuje v lidském podvědomí hru světla.

Tip:

Ideálním řešením pro tmavou místnost je chytře namíchaný koktejl ze světlých neutrálních barev a čistých zářivých odstínů.

Osvětlení

Valná většina lidí se snaží vyřešit šero v místnosti výměnou stávajících žárovek za silnější. A při tom v mnoha případech dosahuje přesně opačného efektu. Důvodem je kontrast mezi osvětleným prostranstvím a tmavými zákoutími, je totiž mnohem razantnější a náhlý přechod ze světla do tmy v nás vyvolává pocit diskomfortu a neklidu. Řešení se skrývá ve vytvoření víceúrovňové světelné scenerie.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/ciugvbnm5i2f86ad­1rys2bok74fpges0nc43ll53­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ciugvbnm5i2f86ad­1rys2bok74fpges0nc43ll53­“ /> Koláž autora

Což znamená účelný výběr ze všech dostupných druhů osvětlení: přisazeného, vestavěného, závěsného, nástěnného, nábytkového, stolního a stojacího. Při dnešní nabídce osvětlovací techniky a nejlépe s pomocí odborníka, je to hračka.

Okna

Okna na sever bývají bezpochyby jedním ze základních důvodů přítmí v místnosti. Proto by se jim měla věnovat zvláštní pozornost.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/bev3yeljah4z3gp382a­oobif6v2u40r9m­0ip7irn.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„bev3yel­jah4z3gp382ao­obif6v2u40r9m­0ip7irn“ /> Koláž autora

Všeobecně platí, že čím tmavší místnost tím méně textilního dekoru. Pro záchranu soukromí postačí lehké průsvitné a rozhodně bílé záclony. Pokud se nemůžete odpoutat od představy tradičních závěsů, volte velmi světlé barvy a při tom dbejte na to, aby se závěsy dali roztahovat co nejvíc do šířky. Parapety mají zůstat prázdné.

Dekorace

To že kytky zmizí z parapetu, neznamená, že zmizí z místnosti, právě naopak. Živé květiny signalizují našemu podvědomí dostatek světla. Ideální dekorace pro tmavou místnost mají lesklé povrchy: sklo, nerez, chrom, lak. A hlavním dekoračním prvkem by mělo být zrcadlo, které při správném umístění, dokáže odrazit do místnosti dvojnásobek denního světla.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/6vipsage9a­o70614h0jykg82g9vvz9ssj­in9×seb.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„6vipsage9a­o70614h0jykg82g9vvz9ssj­in9×seb“ /> Koláž autora
Tip:

A tip na závěr, pokud do místnosti chcete dostat co nejvíce světla, vždy volte světlé a jasné barvy, hladké povrchy a co nejjemnější struktury

Natalia Stehnejová

Další podobné články

Přečtěte si také