Jak prosvětlit byt – potřebujete více světla?

Začneme jednoduchým testem. Po půlhodinové procházce v prvních jarních paprscích se vraťte domů. Pokud po návratu zjistíte, že vám světlo chybí, následující tipy jsou pro vás.

Koláž autora

Barevnost

Mějte na paměti, čím světlejší odstín zvolíte, tím víc světla upravený povrch odrazí.

Ideální je bílá barva – odráží nejvíce světla a vyvolává pocit vzdušnosti. Kam s ní? Na stěny, stropy, k oknům. Pokud jako já nevěříte v to, že světlý nábytek vyžaduje daleko větší péči než tmavý, pak se nemusíte bát ani bílé sedačky.

Co když na bílou „máte alergii“? Velmi světlé odstíny teplých barev vám zaručí podobný efekt. V případě, že si nedokážete představit svůj domov bez tapet, pak jedině světlé tóny a drobné vzory, to samé platí i pro textilie.

Nábytek

Koláž autora

Místnost se doslova otevře, pokud se barevnost nábytku bude co nejvíce blížit barevnosti stěn. V případě, že toto řešení považujete za příliš extravagantní nebo nepraktické, volte nábytek s bíložlutým až žlutohnědým zabarvením.

Nemusíte se vzdávat ani tmavých kousků, vtip je v tom, aby měli lakovaný povrch a tudíž i schopnost odrážet světlo zpět do místnosti. Kombinace tmavé podlahy a tmavého nábytku sice vyvolává dojem stability, ale činí celek ponurým. Tmavým prostorům všeobecně nesvědčí nábytkové sestavy. Alternativním způsobem je střídání světlejších a tmavších kusů nábytku. Tento trik evokuje v lidském podvědomí hru světla.

Tip:

Ideálním řešením pro tmavou místnost je chytře namíchaný koktejl ze světlých neutrálních barev a čistých zářivých odstínů.

Osvětlení

Valná většina lidí se snaží vyřešit šero v místnosti výměnou stávajících žárovek za silnější. A při tom v mnoha případech dosahuje přesně opačného efektu. Důvodem je kontrast mezi osvětleným prostranstvím a tmavými zákoutími, je totiž mnohem razantnější a náhlý přechod ze světla do tmy v nás vyvolává pocit diskomfortu a neklidu. Řešení se skrývá ve vytvoření víceúrovňové světelné scenerie.

Koláž autora

Což znamená účelný výběr ze všech dostupných druhů osvětlení: přisazeného, vestavěného, závěsného, nástěnného, nábytkového, stolního a stojacího. Při dnešní nabídce osvětlovací techniky a nejlépe s pomocí odborníka, je to hračka.

Okna

Okna na sever bývají bezpochyby jedním ze základních důvodů přítmí v místnosti. Proto by se jim měla věnovat zvláštní pozornost.

Koláž autora

Všeobecně platí, že čím tmavší místnost tím méně textilního dekoru. Pro záchranu soukromí postačí lehké průsvitné a rozhodně bílé záclony. Pokud se nemůžete odpoutat od představy tradičních závěsů, volte velmi světlé barvy a při tom dbejte na to, aby se závěsy dali roztahovat co nejvíc do šířky. Parapety mají zůstat prázdné.

Dekorace

To že kytky zmizí z parapetu, neznamená, že zmizí z místnosti, právě naopak. Živé květiny signalizují našemu podvědomí dostatek světla. Ideální dekorace pro tmavou místnost mají lesklé povrchy: sklo, nerez, chrom, lak. A hlavním dekoračním prvkem by mělo být zrcadlo, které při správném umístění, dokáže odrazit do místnosti dvojnásobek denního světla.

Koláž autora
Tip:

A tip na závěr, pokud do místnosti chcete dostat co nejvíce světla, vždy volte světlé a jasné barvy, hladké povrchy a co nejjemnější struktury

Natalia Stehnejová

Další podobné články

Přečtěte si také