Jak prosvětlit byt

Nabarvěte strop bílou barvou. Bílá na rozdíl od ostatních barev odráží všechno světlo, které dopadá na její povrch a rozptyluje ho do prostoru. Strop nabarvený tmavou barvou nebo odložený dřevem pohltí velké množství světla a vrhá tak spíše stín. Existuje několik odstínů bílé barvy. Je dobré zvolit jasně bílou bez jakéhokoli tónování. Budete překvapeni, jaký rozdíl tato barva dokáže v prostoru vytvořit. Nemusíte ani barvit stěny na bílo. Pokud byste přece jen chtěli barevný strop, zkuste jemnou světle žlutou, mentolovou nebo krémovou barvu. Ty se postarají o podobný účinek jako bílá barva.

najpiekniej

Omezte výrazné barvy. Možná máte nutkání vymalovat pokoj vaší oblíbenou sytou barvou. Je však lepší si výrazné barvy nechat pro vytvoření kontrastních ploch a doplňků. A v tmavé místnosti by sytá barva nemusela vypadat podle našich představ. Pokud přesto na tmavé barvě trváte a chcete použít tmavě modrou, zelenou, červenou či jinou výraznou barvu, aplikujte ji na menší stěnu a zbytek vymalujte o hodně světlejší barvou.

Arch-ideas

Interiér nejlépe projasníte použitím světlých neutrálních barev. Pro vytvoření zajímavého detailu a kontrastu použijte sytější odstíny, jako je tomu na této ukázce v případě zelené pohovky a její kontrastní oranžové vázy se skřínkou.

doisong

Pusťte dovnitř denní světlo. Jestli jsou na vašich oknech silné závěsy, nebo používáte žaluzie, které málokdy vytáhnete, bráníte tak nejlepšímu způsobu, jak interiér prosvětlit. Zvolte raději vzdušné závěsy ve světlých barvách, které propustí určité množství světla. Dopřejí vám soukromí a zároveň se prostoru odlehčí. Pokud byste raději sáhli po žaluziích či roletách, zvolte textilní rolety ve světlých odstínech, které nejsou zcela zatemňovací. Vyhněte se dřevěným a plastovým žaluziím, které úplně znemožní prostupu světla do interiéru.

zuhausewohnen

Okenní otvory zbytečně nezatěžujte těžkými, plně temnícími závěsy. Lépe je použít středně propustné záclony, textilní rolety, římské rolety, plisé apod.

Místo jednoho stropního svítidla použijte více stolních či stojacích lamp. Stropní svítidlo někdy svým nesprávně vybraným typem světelného zdroje a jeho barvou může spíše upozornit na to, že prostor je přirozeně tmavý. Umělé osvětlení vždy vybírejte tak, aby bylo co nejvíce podobné tomu přirozenému dennímu. Nástěnné, stolní či stojací lampy svými nasměrovanými světelnými zdroji celý prostor zajímavě nasvítí a zatraktivní. Použijte barevná stínidla, která příjemně světlo rozptýlí do prostoru. Zmírní se tak ostrost stínů a prostor se bude zdát také větší.

Větší množství lamp a světelných zdrojů interiér zatraktivní a v kombinaci s nábytkem ve světlých barvách vytvoří lehce působící příjemný prostor. Velké plus interiér získá lesklou podlahou, která dokáže prostor opticky zvětšit a zároveň funguje jako odrazová plocha pro světlo, takže se bude podílet na jeho rozptylu do celého prostoru.

smarthouseidea

Přidejte zrcadla. Zrcadla odrazí světlo, které se díky nim v prostoru znásobí a prostor se bude zdát větší a vzdušnější. Použijte zrcadla ve světlých rámech.

decozilla

Použitím větších či více menších zrcadel ve vašem interiéru pomůžete rozptýlit světlo do místnosti a zároveň ji opticky zvětšíte. Zrcadla jsou opravdu výjimečnými prvky v interiéru, které bychom neměli opomíjet.

Jedině světlý nábytek. Tmavý nábytek dokáže dokonce ze vzdušné a světlé místnosti ubrat hodně světla a prostornosti. Proto, chcete-li interiér zesvětlit, zvolte světlejší odstín dřeva a nábytku. Vyberte také světlé a jasné potahy vašeho sedacího nábytku.

Pro barvu nábytku platí stejné pravidlo, jako pro barvy stěn a podlahy. Pro rozjasnění interiéru je nutné držet se světlých barev a tónů. Ty světlo nepohlcují, jako tomu je u tmavých barev, ale naopak ho odrážejí dále do prostoru, což je v tomto případě velmi důležitá vlastnost.

moptin

Světlou podlahu. Pokud máte tmavou podlahu, pořiďte si světlý kusový koberec. Určitě se však vyplatí investovat do podlahy nové, protože s ní budete spokojeni po dlouhá léta. Na výběr máte obrovské množství materiálů a jejich širokou škálu světlých odstínů barev i textur.

Pro rozjasnění interiéru je dobré navrhnout největší plochy v prostoru ve světlých či velmi světlých odstínech. To platí jak pro podlahu, tak pro stěny i strop.

home-designing

Prosklené dveře. Máte-li dveře s plnými dveřními křídly, vyměňte je za prosklené. Toto řešení u vstupních i interiérových dveří je výbornou variantou, jak dostat větší množství světla do prostoru. Jestli kompletní výměna není možná, zkuste dveře natřít na světlejší barvu, která také pomůže prostor rozjasnit.

thesdip

Dveře jsou po oknech jediné otvory v konstrukcích, kterými se do interiéru může dostávat světlo. Je proto výhodné k nim přistupovat stejně jako k oknům. Dopřát jim skleněnou výplň, ať jimi může světlo proudit dovnitř. Není-li to možné z čistě praktických důvodů, zvolte dveřní křídla alespoň ve velmi světlých dezénech a barvách.

Jako alternativu zvolte tmavou útulnost. Když je velmi malá šance prostoru dodat trochu více jasu, jděte do varianty, o kterou si interiér sám říká a která takovému prostoru bude slušet víc. Zvolte tmavé barvy na stěny, případně i strop a směřujte interiér k dojmu staromódního salónu, který muže mít klasický vzhled, ale také soudobý moderní. Pro takový design je ideální temná tmavě šedá nebo břidlicově modrá barva. Ty jsou skvělou volbou pro interiér, který chce být majestátní a důstojný.

Pokud by bylo velmi náročné vytvořit iluzi prosvětleného interiéru, tak naopak podpořte temnou vlastnost prostoru tím, že ho stylizujete do tmavých barev a útulného, klidného domova.

home-designing
Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také