Jak pracovat s přiznanými podkrovními trámy

Viditelná konstrukce střechy je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících originální atmosféru podkrovních bytů. Pojďme se podívat jakými způsoby jde s jejími dílčími částmi v interiéru pracovat.

Homesweethome.cz

Jednotlivé konstrukce krovu se mohou vzájemně lišit ve své složitosti a obecně platí, že čím menší rozpětí musí krov překonávat tím je k jeho zbudování nutných méně prvků. V některých bytech tak najdeme pouze pár viditelných trámů, zatímco v jiných jsou navíc ještě sloupky, vzpěry, kleštiny… nevíte o jakých prvcích je řeč? Podívejte se na následující obrázek, který vám prozradí odborné pojmenování jednotlivých prvků krovu.

Nebudou překážet?

Pohled na typický vaznicový krov

Wikipedia.org

Aby mohli prvky střešní konstrukce vizuálně podpořit atmosféru interiéru, musí být nejprve vhodně začleněny do provozního řešení bytu. Právě sloupky se vzpěrami mohou činit drobné potíže ve využití prostoru, neboť je vhodné kolem nich ponechat dostatek prostoru, aby mohli správně vyniknout. Už při rozmístění nábytku musíme vnímat tyto konstrukce jako drobné bariéry, které můžeme například použít k přirozenému zónování prostoru. Pokud však bydlíte v menším bytě, je pro vás každý centimetr důležitý a můžete například využít možnosti začlenění střešní konstrukce přímo do nábytku.

Převaha dřeva

Jestliže máte rádi interiéry, ve kterých významně převažuje dřevo, můžete kromě viditelných trámů střešní konstrukce také sáhnout po celoplošném dřevěném podhledu, který vašemu bydlení propůjčí výraz idylického venkovního stavení. Tento způsob se však hodí především pro větší byty s dostatečnou výškou, neboť v menších prostorech byste mohli mít pocit stísněnosti, pokud se přesto rozhodnete pro toto řešení, snažte se použít co nejsvětlejší tóny dřeva, aby strop nepůsobil dojmem, že na vás „padá“.

Sloupek se vzpěrou jsou začleněny do kuchyňské odkládací plochy.

Inblok.cz

Odstín dřeva zde už bilancuje na vhodné hranici, světlejší tón by místnosti dodal více světla a dojem většího prostoru.

Shutterstock.com
Tip:

Působení dřeva v interiéru také úzce souvisí s vhodným barevným řešením. Jaké barvy se hodí do podkrovních bytů se můžete přečíst v článku Jak vymalovat podkrovní pokoje.

Kontrastní prvek

Pokud dřevo tolik nepreferujete a máte rádi jednoduché moderní interiéry, vsaďte na osvědčenou kombinaci světlých stěn a kontrastního pojetí dřevěných prvků. Ještě více vyniknou pokud navíc použijete i světlé tóny podlahy. Takovou kombinaci pak můžete doplnit jak světlým tak i tmavým nábytkem, záleží na vás.

Čím tmavší budou viditelné konstrukce, tím budou působit více kontrastněji.

Shutterstock.com

Viditelné/nevi­ditelné

Nemáte dřevo rádi vůbec? Nevadí, viditelné prvky střešní konstrukce můžete potlačit buď pomocí sádrokartonových obkladů, či pouhým natřením na stejnou barvu, jakou mají vaše stěny (nejlépe bílou). Tímto trikem můžete v interiéru docílit velmi svěží a moderní atmosféry. Použití sádrokartonu má pak více technicistní dojem, neboť jsou díky němu jednotlivé trámy dokonale rovné a hladké. Bílý nátěr naopak ponechá dřevěným prvkům jejich přirozenou strukturu.

Tereza Fišerová

Další podobné články

Přečtěte si také