Jak levně zařídit koupelnu

Chystáte se zařídit novou nebo zrenovovat starou koupelnu a nemáte zrovna moc finančních prostředků? Nevadí. Kvalitní a pěkná koupelna vás nemusí stát mnoho peněz. Připravte se ale, že vás bude stát hodně času.

Smlxl.cz

Chcete-li ušetřit budete muset oběhnout více obchodů a probrouzdat několik internetových stránek. Lépe se vám bude vybírat, oprostíte-li se předem od nějaké konkrétní představy, využijete svou fantazii a vyberete z momentálně nabízeného akčního zboží. Pozor, ne vše ale musí být ze slev. Výsledek by neměl připomínat pohádku „jak kočička s pejskem vařili dort“. Vybírat můžete začít, až když máte dobře rozmyšlenou dispozici a rozmístěny zařizovací předměty. Hlavně zde platí pravidlo „dvakrát měř a jednou řež“. Koupit ve slevě umyvadlo a pak se ho snažit napasovat do místa, kam nevleze rozhodně není tou správnou cestou. Předem si tedy vše důsledně rozkreslete, změřte a spočítejte. Objednáváte-li například obklady z akční nabídky a máte špatně spočítané množství (což obvykle zjistíte až během výstavby), nemusí se vám již podařit doobjednat obklad stejný nebo za stejnou cenu. Problémem také může být stejný obklad, ale z jiné výrobní várky. Může se mírně lišit třeba odstín nebo rozměr. Tato situace se běžně stává u levnějších obkladů a dlažeb.

A teď ke konkrétním radám. Pro zjednodušení a zpřehlednění si koupelnu rozdělíme do několika částí:

Stavební a dispoziční řešení

Stavební a přípravné práce rozhodně nepodceňujte a vše udělejte raději opravdu pořádně. Po provedení nových obkladů a osazení zařizovacích předmětů, se zanedbané problémy již špatně opravují a předělávají. Pokud rekonstruujete koupelnu v panelovém domě, doporučuji vyměnit také vaši část jádra včetně staré stupačky. Nemá smysl novou koupelnu za tři roky zase rozbourávat kvůli výměně stoupacího potrubí v celém domě. Vaše část může být již nová a zbytek se na ní jen napojí.

Eshop.sapho.cz
Eshop.sapho.cz
Ikea.com
Ikea.com

Dobře si rozmyslete také dispozici a rozmístění všech zařizovacích předmětů. Opravdu potřebujete vanu, nebo si vystačíte jen se sprchovým koutem. Ten je z obou možností pohodlnější a lépe využitelný i v pozdějším věku či při nečekaném úrazu. Namísto zástěny ho oddělte jednoduchým a levným závěsem. Můžete ho jednoduše měnit a s ním i design celé koupelny. Místo umyvadel dvou zkuste najít jedno širší. Levnějším řešením také bude záchodová mísa s nádržkou klasickou (tzv. kombi wc) oproti nádržce podomítkové.

Povrchy

Ellement.cz

Nejlevnějším povrchovou úpravou je omítka s výmalbou. Obklady tedy dávejte jen tam, kde je to opravdu nutné. Například na samostatné toaletě vám bude bohatě stačit obklad / omyvatelný povrch do výšky cca 1200 mm. Nebojte se také s výškou obkladů skákat v rámci jedné místnosti. Obklad na stěně s vanou a sprchovým koutem může být výše než na protější stěně s toaletou. Nad umyvadla klidně použijte co největší zrcadlo lepené přímo na zeď. Jeho cena je srovnatelná či dokonce nižší než cena obkladů. Koupelna bude také působit větším a luxusnějším dojmem.

Na celé šířce stěny před umyvadlem je nalepeno zrcadlo. Obklad je použit pouze v části za vanou a toaletou.

Sladecek.xf.cz

Levnější než obklad je také omyvatelný nátěr. Dnes se vyrábí v lesklém (saténovém) i matném provedení. Od běžné výmalby lze na první pohled jen těžko rozpoznat. Bohužel se nehodí na ty nejvíce namáhaná místa jako je sprchový kout, vana a okolí umyvadel. Tam se obkladu nevyhneme. Můžeme ale použít klasický nátěr olejový. Ne každému se líbí. Do starých industriálních prostor, menších a méně využívaných koupelen a toalet, či extravagantních nízkonákladových rekonstrukcí však může padnout jako ulitý. Dražší naopak bude mozaika, obklad velkoformátový, epoxidová stěrka nebo benátský štuk. I s obyčejným obkladem ale můžete díky barevnému řešení, či zajímavému kladení vytvořit pěknou grafickou hru.

Bega-studio.com

U obkladů si můžete dovolit vybírat i z těch opravdu levných. Pozor ale na dlažby. Tam dejte přednost raději střední třídě a známým osvědčeným značkám. U těch opravdu laciných pokulhává kvalita a běžně dochází k praskání či například vyštípnutí části dlaždice při pádu těžkého předmětu (skleněný flakón s parfémem, poskakování pračky při ždímání atd.).

Ellement.cz

Při rekonstrukci starého bytu stojí také za zvážení, zda opatrně nesejmout starou dlažbu a nepoužít ji znova. Ve starých měšťanských domech se obvykle setkáváme s kvalitními vzorovanými dlaždicemi z 20. a 30. let firmy Rako. Proč je znova nevyužít jako originální prvek vašeho nového interiéru.

Opticky také odděluje koupelnovou část, která je součástí ložnice.

Worn.cz

Nemusíte se bát využít i další původní materiály a konstrukce. Za bíle natřenou stěnou/pultem z režných tvárnic se skrývá umyvadlo.

Worn.cz

Ne vždy je třeba nahrazovat starou dlažbu. Stačí ji sejmout, očistit, znova položit a můžete se být jisti, že takovou koupelnu hned tak někdo mít nebude.

Worn.cz

Objednáváte-li obklady nezapomeňte ke spočítaným plochám přičíst navíc 10% na takzvaný prořez (rezerva pro případ řezání rohových kachliček, prasknutí některých kusů při manipulaci, či navrtávání) a ještě nějaké to procento navíc pro případ budoucích nečekaných oprav (alespoň 1 až 2 m2 navíc dle velikosti místnosti).

Zařizovací předměty

V případě sanitární keramiky se nebojte vybírat i z moderních kousků, většinou stojí stejně jako ty obyčejné které jsou běžně k vidění na veřejných toaletách. Dobře bude působit, vyberete-li umyvadlo mísu a bidet ze stejné série. Keramika (umyvadlo, záchodová mísa) a plast (vana, sprchová vanička) patří k těm cenově dostupnějším materiálům a při nedostatku financí není potřeba řešit speciální povrchové úpravy, bez kterých se docela dobře obejdete. Nejlevnější vanu pořídíte ocelovou smaltovanou. Dražší jsou naopak zařizovací předměty z litého mramoru. Chcete-li ušetřit, raději se jim vyhněte.

Uspořit můžete pořídíte-li místo podomítkového splachovacího systému tzv. wc kombi (s viditelnou nádržkou). Sprchovou zástěnu zase nahraďte obyčejným závěsem. Ten se dá kdykoliv vyměnit za zástěnu plastovou nebo dražší skleněnou.Při výběru zařizovacích předmětů klidně vybírejte i z těch opravdu levných. Nemůžete sice očekávat zázračné vlastnosti ale při správné údržbě budou sloužit docela dobře. Na čem se ale rozhodně nevyplatí přehnaně šetřit jsou baterie. Volte opět spíše střední třídu. Ačkoliv na první pohled vypadají levné baterie velmi pěkně, problém se obvykle skrývá ve vnitřní konstrukci, která rychle odejde a vy musíte kupovat baterie nové. Při rozhodování o konkrétním výrobku se určitě poraďte s instalatérem, nebo pročtěte recenze na internetu.

Nábytek

Koupelnový nábytek by měl být schopný odolávat především zvýšené vlhkosti. To platí obzvlášť pro desku pod umyvadlem, která odolává největšímu náporu vody. Z levnějších materiálů pro ni zvolíme odolnější korpus (např. MDF deska) kvalitně polepený laminátem osvědčeného výrobce. Z dražších materiálů můžeme zvolit desku z vysokotlakého laminátu, lakovanou, skleněnou desku, nebo třeba desku z litého mramoru. Desku pod umyvadlem můžeme také obložit stejným obkladem jako okolní stěny.

Umyvadlový pult z barevného vysokotlakého laminátu vhodného do vlhkého prostředí je zajímavě zkombinován se stavební překližkou použitou na spodní část skříněk.

Ellement.cz

Použití stejného materiálu – keramické mozaiky na podlahu, stěnu i desku umyvadla celý prostor hezky sjednotí. Stěna vedle toalety zůstává bílá, aby vše nepůsobilo příliš těžce. Pro lepší údržbu ji můžete natřít omyvatelným nátěrem. Prostor opticky zvětšuje zrcadlo na delší straně koupelny.

Skvadra.cz

Laminátová deska umožňuje „zapuštění“ umyvadla. Zavěšené skříňky usnadňují údržbu podlahy.

Ellement.cz

Náklady na nábytek snížíte, použijete li police otevřené namísto těch s dvířkami. Nebo dáte-li přednost skříňkám s dvířky místo zásuvek. Rozhodující položkou je v obou případech cena kování. Ne vždy platí, že nábytek vyrobený na míru musí být dražší než ten kupovaný. Správně navržený navíc dokáže dokonaleji využít prostor i v malé koupelně. U nábytku kupovaného lze většinou obtížněji zjistit materiál korpusu. Spoléhejte se proto především na osobní prohlídku a dostupné recenze. Pokud nábytek objednáte „naslepo“ v některém z e-shopů a po rozbalení objevíte kousek který není podle vašich představ, nezapomeňte že zboží můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit.

Skvadra.cz
Skvadra.cz

Srovnání dvou velikostně identických koupelen

Na jednoduchém příkladu minimální koupelny si ukážeme, kolik můžeme při použití výše uvedených triků konkrétně ušetřit. Do kalkulace nejsou započítány stavební práce, baterie, osvětlení a doplňky, které by v obou variantách byly ve stejné cenové kategorii. Srovnáváme pouze věci s rozdílnou cenou. Nejde tedy o celkovou cenu koupelny, ale pouze o vyčíslení cenového rozdílu. V obou variantách počítáme s obklady a zařizovacími předměty střední cenové hladiny. V extrémních případech, kdy můžeme nakoupit obklad i za 2500 Kč/m2 nebo naopak za 100 Kč/m2 bychom došli k rozdílu ještě daleko většímu.

Nákladnější varianta

velkoformátové obklady a dlažby, mozaika, zařizovací předměty z litého mramoru, skleněná sprchová zástěna,

Lucie Surá

podomítkový splachovací systém, nábytek se zásuvkami a zavěšené zrcadlo

Lucie Surá
velkoformátová dlažba 2,8m2 700 Kč/m2 1 960,– Kč
velkoformátový obklad 11,6m2 700 Kč/m2 8 100,– Kč
mozaika 3,6m2 2000 Kč/m2 7 200,– Kč
sprch. vanička – litý mramor   6 000,– Kč
skleněná sprchová zástěna   9 000,– (až 18 000,–) Kč
umyvadlo – litý mramor   6 000,– Kč
závěsné wc   4 500,– Kč
podomítkový splachovací systém   3 500,– Kč
skříňka pod umyvadlo se zásuvkami   7 000,– Kč
zavěšené zrcadlo v rámu   900,– Kč
celkem   54 160,– Kč

Levnější varianta

vanička se závěsem, kombi wc s viditelnou nádržkou, lepené zrcadlo a otevřené police pod umyvadlem

Lucie Surá

dlažba i obklad v základním formátu a obyčejných barvách, keramické zařizovací předměty, akrylátová sprch

Lucie Surá
dlažba 2,8m2 400 Kč/m2 1 120,– Kč
obklad 12,0m2 300 Kč/m2 3 600,– Kč
sprch. vanička – akrylát   40 00,– Kč
sprchový závěs (vč. tyče a kroužků)   500,– Kč
umyvadlo – keramika   2 500,– Kč
kombinované wc – keramika (vč. nádržky)   5 500,– Kč
police pod umyvadlo   2 000,– Kč
lepené zrcadlo 1,3m2 300Kč/m2   390,– Kč
celkem   19 610,– Kč

Cenový rozdíl 34 550,– Kč už tedy stojí za to, věnovat levnému zařizování patřičný čas a rozmysl. Není nutné využít všechny rady. Ne vše musí každému vyhovovat a splňovat nároky budoucího uživatele. Použijete-li ale třeba jen některé rady, dostanete se i tak na podstatně nižší pořizovací náklady. Obzvlášť je-li vaše koupelna větší než ta z naší ukázky.

Lucie Surá

Další podobné články

Přečtěte si také