Jak barvy v interiéru ovlivňují náladu

Barvy mají obrovskou sílu. Ovlivňují naše nálady a pocity, aktivitu či pasivitu. Každý vnímáme barvy jinak. Záleží na mnoha faktorech, podle kterých každý barvy vybírá. Mezi nejdůležitější patří povaha každého jedince, jeho věk a pohlaví.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/2aw9i16t522qwv8hwjwm­m8m53flrv9i1ru6o­yxcl.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„2aw9i16­t522qwv8hwjwmm8m53flrv9i­1ru6oyxcl“ /> Shutterstock.com

Důležitý je životní styl a momentální nálada. Podle toho má každý v oblibě jiné spektrum barev, které určuje naši povahu a naopak, podle oblíbených barev můžeme odhadnout vlastnosti jednotlivců.

Vnímání barev závisí na pohlaví, věku, povaze, životním stylu a momentální náladě.

Vnímání barev lze také vysvětlit z pohledu psychologie. Více se dočtete v článku Barvy podle temperamentu

Jinak na nás působí barvy studené a jinak barvy teplé. Obecně se za teplé barvy považují žlutá, oranžová a červená. Za studené zelená, modrá a fialová. Každá z těchto barev však může mít i odstín laděný do opačné škály. V teplých barvách je citelně přimíchána barva žlutá, ve studených je to zas barva bílá. Studené barvy tlumí, teplé naopak podněcují fyzickou i psychickou aktivitu.

V teplých barvách je citelně přimíchána barva žlutá, ve studených je to zas barva bílá.

Při výběru mezi teplými a studenými barvami bychom proto měli brát zřetel na to, jakou činnost budeme v dané místnosti vykonávat. Většinou se instinktivně vyhýbáme chladnějším barvám a volíme teplé barvy pro svůj domov. Zkusme ale zvolit barvy podle funkce místnosti a přesvědčme se sami o jejich působení.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/eapocu97×7on­qt2ma0f98f7jqra8ddoh­jrqerjb8.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„eapocu97×7on­qt2ma0f98f7jqra8ddoh­jrqerjb8“ /> Ing. arch. Vendula Dvořáková

Je dokázáno, že teplé barvy jako červená, oranžová či žlutá podporují komunikaci a pocitově člověka otevírají. Naopak studené barvy a jejich odstíny jako modrá, zelená uzavírají člověka do sebe, jsou to ideální barvy pro odpočinek a podporují duševní činnost. Zklidňují, proto je výhodné použít je v pokoji temperamentního dítěte, které se hůře dokáže soustředit na své úkoly a povinnosti. Pro kombinaci je vhodné použít barvy neutrální, kterými jsou bíla, šedá a černá barva. Díky barvám se hodně dozvíme i o obyvateli bytu či místnosti. Otevření a přátelští lidé se rádi obklopují jasnými barvami, naopak ve tmavších odstínech se cítí dobře uzavření samotářští lidé.

Nejméně intenzivně nás ovlivní modrá, zelenomodrá a fialová. Jsou to barvy tzv. studené, pasivní. Jejich výrazné tóny můžeme použít i ve větších plochách. Musíme ale počítat s tím, že se nám výraznost prostoru brzo omrzí.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/9nu2tofn0fcf36za6vy­a32i1mhl8gxvjp2d2c7s3­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„9nu2tof­n0fcf36za6vya32i1mhl8gxv­jp2d2c7s3“ />

Barevně ne příliš zdařilá realizace dívčí ložnice s výraznou fialovou stěnou v kombinaci s šedou a bílou. Prostor působí velmi chladně, i přes použití koberce se vzorem fádně až nepříjemně. Realizace postrádá kontrastní detail v podobě doplňků, například ve žluté či oranžové barvě. Ta by prostor vyvážila a působil by příjemným dojmem.

Houzz.com

Opakem studených, pasivních barev jsou barvy teplé, aktivní. Nejimpulzivnějšími jsou oranžová, pak žlutá, červená a purpurová. Ty je vhodné použít ve výrazných tónech pouze v menších plochách či na doplňky. Ve větších plochách by na nás působily až agresivním dojmem, proto je lepší ve větších plochách použít tlumené tóny.V některých prostorech se cítíme příjemně, některé na nás působí nepříjemně nebo až stísněným dojmem. Je to právě barva, co ovlivňuje atmosféru prostoru a tím naši náladu. Až 80% informací vnímáme pomocí zraku. To se pak odráží na naší psychice. Barvy, vzory a struktury dokáží oživit prostor anebo naopak. To vše, dalo by se říct, vytváří první dojem z každého prostoru. Proto bychom měli výběru barev věnovat velkou pozornost, nepodceňovat tím jejich schopnosti a využít je pro svůj prospěch.

Až 80% informací vnímáme pomocí zraku.

Použití barev je důležité nejen v obytných prostorech. Důležitou roli hrají též v administrativních budovách či službách. Barevnost každého použití vychází právě z vlastností jednotlivých barev. Jinou barvu naleznete v úřadech či školách, jinou v nemocnicích a zase jinou v divadlech.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/gi7lm2m51mm9zgwoh7zf­0z2sgln57hvbct5e7cxm­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„gi7lm2m­51mm9zgwoh7zf0z2sgln57hv­bct5e7cxm“ />

Krásný příklad dívčího pokoje s použitím kontrastní stěny v teplém růžovém tónu. V kombinaci s bílou a detaily v jiných teplých barvách je prostor příjemně odlehčen, použití vzorů na koberci a povlečení prostoru dodá hravost.

Houzz.com

Naše psychika reaguje na barvy okolo nás po svém. Od přírody je nám dáno nejpřirozeněji vnímat zelenou barvu přírody a modrou barvu oblohy, průzračnosti vzduchu či vody. V zimním období zase bílou a šedou. Hnědou barvu v přírodě nalezneme ve všech ročních obdobích. Je to barva země a dřeva, symbolizuje stabilitu. Žlutá barva navozuje pocit tepla slunce. Jiné barvy, jako například oranžová, červená nebo fialová se objevují jen krátkodobě ve formě květů. Z tohoto můžeme odvodit působení barev na člověka. Vše totiž vychází z přirozenosti.

Význam a působení barev můžeme hledat v přirozeném prostředí člověka, kterým je příroda.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/g8m8vagmrho2bs7×kcr­zxdy4cgppl2i6dkeg­s6y9.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„g8m8vag­mrho2bs7×kcrzxdy4cgppl2i­6dkegs6y9“ /> 1hdwallpapers.com

Důležitým faktorem, který přispívá k vnímání jednotlivých barev, je světelný jas. To znamená, že záleží na tom, jestli barvu vnímáme při denním světle, ráno, v poledne či večer, nebo při umělém osvětlení s různou intenzitou. Každá denní doba a různá umělá osvětlení nám stejnou barvu představí jiným způsobem. Sluneční světlo má nádech teplého žlutavého odstínu, který je jiný v každou denní dobu. Umělé osvětlení může mít teplý nebo studený nádech. To všech se odrazí i na vnímané barvě a jejím tónu.

Záleží na tom, jestli barvu vnímáme při denním světle, ráno, v poledne či večer, nebo při umělém osvětlení s různou intenzitou a barvou

O jednotlivých barvách a jejich působení na naši psychiku si můžete přečíst v článku Jednotlivé barvy – teorie, psychologie a jejich použití

Pokud nějakou barvu nemáte rádi, nemusíte od ní hned utíkat. Její odstíny a tónování vytvoří spoustu dalších barev, které se vám mohou hodit do interiéru a vám nepříjemné nebudou. Proto nikdy neříkejte u žádné barvy nikdy. Prohlédněte si vzorník a sami uvidíte, že objevíte opravdu krásné odstíny. Třeba je to jen vaše zkušenost s určitou barvou, kterou jste někde zažili ve špatném použití.

Každý rok je ve znamení několika barev, které vládnou všem designovým odvětvím. Ať už je o nábytek nebo módu. Na jejich výběru se podílí módní návrháři a designéři firem zabývajících se právě odvětvím barev. Někdy jsou hitem sezóny expresivní barvy a výrazné vzory, jindy je tomu naopak. Proto designéři při navrhování interiérů stále dodržují nepsané pravidlo, pokud má navrhovaný interiér sloužit dlouhodobě a nejde pouze o dočasnou záležitost.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/03/­730/w10gf49n61ub­n6ore4tqq1pk3u­i9jv9q8l08bbx4­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„w10gf49­n61ubn6ore4tqq1pk3u­i9jv9q8l08bbx4“ /> Galleryhip.com
Tip:

Designéři dodržují jedno nepsané pravidlo: základ interiéru vytvořit v neutrálních barvách a módní barvy použít pouze na doplňcích.

Tím pravidlem je základ interiéru vytvořit v neutrálních barvách, které působí elegantně a módní barvy použít pouze na doplňcích, které mohou být současnými módními výstřelky. Lze je snadno obměnit a přizpůsobit tak sezóně. Neutrální barvy, které můžeme běžně najít v přírodě, na nás působí uklidňujícím dojmem, proto je pro nás přirozené se v takovém prostoru pohybovat. Nebudeme mít potřebu takový prostor často měnit.

Pestré barvy, které jsou v přírodě méně časté nebo se tam neobjevují téměř nikdy, nás začnout postupem času dráždit a budeme je chtít změnit

Výrazné barvy pro nás mají výborné využití právě na doplňcích, které jsou pak příjemným zpestřením prostoru. Pokud je použijeme například na stěně ve velké ploše, s největší pravděpodobností je budete muset častěji měnit. Z tohoto důvodu bychom se měli vyvarovat barevným experimentům na podlahách, nábytku a částech interiéru, které není tak jednoduché často měnit.

Tip:

Pokud jste příznivci častých změn, pusťte se směle do výrazných barevných ploch!

Barvy dokáží ovlivnit uživatele i prostor. Dokáží oklamat naše vnímání tím, že prostor opticky zmenší nebo zvětší, sníží či zvýší. Tomuto působení se říká fyziologické. Další působení vychází z vlastností každé jednotlivé barvy.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také