Jak barvou zvětšit a zmenšit prostor

Barvy dokáží ovlivnit nejen naši náladu, ale také povahu prostoru. A to nejen jeho atmosféru, ale také působení jeho objemu a rozměrů. Správným použitím vhodných barev a materiálů v místnosti můžeme prostor opticky rozšířit či zúžit, snížit i zvýšit.

Rozšířit?

Pro rozšíření prostoru můžeme použít více možností aplikace barev. Nejjednodušší možností je zvolit tmavou barvu podlahy a stěny i strop ponechat v bílé. Tím docílíte rozšíření prostoru do šířky, ale také zároveň bude působit vyšší.

Obytný prostor se díky barevnému provedení v bílé barvě, v kombinaci se středně tmavou podlahou a tmavými prvky příjemně otevře a umožní obyvatelům se zhluboka nadechnout. Toto barevné řešení má, kromě optického zvětšení prostoru, také výhodu variability barevných doplňků, díky kterým můžete často měnit tvář celého interiéru.

homedit

Další možností, která je velmi funkční a vypadá skvěle, je vymalovat strop stejnou či podobnou tmavší barvou, jakou má podlaha. V tomto případě je lepší, když má prostor větší výšku stropu.

Snížení prostoru použitím barevného stropu se stejným nebo podobným odstínem, jako má podlaha, může být v některých případech velmi výrazné. Je lepší tento efekt využít v interiéru, který má větší výšku podhledu. V opačném případě může vzniknout dojem těžkého padajícího stropu.

theluxhome

Další hojně užívaná možnost je použití tmavé barvy na podlahu a na zadní stěnu místnosti.

Použijete-li pro rozšíření prostoru tmavou podlahu a tmavou stěnu, zvolte před ní nábytek v kontrastně světlých tónech, aby výsledek nepůsobil těžce a bez energie.

brinkrad

Pro rozšíření můžeme využít také aplikaci pruhů na stěny nebo správnou orientaci dekoru podlahy. Vodorovné pruhy na stěně nám plochu rozšíří. Takto orientované pruhy dokáží zároveň snížit výšku stropu.

Místo vodorovných pruhů na stěnu můžete do tohoto směru položit dřevěný odklad. Místnost se prohloubí ještě víc, když k vodorovnému obložení na stěně použijete podlahu a jejich směry sjednotíte.

decorationchannel

Stejně tak pro rozšíření pokoje funguje i dekor na podlaze. Orientujte jeho směr rovnoběžně s kratší stěnou prostoru. Tímto docílíte rozšíření a zkrácení místnosti.

stylisheve

Tento efekt je výborný pro řešení podlahy úzkých chodeb. Dřevěný dekor, dlažba obdélníkového tvaru nebo koberec s proužky. Směry dekorů všech materiálů orientujte kolmo k delším stranám prostoru, ten se pak bude zdát širší a prostornější.

Prohloubit či zúžit?

Dvěma protilehlými stěnami v jedné barvě docílíme prohloubení a zároveň však zúžení prostoru. Tyto dvě stěny musí mít výrazně tmavší odstín než zbylé dvě a také strop, aby byl výsledek silný. Necháte-li tyto dvě protilehlé stěny bílé, strop také a podlahu světlou, budou se zdát větší, než ve skutečnosti jsou. Čím je kontrast mezi barevnými stěnami menší, tím je také výsledný efekt méně výrazný.

plusroom

Sbíhající se perspektivě trochu pomůžeme k docílení delšího a užšího prostoru barvou, kterou použijeme na protilehlé stěny.

Místo barvy na protilehlé stěny můžete použít vodorovné pruhy, výsledek bude ještě zřetelnější.

yatzer

Nechcete-li mít pruhy na stěnách v obytných místnostech, vyzkoušejte je na schodiště či chodby. Díky vodorovným pruhům může vzniknout velmi zajímavá optická iluze prodloužení, která z obyčejné chodby vytvoří až fantazijní průhled do dalšího prostoru.

I v tomto případě můžete stejně dobře využít také materiál podlahy. Platí pro ni stejná pravidla jako pro pruhy. Poskládáte-li podlahovinu tak, že její dekor či spáry jsou kolmé k delším stěnám, dochází tak k rozšíření a zkrácení prostoru. Aplikujete-li spáry ve směru delších stěn, prostor se více prohloubí a zúží.

Zvýšit?

Nechte prostor se zhluboka nadýchnout a rozepnout se do šířky i výšky. Pomůže vám k tomu bílá barva na stěnách i stropě a tmavší podlaha.

Přejete-li si i přesto použít některou z barev na stěny, protáhněte ji až na strop. Nemusí být na celé ploše stropu, vytvoříte tak díky stejně barevnému pásu kolem dokola iluzi vyšších stěn.

houzz

Prostor někdy působí stísněně, někdy toto bývá umocněno absencí oken v prostoru, jako je například vstupní zádveří. Použijte v místnosti odstíny stejné barvy a ze stěn ji protáhněte na strop. Prostor se vytáhne do výšky.

Nebo co třeba vyzkoušet barevný strop? Studené barvy ustupují do pozadí, tím pádem při použití na stropě se nám jeho plocha opticky oddálí.

houseandhome

Velmi nápadité a neotřelé řešení, jak zvýšit opticky výšku stropu, je použití barvy na celou jeho plochu. Důležité je ale vědět, že tohoto docílíte pouze použitím studených barev. A ideální je světle modrá. Vždyť nebe je také nekonečné…

Ke zvýšení prostoru vám také dopomohou svislé pruhy na stěnách. Použijete-li vzor se širšími pruhy, zvýšení bude výraznější.

Svislé pruhy na stěnách při správné tloušťce dokáží opticky zvýšit strop. Příliš tenké nebo silné pruhy tento efekt nezvládají tak dobře, jako střední, které jsou na fotografii.

doyoulovewhere­youlive

Snížit?

Pocitové snížení prostoru hravě zvládnou vodorovné pruhy na stěnách. Když použijete pruhy širší, efekt bude větší než s tenkými proužky.

Snížení stropu lze docílit vodorovnými pruhy. Platí zde to stejné, jako pro svislé pruhy. Nejlepší efekt s nimi vytvoříte, zvolíte-li střední tloušťku pruhů.

houzz

Snížit podhled můžeme však také pomocí samotné barvy. Máte-li vysoké stropy a chcete vytvořit útulný interiér, nabarvěte celý strop tmavší barvou, než jsou stěny. Použijte některou z teplých odstínů, které mají schopnost vystupovat do popředí, a proto se nám bude plocha zdát snížená.

Snížení podhledu docílíte jak výrazně barevným stropem, tak tím, že barvu stěn nevytáhnete až ke stropu. Kombinujete-li tyto dvě varianty, výsledek může působit velmi zajímavě pro oko.

decorpad

Nechcete pruhy ani barevný strop? Nebarvěte stěny až ke stropu. Při barvení stěn nechte bílý strop a bílý pás kolem dokola na stěnách těsně pod stropem. Stěny se díky němu budou zdát nižší. Čím širší pruh necháte, tím více se plocha stropu sníží.

Příklad, jak snížit výšku podhledu pomocí barev na stěnách. Stačí barvu stěn ukončit níže pod stropem, než bývá klasických 5 cm. Čím větší tento odstup zvolíte, tím více se opticky strop sníží.

houzz

… prostě zvětšit!

Vymalujte stěny ve stejné barvě, která je na podlaze. Tím dojde k potření všech rohů a přechodů mezi stěnami a podlahou. Prostor se tak opticky roztáhne do všech směrů. V případě, že byste si přáli pocitově zvýšit také strop, můžete vytvořit tuto iluzi tím, že protáhnete barvu stěn až na strop. Stačí pruh kolem dokola. Stěny se budou zdát vyšší a strop se alespoň o něco vzdálí.

Díky odstínům jedné barvy v celém pokoji se prostor rozprostře do nekonečna. Hranice mezi podlahou a stěnami i stropy se potře.

lovelyhomedesigns

… prostě zútulnit a vytvořit atmosféru!

Když o pokoji řekneme, že je útulný, nikdy to neřekneme o rozlehlém prostoru. Útulný interiér nám musí být blízký, a to doslova. Použitím barev při tomto principu se prostor značně pocitově zmenší. Používáme teplé odstíny barev, které nám navodí příjemné pocity a také nás svou přítomností obklopí, jelikož vystupují do popředí, a tím prostor zaplní. Použijte barvy na stěny i strop. Syté, výrazné a hřejivé.

Nemáte rádi chladné neosobní moderní interiéry? Použijte stejnou barvu na stěny i strop. Když přidáte také stejný nebo podobný odstín na podlahu, z vašeho interiéru se stane útulný domov.

shkolaremonta

K těmto prostorovým principům použití barev je vhodné zapojit znalosti o vlastnostech studených a teplých barev. Spoustu užitečných informací, se kterými je dobré pracovat zároveň s výše uvedenými, naleznete v článku „Teplé a studené barvy“.

Vendula Dvořáková

Další podobné články

Přečtěte si také