Interiérová abeceda

Písmenové šílenství se v interiéru rozpoutalo zhruba před dvěma lety. Boom vintage obrázků a filmových plakátů na zdi vystřídala gigantická písmena a číslice, která se postupně rozšířila také na polštáře, dekorace a dokonce i nábytek. Aktuální popularita typografického dekoru ovšem neznamená, že jde o nějakou novinku.

Osobní rozměr interiérů vyjádřený například velkým písmenem se využíval už dříve. Příkladem je americký legendární seriál The Mary Tyler Moore. Show byla revoluční díky tomu, že její hlavní hrdinkou byla svobodná žena, která se místo péče o děti a manžela věnovala vlastnímu životu včetně budování kariéry. V jejím bytě, který si pronajala ve starém viktoriánském domě, viselo na zdi gigantické M odkazující na její křestní jméno.

Ze seriálu The Mary Tyler Moore

Hookedonhouses­.net

Výhodou typografického trendu je fakt, že jde přizůsobit různým stylům. Písmena podle zvoleného fontu mohou být v moderním nebo naopak ve vintage stylu. Jeden z nejpopulárnějších fontů Helvetica se například zrodil v roce 1957. Ještě rozšířenější Times New Roman se objevil poprvé v britských novinách The Times v roce 1931. Bezpatkové písmo v čistém geometrickém vzhledu Avenir naopak vzniklo až koncem 80. let. Atmosféru, kterou písmena v interiéru vzbudí, ovlivní také materiál. Barevný plast propůjčí svěžest, dřevo nebo omšelý kov zase dodá nostalgii. Zajímavou kategorií jsou pak písmena, která zároveň plní funkci svítidel.

Návrh a vizualizace koupelny od polského grafického designéra Marcina Pajaka

Behance.net

Interiérovou nadvládu typografie dokazuje i fakt, že samotní grafici se začali orientovat na produktový design. Příkladem je Američan Christopher Jagmin. Původně grafický designér založil vlastní studio, ve kterém navrhuje převážně jídelní servis. Jak jinak než s typografickým motivem. Jeho portfolio zahrnuje mimo jiné talířky plné čísel a slov.

Svítící písmena Graphic Lamp Collection od firmy Delightfull

Designlines.de

Typografií na porcelánu se zabývá také designérka Rae Dunn z Kalifornie, jejíž tvorba je ovlivněn japonským stylem pro krásu wabi-sabi, který uctívá určitou nedokonalost. Tvůrčím pojetím vynikají její misky s tabulovou barvou, jejichž nápisy lze měnit podle potřeby.

Polštář od Madam Stoltz

Nordicday.cz

Tvořítka na led Alphabet Ice od Suck UK

Naoko.cz

Látková písmena Typoland jsou k dostání v různých barvách a vzorech

Typoland.cz

„Křídové“ misky od Rae Dunn

Raedunn.com

Stále větší oblibě se těší také písmena i čísla na polštářích nebo ve formě menších dekorací, které ozdobí stůl či poličku. Vrcholem individualizace pak může být nábytek na míru s vlastním jménem. Třeba tak jako v pokojíčku holčičky Maji, který navrhlo architektonické studio z Polska 81.WAW.PL.

Majin pokojíček je mimo jiné skvělou ukázkou toho, jak v úzkém pokoji využít každý prostor

81.waw.pl
Irena Nováková

Další podobné články

Přečtěte si také