Interiér ve stylu provence - srdce domova

Když se řekne Provence, většina z nás si pravděpodobně vybaví voňavou levanduli a provensálské bylinky, sluncem zalité vinice, možná i slunečnicová pole v přívětivé středomořské krajině francouzského venkova, to vše spojené s uvolněným životním stylem jeho obyvatel, evokujícím věčně prázdninovou atmosféru. A právě díky těmto atributům se provensálský styl života a tedy i bydlení stal oblíbenou inspirací bytových designérů a všech, kteří si přejí tuto atmosféru přenést do svých domovů.

Kovová postel, šedozelené odstíny a terakotová dlažba udávají klidný tón této stylové ložnici

3 bp blogspot

Provensálský nebo také francouzský venkovský styl se začal samostatně prosazovat v průběhu 19. století, kdy se svými typickými prvky postupně vymezil vůči jednotné estetice diktované Paříží. Tzv. francouzský městský styl byl mnohem elegantnější a pompéznější a stále méně tak vyhovoval potřebám bydlení na venkově.

GreenMuze

Provensálský styl je stylem francouzského venkova a jako takový se vyznačuje jednoduchou prostou elegancí a hojným využíváním přírodních materiálů – své místo zde má kámen, dřevo i terakota, tepané železo, jemné přírodní tkaniny. To vše zahaleno do teplých, jakoby sluncem vybledlých barev.

Výsledkem je útulný, lehce nostalgicky laděný interiér, který ovšem nepostrádá vkus i uvolněnost zároveň. Je ovšem dobré si uvědomit, že tento styl, přestože je velmi lákavý a líbivý, nemusí slušet každému interiéru. Protože vychází z atributů venkovského prostředí, nebude se dobře vyjímat v moderní novostavbě, potažmo v paneláku.

Pokud v takovém prostoru bydlíte a přesto toužíte po Provence, bude lepší se nepouštět do složitých a nákladných rekonstrukcí a spokojit se s drobnými doplňky, které provensálskou atmosféru připomenou. Na druhou stranu se nemusíte tohoto stylu vzdávat, nebydlíte-li zrovna ve venkovském domě či nevlastníte-li starou chalupu. Při respektování hlavních zásad zařizování v provensálském stylu není vůbec obtížné dosáhnout kýženého efektu i ve městě.

Jak na barvy v provensálském stylu

Factotum of arts

Provensálský styl zdaleka není jen o odstínech levandule. Naopak – barevná paleta tohoto stylu je velmi pestrá a je proto extrémně důležité vědět, jaké odstíny a jejich kombinace vybrat k navození té správné atmosféry. Typické barevné odstíny vycházejí z přirozených tónů provensálské krajiny a obvyklého stavebního materiálu, kterým je kámen. Stěny původních kamenných domků v Provence často zůstávají neomítnuté a dávají tak vyniknout přirozené šedo-zlato-žluté barvě kamene.

Na stěnách, které jsou omítkou opatřené, se pak nejčastěji objevuje výmalba ve velmi světlých, jakoby sluncem vyšisovaných odstínech okrově žluté, šedomodré a olivově zelené. Čistě bílá barva se příliš nepoužívá, její odstíny natónované do krémova, smetanova či zlatava však již možné jsou a nemusíte se bát je v interiéru použít. Své místo v provensálské paletě má i červená a modrá barva – obě se, společně se sytějšími tóny výše zmíněných barev, uplatní hlavně na doplňcích a menších nábytkových kusech.

Anordinarywoman

Hezky vypadá kombinace těchto dvou barev se smetanovou nebo krémovou – vytvoříte tak interiér ve francouzských národních barvách. Naopak levandulová – ač by to tak mohlo na první pohled vypadat – není tradiční barvou provensálského interiéru. Levandulová kytice ve váze nebo zavěšená nad dveřmi vám prokáže mnohem lepší službu než např. stěna vyvedená v této barvě. Hovoříme-li o výmalbě, za zmínku stojí ještě jedno specifikum, které často v provensálském interiéru najdeme. Stěny někdy bývají v dolní třetině vymalovány sytější, tmavší barvou.

Původní, ryze praktický záměr ochrany exponované části stěny před zašpiněním se tak stal zajímavým estetickým prvkem, který se při současném dekorování s oblibou využívá. Nerovnosti či drobné nedokonalosti stěn nejsou vůbec na škodu – spíše naopak, někdy se k dosažení větší autenticity dokonce používají speciální malířské techniky, které tyto „nedokonalosti“ napodobují. Vhodným dekorem na zeď jsou i kameny a cihly – zkuste je využít třeba na jedné stěně nebo její části v kuchyni či koupelně, případně jimi obložit krb.

Co dát na podlahu

3 bp blogspot

Typickou podlahovou krytinou provensálského interiéru je jednoznačně dlažba. Nejčastěji se setkáme s terakotovými dlaždicemi (chcete-li být zcela autentičtí, použijte ty ve tvaru šestiúhelníku) v teplých hnědých, oranžových či červených tónech a s dlažbou kamennou ve zlatavých odstínech vápence.

V provensálském interiéru není podlaha z dlažby výjimkou ani v místnostech, kde bychom ji obvykle neočekávali – např. v obývacím pokoji nebo ložnici. Kromě estetického hlediska je použití dlažby i ryze praktické – je velmi trvanlivá a jednoduchá na údržbu. Na druhou stranu se její další výhoda – totiž chladivý efekt – v našich klimatických podmínkách tolik neuplatní – proto ani s podlahou dřevěnou v provensálském dekorování rozhodně neuděláte chybu.

Tip:

Mnoho možností dekorování nabízejí i barevné vzorované cementové dlaždice – můžete si s nimi pohrát a vytvořit na podlaze (případně i stěně) borduru, dělící linku mezi zónami v místnosti nebo třeba vzorovaný „ostrůvek“ pod jídelním stolem.

Nábytek ve stylu Provence

2 bp blogspot

Tradiční provensálský nábytek je ze dřeva, nejčastěji ořechového, ale i dubového nebo jilmového. To je buď ponecháno ve své přírodní podobě, nebo přelakováno do modrošedých a světle zelených tónů. V provensálských kamenných domech najdeme tyto barvy i na dřevěných okenicích a dveřích a není důvod, proč nezkusit tuto méně tradiční barevnost i ve vašem interiéru – pro začátek třeba na vchodových dveřích. Dřevěný nábytek se také často opatřuje bílou nebo krémovou patinou. Tradičními nábytkovými kusy provensálské domácnosti jsou dřevěné židle s vyplétanými sedáky a vysokými „žebříkovými“ opěradly. Pokud ovšem nežijete ve Francii, takovou židli pravděpodobně seženete jen obtížně, místo toho tedy bez obav vybavte svou jídelnu dřevěnými židlemi se sedáky polstrovanými. Ty vám zajistí pohodlí a dodají interiéru punc francouzské elegance. Sezení můžete doplnit i klasickou dřevěnou lavicí, která zvláště ve venkovském interiéru bude působit velice stylově.

Cottage Heaven Interiors

Dále bychom neměli zapomenout na bytelný dřevěný stůl, opatřený lněným ubrusem či prostíráním. Ve stylovém provensálském domově by neměla chybět ani klasická dřevěná skříň neboli almara, ať již ponechaná v přírodní tmavě hnědé barvě dřeva nebo přetřená do modrošedých či krémových tónů. Skříň můžete využít nejen na obvyklé ukládání oblečení nebo prádla, ale upravit ji třeba jako knihovnu, umístit do ní elektroniku nebo vystavit v ní sbírku porcelánu, má-li prosklená dvířka.

Své místo v interiéru ála Provence mají i další starožitné nábytkové solitéry jako příborníky, zásuvkové komody a prádelníky či staré truhly. Pokud nemáte vhodný kousek v rodinném dědictví, zkuste se poohlédnout v antiku, na trhu jsou i zdařilé repliky. ložnici vytvoříte provensálský styl velmi jednoduše vhodně zvolenou postelí. Máte na výběr hned z několika možností – velmi tradiční jsou** postele z černého tepaného železa, méně obvyklé, ale krásné jsou ty z bíle lakovaného kovu, časté jsou i kovové postele s nebesy či jednoduchým **baldachýnem, chybu neuděláte ani s postelí z masivu. Provensálský interiér není nikdy nábytkem zahlcen ani zbytečně přezdoben dekoracemi, jen tak je možno zachovat mu lehkost a uvolněnost.

Little Mariniere

Doplňkům kraluje keramika

Provence je domovem mnoha keramických dílen, kde dodnes vznikají originální mísy a misky, talíře, hrnkydžbányglazované keramiky. Ta je obvykle jednobarevná v tradičních žluto-okrových nebo tmavších zelených tónech, najdeme i keramiku tónovanou do modra, hněda a cihlově červena. Bez těchto doplňků nebude žádný interiér ve francouzském venkovském stylu úplný, rozmístěte je tedy do svého domova a hlavně se neobávejte je používat. Pořiďte si celý jídelní servis, ovoce, stejně jako další nezbytné kuchyňské suroviny jako česnek nebo cibuli uložte do velké keramické mísy a několik nejkrásnějších talířů zavěste nad dveře, kde je budete mít stále na očích.

Tradiční glazovaná keramika

Velvet&Linen

Zdobení prostoru nad dveřmi je vůbec velmi typickým prvkem dekorování ve francouzském venkovském stylu. Kromě talířů můžete nad dveře zavěsit např. starý ručně malovaný kachel, dobové fotografie, drobné olejomalby nebo kousek látky s provensálským potiskem ve starých patinou opatřených rámečcích, dekorativní dřevěný ornament ze starého kusu nábytku, který již dosloužil, dekoraci z tepaného kovu a samozřejmě i již dříve zmíněnou usušenou levanduli (ta se bude hodit zejména v ložnici k navození klidného spánku) – fantazii se v tomto případě meze nekladou. Mezi další typické doplňky, které najdou své místo především ve stylové kuchyni, patří užitné předměty ze dřeva (krájecí prkénka, bedýnky od vína), proutěné úložné košíky a hlavně proslulé slaměné nákupní koše, které můžete také využít k ukládání.

Při dekorování v provensálském stylu nezapomeňte na dveře

Adela Parvu

A co osvětlení? Obdobně jako ve stylu vintage budou hlavními favority závěsné a stolní lampy s kovovými nebo keramickými stínidly v kuchyni či pracovně, v obýváku a ložnici můžete pak použít jednoduché lampičky se stínidly textilními, k vidění jsou často i ozdobné lustry se skleněnými ověsy, inspirované stylem Ludvíka XIV. Na terasu nebo pod okno můžete umístit velké kovové lucerny a zpříjemnit si večery světlem svíček.

Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také