Interiér ve skandinávském stylu

Skandinávský – nebo také severský – styl bydlení je v současné době velkým trendem interiérového designu a získává si stále více příznivců i v našich zeměpisných šířkách. Částečně je možné zásluhu na jeho oblibě u nás přičítat známému švédskému nábytkovému řetězci, který jako první začal prezentovat tento styl českému publiku. Ale nebyla to zdaleka jen cenová dostupnost, která tento styl činila a činí tak přitažlivým. Pojďme se tedy podívat blíže na jeho hlavní atributy a zjistit, proč si stále více lidí chce svůj domov v tomto stylu zařídit.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/pfgxwvzf2tbsns7mit0q­hp2rbzy142np9prvz1nx­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„pfgxwvz­f2tbsns7mit0qhp2rbzy142n­p9prvz1nx“ /> FORMA:PLURAL

V jednoduchosti je krása

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ssu4sodo29tqxxbw6l­ozsrmgdn2dl4sx­xxus2eob.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ssu4sodo29tqxxbw6l­ozsrmgdn2dl4sx­xxus2eob“ /> Stadshem

Jednoduchost a vyvážený poměr mezi estetikou a funkčností – tak bychom mohli v kostce definovat severský či skandinávský styl. Jednoduchý a přitom elegantní design a čisté linie nábytku a zařizovacích předmětů, které současně nepostrádají funkčnost a praktičnost – to vše přispívá k vytvoření pohodlného a harmonického interiéru. Typický skandinávský interiér je světlý a vzdušný. Dlouhá severská zima spojená s nedostatkem přirozeného denního světla přímo volá po potřebě dostat světlo do interiéru všemi možnými prostředky – proto Skandinávci nešetří v interiéru bílou barvou, která výborně odráží světlo a opticky prostor zvětší a provzdušní. Bílá spolu s dalšími světlými odstíny barevné škály je hojně využívána nejen na stěnách, ale i na podlahách a nábytku.

Příroda – zdroj i inspirace

Dalším typickým rysem skandinávského stylu je téměř výlučné využití přírodních materiálů. Od pradávna byli obyvatelé severských zemí zvyklí spoléhat se hlavně na vlastní dostupné přírodní suroviny, které s rozumem řemeslně zpracovávali. Logicky je tedy hlavním používaným materiálem dřevo, především bříza a borovice, doplněné často i dřevinami jedlovými, jasanovými či dubovými. Dřevo má vždy světlejší odstíny, případně je upraveno světlým nátěrem. Oblíbený je nábytek z ohýbané překližky. Často ve skandinávském interiéru najdeme také nábytek a doplňky z kovu, kůže a skla, doplněné přírodními textiliemi (bavlna, len, vlna) a kožešinami.

V moderněji laděném skandinávském bydlení se objevuje i plast, se kterým začali v 60. letech minulého století experimentovat přední skandinávští designéři. Můžeme se setkat buď s plastovým nábytkem (ten je obvyklý spíše v tlumenějších světlých odstínech), případně s doplňky, na kterých se již ve větší míře uplatňuje výraznější barevnost. V organických tvarech plastového nábytku a dekorací se opět promítá inspirace přírodou.

Trocha historie aneb od kvalitního řemesla k nadčasovému designu

Téměř v každém skandinávském interiéru najdeme nějaký nábytkový kus či doplněk, který je skutečnou ikonou světového designu. Dostupnost kvalitního designu všem má v těchto zemích dlouholetou tradici. Oproti ostatní Evropě totiž ve Skandinávii delší dobu přetrvávala tradiční řemeslná výroba, produkující funkční, praktické a kvalitní výrobky. Opožděný, ale o to rychlejší nástup industrializace pak umožnil tyto tradiční řemeslné postupy zavést do sériové výroby. A díky této skutečnosti mohl i skandinávský design zůstat stále založen na kvalitní řemeslné práci a současně se stát cenově dostupným.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/z8l4wqo1k5z47we2nc8w­ckl83axwyo2×7met­gy.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„z8l4wqo­1k5z47we2nc8wcklx083ax­wyo2×7metgy“ /> Leuchtend grau

Ikony skandinávského designu

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ya155inqec­kilfioyn8fs19oz­h33p13d1zha229p­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ya155in­qeckilfioyn8fs19oz­h33p13d1zha229p“ /> grupo SDM

Skandinávský design se stal pojmem zhruba v polovině minulého století díky putovní výstavě se stejnojmenným názvem, která svět seznámila se stylem bydlení v severských zemích a setkala se okamžitě s velkým ohlasem. A právě v té době vznikly nábytkové kusy, které díky své nadčasovosti přetrvávají v původní či lehce pozměněné podobě dodnes. Nelze nezmínit práci dánského architekta a designéra Arne Jacobsena, jehož židle a křesílka nechybí snad v žádném skandinávském interiéru. Jejich poetické názvy (Labuť, Mravenec, Kapka, Vajíčko) i organické tvary jednoznačně odkazují ke zdroji inspirace – přírodě.

V té se ostatně často inspirovali i další tvůrci, např. Fin Alvar Aalto se svým nábytkem z ohýbané překližky či skleněnými vázami, které svými vlnivými liniemi interpretují finská jezera. Organické tvary inspirovaly i nábytkové kusy dalšího Fina Eera Saarinena (křesílka a stoly „Tulipán“). S jeho prací se navíc objevuje ve skandinávském designu nový materiál – plast. Ten typicky využívá ve své tvorbě i Dán Verner Panton, jehož ikonická židle „S“ je dnes nejčastěji označována jako Pantonka.

Všechny tyto designové ikony prokázaly v průběhu času svou životaschopnost tím, že jsou dodnes vyráběny a používány. Alespoň jeden z těchto kousků by neměl v žádném interiéru, laděném do skandinávského stylu, rozhodně chybět.

Jak si zařídit interiér ve skandinávském stylu?

Stejně jako většina interiérových stylů, ani ten skandinávský nepředstavuje pouze jednu jedinou variantu. Během svého dlouholetého vývoje vstřebával mnoho vlivů a myšlenek. A v tom je jeho velká výhoda – ať již více tradiční a rustikálnější či moderní až téměř minimalistický, interiér v tomto stylu je vhodný téměř pro jakýkoli prostor. Skvěle se bude vyjímat v prostorném loftu či mezonetu, jeho tradičnější pojetí zvolíme ve venkovském domě, klasickému městskému bytu bude zase nejlépe slušet citlivý mix starších retro kousků s novými. Tento styl skvěle opticky zvětší i mnohdy stísněné prostory panelákových bytů, jen je třeba se při vybavování nábytkem držet modernější čisté linie (rustikální komoda by nebyla to pravé). Podívejme se tedy na klíčové elementy, které dodají interiéru ten pravý skandinávský nádech.

Světlý neutrální základ

S tvorbou skandinávského stylu začněte od podlahy. Ta by měla být ideálně ze světlého dřeva (bělený dub, javor, jasan). Pokud nechcete nebo nemůžete měnit podlahy v celém bytě, pracujte s tím, co máte k dispozici – na tmavou dřevěnou podlahu rozmístěte menší světlé koberečky či kožešiny nebo můžete zkusit stávající podlahu prostě natřít na bílo. Volíte-li raději lamino nebo jiný druh podlahové krytiny, držte se dřevěného dekoru ve světlé barevnosti. Uvažujete-li o koberci, vyberte několik menších kusových koberečků, celoplošnému se raději vyhněte.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/hp5h4jqnp06mpy­yjcl0hdowpjf67z6dvnbi­y5zyx.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„hp5h4jq­np06mpyyjcl0hdow­pjf67z6dvnbiy5zyx“ /> My scandinavian home

Základní barevný koncept doplňte světlou, ideálně bílou výmalbou stěn. Možná vás překvapí, že i bílá může mít teplejší a studenější polohu (tzv. „off-white“ tóny). Chcete-li k její aplikaci přistoupit jako profesionálové, v místnostech situovaných jižně vyberte spíše studenější odstín a naopak. Ve skandinávských interiérech dobře fungují také světlejší šedé a přírodní tóny a dále jemné pastely – i zde se při výběru řiďte pravidlem světových stran. Pro kontrast můžete zkusit část jedné stěny vymalovat černou tabulovou barvou – tento originální prvek je nyní často k vidění ve skandinávských kuchyních, předsíních či dětských pokojích. Obložení části stěny dřevěnými bíle natřenými prkny nebo přetření hrubé cihlové zdi na bílo zase dodá zdem žádoucí strukturu. Světle natřete ještě dveře a rámy oken a neutrální základ je hotov.

Jak na výběr nábytku

Převážná většina nábytkových kusů by měla být ze světlého dřeva, ať již v jeho přirozené podobě nebo opatřeného bílým nátěrem. Vybírejte odlehčené, subtilnější nábytkové kusy s rovnými liniemi, pro přílišnou zdobnost a masivnost v tomto stylu není místo. Abychom nepokazili celkový vzdušný dojem, prostor by neměl být nábytkem příliš zahlcen.

Kombinujte moderní prvky se staršími vintage kousky – doplňte dubový jídelní stůl bílými moderními židlemi, vedle postele si místo nočního stolku postavte dřevěný špalek, vyplňte výklenek nad jednoduchou bílou komodou či skříňkami kuchyňské linky policemi z neopracovaného dřeva – možností je mnoho a neutrální základ interiéru zajistí, že se na první pohled nesourodé prvky nenásilně propojí v harmonický celek.

O ikonických nábytkových kusech již byla řeč a tak, rozhodnete-li se do některého z nich investovat, opatříte si tu správnou třešničku na skandinávském dor­tu.

<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/zq4ryh6kc5v93s2wgbvok­xzm16bp49×e9y40ts14­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„zq4ryh6­kc5v93s2wgbvok­xzm16bp49×e9y40ts14“ />

Tabulová stěna skvěle poslouží i ve vstupních prostorách bytu

JM
<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/dd0×zqt5muk3l4w7pgc8­7lkfywz450knvq8ug9­76.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„dd0×zqt­5muk3l4w7pgc87lkfyw­z450knvq8ug976“ />

Kombinování moderních a vintage prvků je dalším typickým rysem skandinávského stylu. Zde bílé Panton židle skvěle ladí se starým jídelním stolem

Metro Quadrado
<img alt="" class=„clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/d9r2s2pmftcdag­qg8tdczmws8qrzsfwam­ddko5uq.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„d9r2s2p­mftcdagqg8tdczmws8q­rzsfwamddko5uq“ />

Osvětlení z černého kovu je ve skandinávském interiéru často používané

DECORDOTS

Dotvořte atmosféru doplňky a osvětlením

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/ia1ritfjhij3aq­hndrobd67dszc8w7jp­z9njzkvo.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ia1ritfjhij3aq­hndrobd67dszc8w7jp­z9njzkvo“ /> modern Maggie

Skandinávský interiér charakterizuje minimum jednoduchých dekorací a doplňků. Kromě estetického hlediska by měly být pořizovány i s ohledem na jejich praktické využití. Žádné „lapače prachu“ zde tedy nepotkáte. Na doplňcích se v mnohem větší míře uplatňují výraznější barevné akcenty i vzory, které interiér oživí a zútulní. Chcete-li zachovat neutrální barevné schéma, použijte decentní akcenty černé, např. na rámečcích obrázků a fotografií nebo menších nábytkových kusech, černobílá kombinace je oblíbená i na vzorech textilií a koberečků.

Pestřejší vzorované textilie a doplňky s florálními nebo folklórními motivy pro změnu vnesou do interiéru atmosféru švédského venkova, nádech retra dodají zase dekorace v zářivých tónech červené, žluté, oranžové, modré či zelené (zde je ovšem dobré si připomenout zásadu „Méně je více!“ a použít vždy jen jednu, maximálně dvě akcentní barvy společně). Retro variaci podpoří i použití textilií s výrazným grafickým potiskem (fenoménem se staly vzorované látky finské firmy Marimekko).

Jaké konkrétní doplňky by neměly v žádném skandinávském interiéru chybět?

<img alt="" class=„img-responsive clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­340/450gx8wa2rb8smy­me3026kbztdjp5c92rxx3n3×­j.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„450gx8w­a2rb8smyme3026kbztdj­p5c92rxx3n3×j“ /> Bloomingville

Rozhodně si pořiďte svícny z černého nebo stříbrného kovu, v poslední době je trendy i měděná úprava. Své oblíbené obrazy a fotografie zarámujte do jednoduchých bílých, dřevěných nebo černých rámečků a vytvořte z nich na zdi kompozici, doplněnou třeba jedním nebo více zrcadly, která ještě více podpoří prosvětlení místnosti. V rámech by se měly objevit hlavně jednoduché grafiky a již zmíněné fotografie, oblíbená je i typografie s vtipnými hesly či citáty. Jako typický dekorační prvek často slouží i písmena jako taková, obvykle vyvedená v kovu či ve dřevě. Do čirých skleněných váz naaranžujte větvičky nebo květiny (např. usušené hortenzie působí velmi efektně) a na jednoduché mísy ze skla, kovu či kameniny zase ovoce. Vedle skříněk využijte na ukládání věcí i velké úložné koše, kromě těch z klasických materiálů jsou nyní v kursu koše drátěné nebo ušité z filcu. Na drobnosti pak dobře poslouží menší košíky, misky a krabičky.

Pohovku oživte polštářky a přehozy, podlahu kusovými koberečky. Všechny textilie by měly být z přírodních materiálů. Na léto vyberte bavlnu a len, v zimních měsících můžete doplnit vlnou, sametem a kožešinou. Trendem posledních let jsou i hrubé pleteniny, které se objevují nejen na polštářích a plédech, ale i na pohodlných sedacích taburetech. Okny by mělo do místnosti proudit co nejvíce světla, proto používejte jen lehké světlé bavlněné nebo lněné závěsy a pokud už chcete použít vzor, vyberte spíše jednoduchý jemný proužek nebo drobný jednobarevný potisk. Okna nemusíte také zakrývat vůbec a potřebujete-li přece jen zastínění, vyberte světlou roletu nebo žaluzii.

Nešetřete na osvětlení

Pro doplnění přirozeného světla se ve skandinávském interiéru klade na osvětlení velký důraz. Kromě hlavního centrálního světla umístěte do prostoru i podlahové a stolní lampy, které napomohou navození příjemné útulné atmosféry. Lampičky mnohdy najdete dokonce i na okenních parapetech. Svítidla vybírejte pokud možno ve stejném stylu, tady se přílišné kombinování nedoporučuje. Častým materiálem u lamp je kov v černém, šedém či měděném provedení, u stolních lampiček je obvyklé i sklo nebo klasická látková stínítka. Poslední dobou se zvláště ve více minimalisticky laděném interiéru často používají i jednoduché velké žárovky opatřené barevnými textilními kabely.

Funkční a pohodlný domov

Hlavním cílem bydlení ve skandinávském stylu je vytvoření pohodlného a příjemného domova. Budete-li se při zařizování držet hlavních zásad tohoto stylu – tedy použití přírodních materiálů, funkčního a vzájemně kombinovatelného nábytku jednoduchých tvarů, světlé neutrální barevnosti s minimem akcentních praktických doplňků a naopak maximem lamp a světel, budete se do svého domova vždy rádi vracet.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/ulk3ttgw1jus­r1ea7zhlvspll7f­ga9qh3caa0yl0­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„ulk3ttgw1jus­r1ea7zhlvspll7f­ga9qh3caa0yl0“ /> Live modernly
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také