Interiér ve francouzském stylu

Stejně jako ve všech dalších oblastech života i v bydlení Francouzi uplatňují svůj přirozený smysl pro eleganci a vytříbený vkus, který jde ruku v ruce s ležérní osobitostí a pohodlím.

Define1lady.blog­spot.cz

Stylový způsob života mají Francouzi zkrátka v krvi již od dob krále Ludvíka XV., kdy se rokoko, jako vůbec první skutečný interiérový styl, postupně z královského dvora rozšířilo i do městských paláců. Následující klasicismus již ovládl většinu movitějších domácností velkých francouzských měst v čele s Paříží. Proto také interiéry zařízené ve francouzském městském (nebo také pařížském) stylu většinou hojně prvky z těchto historických období používají.

Jen pozor na to, kde chcete takový interiér vytvořit – z výše uvedeného vyplývá, že pařížský styl se bude nejlépe vyjímat v prostorných bytech nebo domech původní městské zástavby. Protože jedním z jeho rysů je ale i kombinování s ryze moderním vybavením, ani v novostavbě by interiér ve francouzském duchu neměl být až takový problém, jen je třeba zde s historickými prvky více šetřit a použít je spíše v roli doplňků. Budete-li chtít Francii dostat do venkovského domu nebo na chalupu, obraťte raději svou pozornost ke stylu provensálskému , který zde vynikne daleko lépe.

Hlavní atributy interiéru ve francouzském městském stylu

Propertyour.com

V čem tedy spočívá přitažlivost francouzského interiéru? Jde především o vyvážený mix stylovosti a ležérnosti, díky kterému lze v interiéru dosáhnout elegantní a útulné atmosféry zároveň. Francouzský styl je o nenásilném kombinování starého a klasického s novým a moderním, kdy se na první pohled nesourodé kusy vzájemně doplňují a současně nechávají vyniknout. V detailech nemusí vše do puntíku perfektně ladit, důležitý je harmonický celek a osobitost. To může na první pohled působit trochu složitě, budete-li se ale řídit následujícími tipy na dekorování ve francouzském stylu, zjistíte, že zařizování interiéru vás bude bavit a bude se vám v něm příjemně žít.

Parkety, štuky a spol.

Frenchbydegig­nblog.com

Vysoké stropy, ozdobné štuky, velká špaletová okna, dvoukřídlé dveře, parketové podlahy – to jsou ideální kulisy francouzského stylu. Pokud zrovna nežijete v secesním domě nebo bytě s původními architektonickými prvky, není nic jednoduššího, než je do prostoru dodat. Zhotovení sádrových ozdobných štuků, dekoračních lišt a říms či rozet nicméně svěřte raději profesionálům a řiďte se pravidlem „méně je více“. Ať s ozdobnými prvky nebo bez, stěny by v každém případě měly být vymalovány bílou barvou, která interiéru dodá svěží, čistý, klasický vzhled, nemluvě o optickém zvětšení mnohdy menších prostor, než jaké vídáme v pařížských apartmánech.

Ideální podlahovou krytinou jsou dubové parkety, poskládané do klasického „stromečku“. Nechte je v interiéru vyniknout a nezakrývejte je celoplošnými koberci. Pokud parkety nemůžete nebo nechcete v bytě mít, vhodnou alternativou bude jakákoli jiná podlahová krytina (laminátová, vinylová) v dekoru dřeva. V koupelnách a kuchyních najdeme často černobílou dlažbu. V takto připraveném neutrálním prostoru pak můžete rozehrát kouzelnou hru kombinování stylů a barev po francouzsku.

Jak na barvy ve francouzském interiéru

Images.unipri­ce.com

V interiéru ve francouzském stylu málokdy najdete výrazné nebo křiklavé barvy. Chcete-li dosáhnout klasického vzhledu, sáhněte po paletě světlých jemných odstínů od bílé (včetně tzv. odstínů „off-whites“, od bílé barvy odvozených přidáním malého množství pigmentu jiného odstínu) přes světle šedou (oblíbená je tzv. holubičí šedá) a taupe (světle fialovo-hnědá) po pastelově zelenkavé a pudrové tóny. Tyto odstíny požijte jak na stěnách, tak na nábytku a textiliích. Dotek luxusu můžete dodat akcenty zlaté nebo stříbrné na doplňcích. Pro oživení a více současné, modernější ladění interiéru si můžete dovolit použít i výraznější barvy jako tyrkysově modrou, smaragdovou nebo sytě červenou.

Tyto syté barvy jsou často k vidění na moderních nábytkových nebo doplňkových solitérech. Další často používanou akcentní barvou je černá, s ní to ale nepřehánějte, aby interiér nepůsobil příliš tmavým, smutným dojmem (černě lakovaná židle nebo stolek, rámeček obrazu a černý lem stínidla nebo ubrusu bohatě postačí). Pokud chcete dopřát barvu i stěnám, nikdy ji nepoužívejte v celé místnosti, ale vyberte jednu pohledovou stěnu, kterou chcete barvou zvýraznit. Použít můžete i stylovou tapetu.

Výraznější barevné akcenty se objevují hlavně na moderních nábytkových solitérech.

Domainehome.com

Přírodní materiály a luxusní látky

Static.squares­pace.com

Historický základ francouzského stylu odkazuje na materiály, které se na výrobu nábytku i dekorací používaly již na dvoře krále Ludvíka a proto není velkým překvapením, že prim hraje především dřevo, u nábytku obvykle lakované. Své místo mají ve francouzském interiéru i všechny ostatní přírodní materiály jako je kov (buď tepaný na nábytku a dekoračních prvcích nebo v podobě kovových vintage svícnů a dalších doplňků), kámen a samozřejmě porcelán a sklo. Zvláštní místo v dotvoření správné atmosféry zaujímají textilie, kterými se v interiéru rozhodně nešetří. Čalounění, závěsy a záclony, přehozy a polštáře, to vše bývá velmi často zhotoveno z luxusních materiálů jako jsou samet, hedvábí, satén nebo krajka, setkáme se ale i s kvalitními tkaninami z jemné bavlny a lnu.

Nábytek z antiku i designového showroomu

Pro výběr nábytku a zařizovacích předmětů ve francouzském stylu platí jednoduché pravidlo: kombinujte a míchejte! Mixujte styly, staré s novým, nálezy z blešího trhu (na ty si Francouzi zvláště potrpí a jejich tradice se pomalu začíná zakládat i u nás) se strohými liniemi a naleštěnými povrchy ultramoderních kousků. Vlastníte-li původní křesílko ve stylu Ludvíka XV., neobklopujte jej dalšími rokokovými kusy nábytku, ale nechte jej naopak vyniknout v kontrastu s jednoduchou moderní pohovkou nebo stolkem. Buďte kreativní a vneste do prostoru moment překvapení třeba tím, že dáte starožitnému nábytku novou funkci – proč třeba nevyužít knihovnu z 19. století k ukládání prádla a ručníků v moderní koupelně?

Chaise-longue neboli prodloužené křeslo je typickým nábytkovým kouskem francouzského interiéru.

Thedesignfairy­.com

A jakou podobu by historický nábytek měl mít? Pro rokokové a klasicistní interiéry, na kterých francouzský styl staví, byla typická vzdušnost a odlehčenost, které se dosahovalo právě díky subtilnímu, lehkému a ležérnímu nábytku. Pro židle, křesílka, stolky i komody jsou typické převážně světlé barvy (bílá, slonová kost), na empírových kouscích najdeme i černý lesklý lak. Příznačné jsou zaoblené tvary nábytku a jeho bohaté ornamentální zdobení (vyřezávané, obvykle rostlinné motivy na opěradlech, područkách či rámech zrcadel), které může v některých případech být i zlacené. Typicky je historický nábytek zhotoven ze dřeva, ale můžeme se setkat i s kousky z tepaného kovu. Křesílka, židle, pohovky a nejrůznější sofa (Francouzi často do interiéru umísťují tzv. chaise-longue, tedy prodloužené křeslo s podporou pro nohy) jsou často čalouněné luxusními látkami.

Transparentní křesílko Louis Ghost dotváří styl této francouzské koupelny.

3.bp.blogspot.com

Pro nábytek ve stylu krále Ludvíka jsou typické oblé křivky a ornamentální zdobení.

Frenchbedroom­company.co.uk

Při zařizování se nebojte mezi sebou kombinovat nábytkové kusy z různých historických období – od rokoka až po současnou modernu, jejíž jednoduché tvary vytvoří historickým křivkám dokonalý protipól. Ze současných moderních nábytkových kousků budou skvělou volbou třeba průhledná polykarbonátová křesílka a židle z dílny světoznámého francouzského designéra Philippe Starcka. Svými tvary i výmluvným názvem „Louis Ghost“ jedno z nich vtipně odkazuje ke zdroji své inspirace u francouzského královského dvora a v současné době se již jedná o klasickou designovou ikonu, kterou najdete nejen ve francouzském interiéru. S ním si nicméně bude díky své původní inspiraci tento nábytek obzvlášť dobře rozumět.

Zrcadla, svícny, obrazy i sochy

Blog.cassol.com­.br

Žádný interiér ve francouzském stylu by nebyl úplný bez doplňků a dekorací. Těmi se zde nešetří, i když je třeba dát si pozor, aby jimi prostor nebyl zahlcen. Čím dekorativnější je prostor sám o sobě (to znamená čím více ozdobných prvků je použito na stěnách a stropech), tím méně doplňků a dekorací bychom měli použít. Celkový dojem vašeho francouzského domova by měl působit útulně a zabydleně, nikoli přeplácaně. I zde uplatníte pravidlo kombinování stylů, tvarů i materiálů, a pokud jste neprohledali antiky a bleší trhy při pořizování nábytku, u doplňků a dekorací máte jedinečnou možnost. Na jaké prvky dotvoření stylového bydlení po francouzsku byste se tedy měli zaměřit?

Obrazy a plakáty – poohlédněte se po zdařilých reprodukcích slavných francouzských malířů všech uměleckých epoch podle vlastního vkusu – od klasiků přes impresionisty a kabaretní výjevy Toulouse-Lautreca až po kubismus a díla moderního umění – vše je dovoleno. Zarámujte je do jednoduchých moderních rámů a zavěste na zeď nebo je prostě jen o zeď ležérně opřete. Projděte antiky a třeba objevíte i originální malby v původních ozdobných rámech nebo dobové fotografie z pařížských ulic – i ty k dotvoření atmosféry dobře poslouží.

Static.feber.se

Sochy a busty – možná to bude znít trochu neobvykle, ale i tato umělecká díla často francouzské interiéry zdobí. Vlastníte-li tedy takový kousek, zkuste mu v interiéru vymezit čestné místo.

Textilie – rozhodně nezapomeňte na nadýchané polštáře, přehozy a plédy v ložnici i na pohovce, na dlouhé splývavé závěsy nebo římské rolety na oknech, ubrusy a látkové ubrousky na stole. Z materiálů volte buď jednobarevné lněné, nebo bavlněné tkaniny, ale nevyhýbejte se ani luxusnějším tkaninám, jako je samet, hedvábí či satén.

Media-cache-ak0.pinimg.com

Kusové koberce – přestože pěkná parketová podlaha si zaslouží být vidět, na některých místech je přece jen z důvodu odhlučnění i zateplení koberec žádoucí. Hledejte měkké jednobarevné kusové koberečky s vysokým vlasem nebo vzorované vintage běhouny (v současnosti jsou v kursu patchworkové koberce sešité ze starých orientálních koberců).

Sararayinteri­ordesign.com

Zrcadla – ta ve zlacených nebo dřevěných ozdobných rámech budou to pravé ořechové a umístěte je i jinam, než do koupelny – klidně do obýváku nad pohovku nebo komodu. Kromě dekorační funkce vám ještě více podpoří vzdušnost a rozlehlost prostoru.

Sklo a porcelán – s láskou Francouzů k vínu a dobrému jídlu nemohou tyto užitné předměty v roli dekorací v interiéru chybět. Sváteční porcelán můžete vystavit v prosklené starožitné skříni, sklenice si ponechte při ruce třeba na kuchyňské polici. Oblíbené jsou také nejrůznější skleněné dózy – v kuchyni do nich uskladněte sušenky a v obýváku třeba drobné suvenýry z cest. Zajímavým doplňkem mohou být i rokokové porcelánové figurky – opět se po nich můžete poohlédnout v antikách nebo v rodinném dědictví.

Media-cache-ak0.pinimg.com

Svícny – především ty víceramenné, kovové nebo dřevěné s patinou jsou více než žádoucí. Postavte je na jídelní stůl, komodu nebo krbovou římsu a pravidelně používejte!

Květiny – Francouzi jsou známí tím, že si obvykle s běžným nákupem přinesou domů i svazek čerstvých květin. Zkuste tento zvyk zavést i u vás doma a kromě rostlin v květináčích alespoň jednou za čas rozmístěte na stolky a komody i řezané květiny, ideálně ve velkých oblých vázách ze skla nebo porcelánu či keramiky.

Spotonpm.com/

Lustry a lampičky – každému francouzskému interiéru kraluje ozdobný závěsný lustr. Může být křišťálový nebo kovový se skleněnými ověsy, hlavně by měl působit luxusním, až zámeckým dojmem. K navození útulné atmosféry rozmístěte do interiéru co nejvíce stojacích, stolních i nástěnných lamp a lampiček. Ty mívají obvykle klasická kónická, často textilní stínidla, která někdy mohou být také ozdobená ověsy, třeba ze skleněných korálků.

Jak zařídit jednotlivé místnosti ve francouzském stylu

Hlavní zásady francouzského dekorování jsme již naznačili dříve v tomto článku. Pojďme se nyní podívat, jak vnést francouzský styl do jednotlivých místností vašeho interiéru.

Domainehome.com

Obývací pokoj by měl být zařízen s neokázalou elegancí. Jako místo odpočinku i setkávání s přáteli bude obývák zcela jistě vybaven jednoduchou pohodlnou pohovkou, která může být doplněna jedním nebo více křesílky klidně odlišného stylu. Nemáte-li dostatek místa na klasický konferenční stolek, pořiďte si několik menších stolků odkládacích. Součástí francouzských apartmánů bývají často krby – pokud vy to štěstí nemáte, svícny, drobné rámečky a dekorace namísto krbové římsy naaranžujte třeba na okenní parapet nebo úzký konzolový stolek. Na stěny rozvěste zrcadla a obrazy a vše završte parádním lustrem a lampami, strategicky rozmístěnými po celé místnosti. Zkuste najít místo i pro čerstvé květiny. Zbytek záleží na vašich preferencích – v obýváku můžete umístit i dobovou skříň v roli knihovny nebo si v ní vystavit sbírku svátečního porcelánu a drobných uměleckých děl.

Cdn.decorpad.com

Jídelna může být součástí obývacího pokoje nebo kuchyně, máte-li ale dostatek prostoru, vymezte jí po vzoru Francouzů samostatnou místnost. K zařízení potřebujete především dostatečně velký jídelní stůl, který bývá nejčastěji z masivu nebo se skleněnou deskou. Polstrování židlí by mělo být barevně i materiálové sladěno s ostatními textiliemi – ubrusem (nebo obvyklejšími stolními běhouny), látkovým prostíráním a také s okenními závěsy. Po ruce bývá umístěna i komoda s příborníkem, případně vitrína s jídelním servisem a sklenicemi. Svícny a květiny na stůl nemusíte stavět jen při svátečních příležitostech – užívejte si po francouzsku i všední dny.

Synonymy pro ložnice ve francouzském stylu jsou pohodlí, klid a harmonie. Tomu odpovídá volba nábytku a barevné ladění do tlumených, uklidňujících, spíše neutrálních odstínů. Postele mívají polstrovaná čela nebo nebesa, na prostorném lůžku bývá navršeno množství měkkých polštářů a lehčích přikrývek, luxusní, často sametový přehoz je samozřejmostí. Pro ložní prádlo volte damašek, satén nebo stále oblíbenější len. Součástí každé francouzské ložnice by měl být toaletní stolek. Pokud neseženete vhodný kousek třeba v antiku, stačí na jednoduchý konzolový stolek postavit zrcadlo v ozdobném rámu, doplnit několika parfémovými flakony a ozdobnou šperkovnicí a originální toaletka je na světě.

Styl této pařížské ložnice určují neutrální tóny.

Criolloglam.com

Kuchyně může být pojata tradičněji ve stylu původních zámeckých kuchyní, často se nicméně nyní setkáváme s moderními a nadčasovými kuchyňskými sestavami, kam historii vneseme pouze pomocí doplňků. Ve francouzské kuchyni často najdeme otevřené police, kde je nádobí hned po ruce a kam si můžete vystavit i ozdobné dózy k uchovávání potravin a pochutin a kořenky. Podlahu často pokrývají černobílé dlaždice. Není-li součástí kuchyně i jídelní stůl, zkuste vyčlenit část prostoru pro malý snídaňový koutek – velmi francouzsky se zde bude vyjímat malý kulatý kávový stolek a kovové židličky jako vystřižené z pařížského bistra.

Koupelna obvykle představuje elegantní prostor, kterému – pokud je to jen trochu možné – dominuje volně stojící vana (klasická na kroucených nožkách nebo její moderní zaoblená varianta). I v koupelně uplatníte zásady kombinování stylů – nad moderní umyvadlo zavěste zrcadlo ve starožitném rámu, sprchový kout oddělte romantickým sprchovým závěsem s volány, místo koupelnové skříňky použijte starožitnou komodu. Obklady a dlažba jsou většinou jednoduché, čistě bílé, někdy v kombinaci s černými detaily, mozaikou nebo šedou výmalbou. Stylovou korunu dodá i koupelně majestátní „zámecký“ lustr, milou nezbytností jsou pak relaxační vonné svíčky.

Static.arkpad­.com.br
Nouvole.com/
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také