Interiér v retro stylu

V posledních letech čím dál častěji slýcháváme a používáme slovo RETRO – retro-rádio, retro auto, retro oblečení, retro interiér, retro styl a tak dále. Slovo, které ve většině z nás vyvolává asociace spojené se způsobem života našich rodičů a prarodičů. Možná to je tím pravým důvodem proč dnešní čtyřicátníci nemohou přijít na chuť tomuto stylu. Vraťme se na chvíli do časů socialistického realismu.

Umakart, lino, dřevěné obložení natřené lodním lakem, těžkopádný sériově vyráběný nábytek, univerzální sektorové skříňky, nevkusné tapety, záplava přerostlých kytek na osiřelých podšálcích, háčkované dečky a všudypřítomné úkazy lidové tvořivosti. Jen málokterá domácnost vybočovala z této pochmurné uniformity

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/3acxva0vmwab­nrhruscv5tbk46×bk8­06dcf16980.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„3acxva0vmwab­nrhruscv5tbk46×bk8­06dcf16980“ /> Archiv

Připadá vám to povědomé? Ujišťuji vás, že toto není ten styl, o kterém dnes píši.

Dle Wikipedii „Retro je obecné označení pro něco minulého, zaniklého, bývalého, může se jednat o označení pro cokoliv zpět v čase.“, ale já jsem se snažila dopátrat k přesné definice výrazu „retro styl“ a pomohl mi v tom prof. PhDr. Rudolf Kohoutek, podle jehož interpretace je to „styl navazující na minulost“ A abychom navázali na minulost, musíme přesně vědět, o které období se jedná a co bylo pro to či ono desítiletí příznačné.

Pokud mluvíme o retro stylu v interiéru máme na mysli 50., 60., 70. léta minulého století, kdy se svět vzpamatoval z druhé světové války a designéři s použitím nových materiálů, jako jsou plastové hmoty a laminátové konstrukce v nábytkářském průmyslu započali návrat k racionalizaci.

Lidé v západním světě oslavovali dlouho očekávaný blahobyt, těšili se z technického pokroku i inovativních myšlenek mladých designérů. Západní svět překypoval novými hudebními a uměleckými směry, obyvatelé se lačně sháněli po novinkách a průmysl je jim rád a hojně dopřával. A právě západní interiéry druhé poloviny XX. století oslovují mladou generaci nepoznavší normalizační estetiku. I když do tohoto stylu počítáme velmi dlouhé období – 30 let, každá z jeho dekád měla svoje vlastní rysy.

Inovativní 50s

Interiérový design 50. let se inspiroval tehdejším rozvojem automobilového průmyslu. Nejvíc je to patrné u domácích spotřebičů a vše od lednice přes pračku po svítidla mělo oblé tvary a blýskalo se chrómovými prvky jako vypůjčenými od tehdy populárních vozů.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/xz236brv0w9o9kl7f9y9­r2pp98yeco6bkmpy­qa12.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„xz236br­v0w9o9kl7f9y9r2pp98y­eco6bkmpyqa12“ /> Archiv

Sedací nábytek připomínal čalouněné lavice s opěradlem, jednobarevné textilie se střídali s jednoduchými geometrickými vzory a lesklou koženkou. Hlavním materiálem pro výrobu nábytku i nadále zůstávalo dřevo. K tehdejší době patří kuchyňské stoly a židle s chromovanýma nohama. Určitě si vzpomenete na laminátové stolové desky lemované lesklou kovovou lištou. Židle byli tvrdé, potažené plastovou tkaninou připomínající lakovanou kůži. Těžké závěsy vystřídali rolety a žaluzie. Do módy vešly odlehčené svítidla neobvyklých tvarů. Právě v 50. se začal měnit pohled na umění vhodné pro dekorování stěn a na místech honosných olejů se objevily první tištěné plakáty.

Základními barvami 50. let byly: červená, černá, růžová, žlutá, tyrkysová a aqua.

Do meziobdobí 50. – 60. patří dnes velmi populární styl Brusel, představený na výstavě Expo 58. Zařizovací a dekorativní prvky v tomto stylu přináší nové nepravidelné asymetrické tvary při zachování oblých hran 50. let.

Nadšená 60.

Přelom desítiletí přinesl nespoutaného ducha mládí, s jeho čerstvými myšlenkami a idealistickým pohledem na svět. Solidní a škrobené bydlení mladá generace ponechala konzervativním rodičům a sama se pustila do nezřízeného experimentování. To vše vedlo k tomu, že mainstream v interiérovém designu jakoby přestal existovat, nebo spíš se rozpadl na mnoho individuálních pojetí stylu, které jako nikdy před tím ani potom odráželi způsob myšlení a života svých obyvatel. I přes zdánlivý chaos 60. let se dají vysledovat určité zákonitosti dané diktátem výrobců.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/o5n32tqb0ls9qspp7mci­a0ascsl7mjr0w8vx­cmts.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„o5n32tq­b0ls9qspp7mci­a0ascsl7mjr0w8vx­cmts“ /> Archiv

Domácí spotřebiče stále zůstávají známkou blahobytu, i když od minulé dekády se jejich design značně změnil. Design 60. let tíhne k pravoúhlým tvarům s ostrými rohy. Mohutné chromované detaily jsou vyměněné za tenké lesklé lišty. Dvířka kamen a pečících trub jsou opatřena sklem. Velké otočné knoflíky se zmenšují a na spotřebičích se objevuji tlačítkové přepínače.

Pohovky a křesla zůstávají hranaté a nepohodlné, ale jejich potahy začínají hýřit barvami. 60. léta jsou obdobím geometrických, asymetrických a psychedelických vzorů v jasných spektrálních barvách. Buddhistické myšlenky vrací do interiérů záplavu exotických textilií a korálkové závěsy. Japonská kultura přináší stylizované paravány a svítidla z rýžového papíru. Euforie z prvních kosmických letů vybízí designéry k tvorbě nábytku extravagantních až bizarních forem, imigrační vlna z afrického kontinentu přináší s sebou kožešiny a křesla zavěšené od stropu. Doposud nezměněný ukládací nábytek mizí a jeho místo zaujímají otevřené police.

Barva: použití všech základních barev spektra, a jejich tlumenější odstíny pro přirozenější vzhled.

Proflámovaná 70.

Narození v 50. letech nemají za co bojovat, nechtějí hledat utajeny smysl života, chtějí se bavit. Hospodyňka 50. je minulostí, intelektuálka 60. je nudná, v kurzu je hostitelka.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/r7otbatg214y49ot­wz10245bhrrsmy65c3o­my9e0.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„r7otbat­g214y49otwz10245bhrrs­my65c3omy9e0“ /> Archiv

Objevují se první vestavěné spotřebiče. V kuchyni se nevaří, jen připravuje občerstvení. Sedací nábytek je mnohem oblejší a měkčí. Novinkou 70. let jsou sektorové pohovky do rohu nebo kruhu s možností transformace na lůžko. Jeden konferenční stolek ustupuje místo několika odkládacím. Bar se stává nezaměnitelným atributem obývacího pokoje. 70. léta jsou dekádou nikdy nekončících párty a tomu se podřizuje i zařizování obytných prostorů. Kvalitní dřevěný nábytek se mění za bílé a barevné laminátové sestavy. Drobnější kusy nábytku z průhledného a čirého plastu jsou často podsvícené. Stěny potahují kobercové krytiny a na stropy přichází zrcadlové kazety. Svislé plochy se zdobí abstraktními obrazy Maxi velikostí. Řemeslné dekorace odchází do pozadí a jejich místo zaujímají doplňky DIY, zejména makramé a batika.

Barvy: 70. se vyznačují teplými odstíny hnědé, zlaté a teplé zelené barvy

Tip:

Pokud toužíte po znovuvytvoření přesné kopie obydlí ve stylu, který vám přirostl k srdci, držím vám palce. Stačí vybrat konkrétní období a vyhledat všechny dostupné materiály mapující jednotlivé prvky daného časového úseku. Nefalšovanou atmosféru těch let nasajete při zhlédnutí dobových filmu.

Estetický zážitek a spoustu inspirace mohou nabídnout tato díla:

50. Torch Song (1953), Indiscreet (1958), Mon Oncle („My Uncle“ 1958), Auntie Mame, Pillow Talk (1959), The Best of Everything (1959)

60. Breakfast at Tiffany’s (1961), Dr. No (1962), Sunday in New York (1963), Umbrellas of Cherbourg (1964), Blow-Up (1966), The Graduate (1967), The Party (1968), Rosemary's ba­by.(1968), John and Mary (1969)

70. Les Choses de la Vie (1970), Clockwork Orange (1971), Diamonds Are Forever (1971), What’s Up Doc (1972), Sleeper (1973), The Man Who Fell to Earth (1976)

Když máte stadium příprav za sebou, pusťte se do archeologické práce. Hledejte zajímavé kousky ve vetešnictvích, bazarech, na bleších trzích, v internetových aukcích. Musím vás varovat, že věci ve stylu retro se již sedm let nacházejí na vrcholu popularity, a najít nábytek ve slušném stavu není jednoduché. Navštivte příbuzné sedmdesátníky, bývají nadšení při představě, že jejich starý květinový stolek považujete za poklad, a rádi vám jej přenechají. Renovaci shromážděného zařízení můžete svěřit odborníkům, avšak samotný styl ze své podstaty dovoluje některou ošuntělost jednotlivých prvků. Proto, za předpokladu, že ruční práce vám nejsou cizí, a máte dostatek volného času, můžete se do toho pustit sami. Pokud nemáte čas, zato hodně prostředků, mohu vás odkázat do galerie Kubista, Nanovo shop nebo rovnou do Vitry, která má licenci na prodej originálních designových skvostů té doby.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/yg0cj0v82lgtb3psuf1z­qvsgi3ox8gfk1pyv­b8×2.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„yg0cj0v­82lgtb3psuf1zqvsgi3ox8gf­k1pyvb8×2“ /> Archiv

Z odborného hlediska nejsem zastáncem přesného kopírování již přežitého stylu. Tato cesta je spojena s mnoho obtížemi: hledání správných kousků je zdlouhavé, čekání frustrující, výsledek, při nedodržení autentičnosti, rozpačitý. Zdánlivý úspěch muže působit muzejním dojmem.

Moderní interiérový design nabízí řešení pro podobné případy – je to fusion style. Jak je patrné již z názvu jedná se o kreativní kombinaci dnešních technologií, poznatků a způsobů života s nejzajímavějšími nápady a zařizovacími prvky požadovaného stylu.

V praxi to znamená, že si můžete bez obav objednat moderní kuchyňskou linku s vestavěnými spotřebiči a corianovou deskou, fintou je, že by měla být co nejméně nápadná, aby posloužila jako neutrální pozadí pro originální dobové doplňky. Chromovaný topinkovač a pár utěrek z dobové látky pak vnesou do prostoru požadovanou atmosféru.

Tato zásada platí pro celý interiér, co je součastné má byt nenápadné a každý dobový kousek ať vyzní jako solitér. Prakticky každý odborník vám potvrdí, že retro interiér je jedním z nejzajímavějších a nejtěžších. Při jeho tvorbě designér balancuje na hraně kýče a při tom nesmí spadnout do všednosti. Za svého osobního guru v této oblasti považuji Guilherme Torrese, jehož cit pro neoretro styl je obdivuhodný a výsledné interiéry dokážou příznivce daného stylu nadchnout a inspirovat.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/tz9vhcvgy­e1ouo7upuzznlve­ym7sd5p2e9be2mnc­.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tz9vhcv­gye1ouo7upuzznlve­ym7sd5p2e9be2mnc“ /> Archiv

I když retro styl je obecně považován za eklektický a zproštěný jakýchkoliv pravidel, je užitečné znát společné rysy interiérového designu tehdejší doby. Podobné znalosti poslouží jako dobrý odrazový můstek při vytvoření návrhu budoucího prostoru.

Začneme od podlahy

Parkety nebo selská prkna lakovaná nebo jednobarevně natřená, záleží na vašich možnostech a fantazii. Lino, velice populární materiál v druhé polovině XX století a dodnes je to nejúspornější varianta Dlažba, jednobarevná nebo šachovnicová neodmyslitelně patří do 60. a 70. let

Strop

Dnes se snažíme dosáhnout co nejhladšího povrchu stropu, v druhé polovině minulého století bývával hrubě omítnout.

Stěny

Můžete si zvolit mezí výmalbou a tapetami. Svého cíle dosáhnete, jestliže použijete obložení s odpovídající strukturou nebo černo-bílou fototapetu přes celou zeď, nebo oboje.

Nábytek

Do 80. let měl všechen nábytek jednoduché tvary, originální formy a stál na nožkách. Měli byste pamatovat na dostatek vystavovacích, odkládacích ploch a míst k sezení. Takže police, vitríny, komody, stolky, taburety jsou vítány.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/0o1chjrkhoh­x50rr8m2i6×9729aq522fpkh­uj94z.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„0o1chjr­khohx50rr8m2i6×9­729aq522fpkhuj94z“ /> Homeadore.com

Při výběru nábytku můžete postupovat dvěma způsoby: Vdechnout nový život retro kouskům. Pokud zvolíte tuto variantu, měli byste se držet jednoho konkrétního desetiletí pro všechny zařizovací prvky v místnosti. Odměnou vám bude útulný, klidný prostor. Jestli zamýšlíte extravagantnější a stylovější interiér, základ by měl tvořit současný minimalistický nábytek doplněný o pár designových evergreenů z inkriminované doby. Mám na mysli skutečně originální i bizarně vyhlížející kousky.

Osvětlení

Zvláštní kapitola retro stylu. Hlavní zásadou je – čím víc zdrojů elektrického světla se vám podaří zakomponovat do svého interiéru, tím přesvědčivějšího výsledku dosáhnete. Lustry, závěsná světla na šňůrách, otáčivá nástěnná světla, několikaramenné stojací lampy se kupují jednotlivě, netvoří sety. V retro dobách nejčastěji byli k vidění konická, válcovitá a sférická stínidla z kovu, textilie, opálového skla nebo plastu. Při výběru svítidel mějte na paměti, i když je každé jiné, dohromady by měli mít společného jmenovatele. Zda to bude materiál, barva, podobnost tvaru nebo zjevně složitý technicky design, je na vás.

Barvy

Jsou tím, co činí retro styl tak zábavným a optimistickým. Druhá polovina XX století je zatím nejštědřejší na využití barev v interiéru. Proto je těžké vypsat konkrétní barevné kombinace. A to je důvod, proč jsem se rozhodla vytvořit menší názornou ukázku rozdílů mezí jednotlivými dekádami.

<img alt="" class=„img-responsive img-height-limit clickable showImageBrowser lazyLoad“ data-original=„https:/­/s.favi.cz/sta­tic/images/ar­ticle/0001/01/­730/tr18u8vq8y02br7lif­m2do2ovdan1mqrlw2×1­mmm.jpg“ data-image-browser-name=„article­DetailImages“ data-image-browser-hash=„tr18u8v­q8y02br7lifm2do2ov­dan1mqrlw2×1mmm“ /> Kateřina Stehnejová

Pro vytvoření retro stylu se používají syté barvy v kontrastných kombinacích růžová-zelená, oranžová – modrá atd. Barvy se netlumí a nemíchají mezi sebou.

Textilie

Závěsy, koberce, plédy, přehozy, kožešiny, čalounění, dekorativní polštáře, vše je dovolené, vše vítané. Pravděpodobně v tomto bodě vás čeká nejkreativnější část zařizování. Hra vzorů a struktur v druhé polovině století dosáhla svého vyvrcholení. Nepřeberné množství technologických novinek, inovativních materiálů a revolučních nápadů mladých designérů v té době nikoho nenechávalo lhostejným. Lidé si rádi pořizovali novinky a jen jim samotným je známo, jak to všechno dohromady dokázali skombinovat do jednoho stylu, kterému dnes říkáme retro. K tomuto bodu mám jen jednu radu, hledejte, tvořte koláže, ale nepřežeňte svoji snahu.

Dekorace

Alfa a omega retro stylu, nesmíte to podcenit. Není to jednoduché, heslem 60. let bylo „spojení nespojitelného“, což v praxi znamená, že všechno co jste pod vlivem minimalistických tendencí posledních desetiletí považovali za neslučitelné, v rámci retro stylu je vítané. Nezastíraný kýč bez větších obtíží sousedí se skvostnými uměleckými díly, zarámovaná komiksová stránka je zavěšena vedle Picassa, plastová mísa na ovoce a Benátské sklo, oranžový plechový budík v popředí kamenné sochy Buddhy – to všechno vyžaduje retro styl, dekorace mají byt rozmístěné jako náhodně zapomenuté předměty denního užívání.

Chcete-li navrhnout svůj domov v retro stylu, musíte mít odvahu, protože tak přímočarý a výrazný styl není vhodný pro každého. Musíte být nadšencem té doby, nesmíte se bát vybočit z řady a odhalit své pravé já. Dnešní retro styl je určen osobnostem, které oslovení hipster nepovažují za nadávku. Proto, abyste samostatně vytvořili svůj retro interiér, potřebujete odhodlání a trpělivost. Návrh a následovná realizace zamyšleného řešení, krom znalosti dobového designu, vyžaduje nutnou dávku vkusu, cit pro styl a umění kombinace.

Zařídit svůj domov ve stylu retro je smělé rozhodnutí, pokud to chcete udělat a uděláte – nebudete litovat. Interiér inspirovaný minulostí vás pobaví v současnosti a bude inspirovat do budoucnosti.

Natalia Stehnejová

Další podobné články

Přečtěte si také