Interiér v minimalistickém stylu

„Méně je více“ – toto heslo, poprvé použité slavným architektem funkcionalismu Ludwigem Mies van der Rohe (autorem vily Tugendhat) přesně vystihuje podstatu minimalistického stylu, který se již několik desítek let prosazuje v mnoha uměleckých oborech včetně architektury a designu.

DesignenWomen.nl

Jeho základním principem je dosažení maximálního efektu za použití minimálních prostředků, kdy funkčnost dostává přednost před dekorativností. Kromě funkcionalismu se v minimalistickém interiérovém designu silně projevuje i vliv tradičního východního – především japonského – stylu, který se nese v duchu jednoduchosti, čistých linií a vzdušnosti. A koneckonců i světlé interiéry skandinávské mnohé z minimalismu přebírají.

25.media.tumblr­.com

Minimalistický styl není ovšem pro každého – jeho odpůrci mu často vytýkají přílišnou strohost, chlad a neútulnost. A je to tak v pořádku – každý interiér by měl především odrážet osobnost svých obyvatel a proto, je-li vám bližší zdobnost, vzory a dekorace, nebude pro vás minimalismus to pravé. Vyhovovat bude naopak těm, kteří ve svém domově touží vytvořit protipól uspěchanému a hektickému životnímu stylu a hledají zde uklidnění a harmonii bez toho, že by rezignovali na eleganci. Interiér oproštěný od nepotřebných zbytečností lahodí nejen oku a duši, ale usnadní svým obyvatelům život i z ryze praktického hlediska snazšího a rychlejšího úklidu. Přestože díky důrazu na jednoduché a strohé linie a tvary je minimalismus přiřazován spíše moderním interiérům novostaveb a rozlehlých loftů, rozhodně se jej nemusíte bát ani v menších nebo starších rekonstruovaných bytech. Jde totiž především o celkový přístup k zařizování interiéru než o prostor jako takový. Při navrhování minimalistického interiéru mějte stále na paměti, že jeho podstatou je funkční jednoduchost a vyváženost a cílem vzdušný a komfortní prostor bez zbytečných samoúčelných příkras.

Dobře navržený minimalistický interiér není až tak snadnou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát, proto je dobré si přizvat na pomoc odborníky. Minimalistické dekorování totiž vyžaduje určitou sebekázeň a odolnost vůči kompromisním řešením, od kterých vás právě odborník dokáže včas odradit. Základní znalosti a inspiraci můžete ale načerpat i v našich následujících radách a tipech.

Jak na minimalismus v interiéru

Jednoduchý, účelný, světlý a přehledný – takový je minimalistický interiér. Vše by mělo být maximálně podřízeno funkčnosti a praktičnosti, což ovšem neznamená, že váš domov musí nutně být sterilní a chladný. Jakých zásad se tedy držet, abyste docílili kýženého efektu a cítili se ve svém minimalistickém domově skutečně dobře?

Volný prostor, jednoduchost a kvalitní materiály – to je minimalismus.

Arkitekhus.se

Maximum volného prostoru – minimalistický styl diktuje minimum nezbytně nutného vybavení. Bez nadbytečného (a mnohdy zbytečného) nábytku a dekoračních kousků interiér působí vzdušněji a prostorněji. Současně nezahlcený interiér umožní jednotlivým zařizovacím předmětům lépe vyniknout a jejich správný výběr je tím pádem velice důležitý. Minimalismus proto velmi pečlivě pracuje s materiálovými kombinacemi, texturami a barevnými odstíny.

Ilovemyinteri­ors.nl

Funkční jednoduchost – v minimalistickém interiéru je maximálního pohodlí dosahováno pomocí zařizovacích předmětů, které slouží svému majiteli, ne naopak. Veškeré vybavení je vybíráno s důrazem na jeho účelnost. Při zařizování se vždy sami sebe ptejte, zda je daná věc pro váš domov skutečně nezbytně nutná a přemýšlejte, jak ji budete využívat. Nezapomeňte také myslet na dostatek úložných prostor, kam ukryjete vše, co nemusíte mít denně na očích.

Kvalita vítězí nad kvantitou – v minimalistickém interiéru bude logicky méně nábytku a zařizovacích předmětů, což ovšem mimo jiné znamená, že o to větší pozornost na sebe budou jednotlivé kousky strhávat. Proto byste rozhodně neměli šetřit na jejich kvalitě, ať již z hlediska použitých materiálů, tak i z pohledu jejich zpracování. To může sice být finančně náročnější, na druhou stranu, omezíte-li se skutečně jen na základní nezbytné vybavení, budete si moci takovou investici dovolit.

Jednoduché linie, geometrické tvary a jemné akcenty – prosté až strohé linie nábytku a geometrické tvary se zásadní měrou podílejí na odlehčení interiéru v minimalistickém pojetí, pár akcentních doplňků mu dodá na zajímavosti.

Kvalitní materiály jsou základ

Z důvodů zmíněných dříve v tomto článku jsou v minimalistickém interiéru kvalitní materiály základem úspěchu. Začněte pěkně od podlahy, kde materiálem první volby bude masívní dřevo (klasické i exotické), případně jeho kvalitní napodobenina z širokého výběru laminátových povrchů, chybu neuděláte ani podlahou litou. Ideální je jedním povrchem sjednotit celou plochu bytu tak, aby jednotlivé místnosti na sebe plynule vizuálně navazovaly.

PerfectLounge.ch

Zvláště lité podlahy můžete použít i v koupelnách, nicméně pokud se zde chcete držet tradice, vybírejte pro tyto místnosti velkoformátovou slinutou keramickou nebo kamennou dlažbu. Velké formáty a hladké povrchy umocní kompaktní dojem z celého prostoru. V minimalisticky vybaveném interiéru rozhodně počítejte i s kovem (leštěná nebo kartáčovaná nerez ocel bude to pravé), sklem a kůží, samostatnou kapitolou jsou pak plasty (dobře se uplatní především ty transparentní) a luxusní syntetické materiály nové generace, jako je například corian , který se pro své užitné vlastnosti stává v moderním interiéru stále oblíbenějším. Aby interiér nepůsobil příliš chladným a strohým dojmem, je vhodné všechny výše zmíněné materiály mezi sebou kombinovat a pracovat s jejich různými texturami. Hrany obrousíte především zapojením prvků z dřevěného masivu. A jak řešit stěny? Ideálně je ponechte hladké, kontrast můžete dodat dřevěným nebo kamenným obkladem na vybraných místech (část stěny v obýváku, koupelna apod.). Na vzorované tapety raději zapomeňte.

Minimalistická barevnost

Barrileinergran­t.com

Asi není velkým překvapením, že minimalistickou barvou první volby je bílá – navozuje pocit čistoty, klidu a podpoří otevřenost prostoru. Ve striktně minimalistických interiérech bychom se pak setkali již pouze s kontrastní černou barvou doplněnou o stříbřité odlesky kovových prvků. V takovém interiéru ale dokáže žít jen málokdo, pro většinu je příliš chladný a neosobní. Proto minimalismus rozšiřuje svou barevnou paletu a obrací se také k jemným neutrálům, především k odstínům šedé a béžové, které mohou být doplněny jednou sytější barvou v akcentech na některých nábytkových solitérech nebo doplňcích.

Ferodoor.com

Abyste udrželi žádoucí klidnou atmosféru celého prostoru, platí i zde pravidlo „méně je více“ – čím je barva výraznější, tím méně by měla být v barevné kompozici zastoupena. Dejte si také pozor na vizuální chaos a kombinujte v interiéru maximálně tři barvy a to v poměru dvě barvy neutrální, jemné a jedna barva výraznější v akcentech. Nezapomeňte, že i dřevěné prvky a rostliny, pokud je v interiéru použijete, také na barevné škále figurují. K barevnosti minimalistického interiéru je dobré ještě dodat, že velké plochy – především stěny a podlahy – budou vždy jednobarevné, bez vzorů. Ty sice nejsou zcela zakázané, ale pokud je už chcete použít, sáhněte po vzorech geometrických a opět je použijte jen na zvýraznění určité části interiéru – může to být např. malý koberec u pohovky, jedna zajímavá grafika na stěně apod.

Nábytek – čím méně, tím lépe

Homebunch.com

Do minimalistického interiéru si pořiďte skutečně jen tu nejnutnější nábytkovou výbavu bez toho, že rezignujete na pohodlí a funkčnost. Při jejím výběru rozhodně lpěte na kvalitě a čistém designu. Elegance minimalistických nábytkových kusů spočívá v jejich jednoduchých liniích a geometrických tvarech bez zdobných prvků a s volnými hladkými plochami (např. dvířka zásuvek a skříněk jsou často ponechávána bez úchytů). U čalouněného nábytku volte kožený nebo jednobarevný textilní potah, vzory jsou zde tabu. Kolem každého nábytkového kusu ponechte dostatek volného místa, čímž jej necháte vyniknout a současně podpoříte dojem provzdušněného, otevřeného prostoru.

Při řešení dispozičního uspořádání můžete výborně aplikovat i některé zásady Feng Shui, které si s minimalistickým interiérem výborně rozumějí. Díky všem výše zmíněným atributům je minimalistický nábytek nadčasový a skvěle se kombinuje i s odvážnějšími designovými solitéry, které si možná budete mít chuť pro oživení pořídit. Zbývá ještě zmínit otázku ukládání – nejen obvyklých předmětů, jako jsou např. ošacení, nádobí nebo knihy, ale v zásadě všeho, co by nemělo být na očích. Ideální volbou jsou na míru vybudované úložné prostory, ať již jde o samostatné šatny, komory nebo vestavěné skříně a dvířky přepažené niky. Vestavěný nábytek volte v takovém designu, který co nejvíce splyne s okolními stěnami a tím pádem nenaruší čistotu stylu.

Dekorace a doplňky? Ano, ale s mírou

Frenchyfancy.com

Zapřisáhlí minimalisté se nyní možná podiví, pravdou ale je, že i v minimalisticky pojatém domově několik málo doplňků a dekorací najdeme. Při rozhodování o tom, co nechat na očích a co raději schovat (nebo ještě lépe z domova zcela odstranit) se opět řiďte pravidlem účelnosti. Omezené množství jednoduchých textilií (polštáře na pohovce, pléd pro zahřátí, koberec u pohovky, prostírání při stolování), jedna či dvě zajímavé vázy a pár svíček, které doplní večerní atmosférické osvětlení, mají v interiéru své opodstatnění, nejrůznější drobné dekorační předměty, na které pouze sedá prach, již ne.

Stěny ponechejte co nejvíce volné, nezahlcujte je množstvím malých rámečků a poliček na nepotřebné drobnosti. Jeden výrazný akcent v podobě stylového díla moderního umění, velkoformátové fotografie v jednoduchém rámu nebo zajímavý umělecký solitér bohatě postačí. Pohledovou stěnu můžete zvýraznit i jinak – třeba o něco tmavším odstínem výmalby nebo texturou dřevěného nebo kamenného obkladu. Textury jsou vůbec zajímavým prvkem, se kterým v minimalistickém interiéru můžete dosáhnout efektních výsledků – neopracované dřevo na desce kuchyňského stolu, betonová stěrka v koupelně, přirozený dekor kamenné pracovní desky – to vše dodá jednoduchému prostoru na zajímavosti.

Osvěžujícím doplňkem interiéru jsou i rostliny. Dejte přednost několika větším druhům než řadě malých květináčků vyrovnaných na okenním parapetu. Když už jsme u oken – jejich dekorace budou opět maximálně jednoduché. Ideální jsou okna nezakrytá, kde ke stínění použijeme pouze žaluzie, v místnostech vyžadujících větší pocit soukromí pak oknům dopřejte jednobarevný závěs na jednoduché garnýži nebo ocelovém lanku.

Důležitá role osvětlení

Oblouková lampa Arco dominuje obývacímu pokoji.

Glubdub

Osvětlení je asi jediným interiérovým prvkem, kterým minimalismus nešetří. Správně zvolený mix svítidel podpoří prosvětlení interiéru tam, kde denní světlo a zvolená barevnost nestačí. Navíc dokáže prostor krásně modelovat a dodat jeho jednotlivým zónám žádoucí atmosféru, zútulnit jej, chcete-li.

25.media.tumblr­.com

Tomu by mělo odpovídat i umístění jednotlivých světelných zdrojů – volte nenápadná bodová svítidla zabudovaná ve stropních podhledech, stěnách nebo vestavěných nábytkových modulech k rozdělení místnosti na funkční zóny, nástěnná svítidla nasměrujte do míst a na předměty, které chcete zdůraznit, spodní linie nábytku olemujte LED páskou, která jej opticky nadlehčí. Kromě atmosférového osvětlení budete potřebovat i svítidla ryze praktická, jako jsou pracovní a čtecí lampy. Volte taková, která nebudou zabírat příliš místa a budou splňovat estetická kritéria stylu – to znamená ideálně geometrické tvary a kvalitní materiály, nejčastěji kov a sklo. Svítidlo může ale vystupovat i v roli hlavního dekoračního akcentu – v tom případě můžete sáhnout i po větší designové stojací lampě nebo lustru (v minimalistických interiérech je často k vidění např. kovová stojací oblouková lampa Arco od italského designéra Achille Castiglioniho nebo lampy v podobném stylu).

Jak zařídit místnosti v minimalistickém stylu

Než začnete s vybavováním minimalistického interiéru, je čas na důkladnou inventuru vašeho stávajícího vybavení. Zbavte se všeho nepotřebného, prodejte nebo darujte všechny „nezbytnosti“, které už jste léta nepoužili nebo z nich jen otírali prach. Klíčem k úspěchu je brát místnosti jednu po druhé a pro každou z nich si ujasnit, jaké základní elementy zde musí nutně být a které můžete s klidným srdcem oželet. Důkladně si také pro každou místnost naplánujte úložné prostory, abyste neskončili s hromadou krabic, které není kam uschovat.

Kuchyně a koupelna

Equityproperty­investments.co­.uk

Tyto dvě místnosti svými požadavky na praktické uspořádání, ukládání a snadnou údržbu přímo vybízejí k tomu, abychom se při jejich řešení drželi zásad minimalistického zařizování. V obou případech chceme hladké bezespáré plochy a povrchy a maximum úložného prostoru. V kuchyni se soustřeďte na vestavěné spotřebiče, nenápadně zakomponované do kuchyňské linky, dřez volte ideálně vymodelovaný v ploše pracovní desky – k tomuto účelu se skvěle hodí přírodní nebo umělý kámen či dříve zmíněný corian.

Earleandginger­.co.uk

Pracovní desku můžete „potáhnout“ i na stěnu a získat tak kompaktní, snadno udržovatelný povrch, kde se nemusíte obtěžovat s čištěním spár. Totéž můžete zkusit i s koupelnovým umývadlem. V obou případech zkuste odolat pokušení cokoli vystavovat, ať již jde o starožitné hrníčky nebo parfémové flakóny, vše nekompromisně ukryjte za dvířka skříněk nebo do zásuvek. Oba prostory můžete odlehčit zavěšením spodních skříněk na stěnu, takže pod nimi zůstane volný prostor – to je navíc praktické i z hlediska úklidu.

Obývací pokoj

Dailyhomedeco­rideas.com

V obývacím pokoji se soustřeďte na výběr kvalitní, dostatečně velké pohovky jednoduchých hranatých tvarů s neutrálním jednobarevným potahem. Dále je samozřejmě žádoucí konferenční stolek (působivý bude v provedení z transparentního skla nebo plastu, praktický zase bude ten, který má pod deskou úložný prostor). Plochu před sedačkou můžete ale také nechat volnou a použít jen několik menších stolků odkládacích, které umístíte vedle pohovky.

Ty ale používejte skutečně jen k odložení šálku s kávou nebo rozečteného časopisu, nesnažte se na ně vršit jakékoli zbytečnosti. To ostatně platí o všech vodorovných plochách kdekoli v bytě. Obývák můžete doplnit ještě jedním nebo dvěma křesílky (alternativou inspirovanou japonským zen stylem jsou velké sedací polštáře) a to vlastně v základu zcela stačí. Chcete-li zde mít i úložné prostory, zabudujte je opět do stěn nebo použijte hranaté bezúchytové moduly zavěšené na zdi. Na zeď umístěte i televizi. V obýváku je i místo pro jednu nebo dvě akcentní dekorace, případně jednoduchý koberec a pro oživení i pár rostlin.

Pohodlná pohovka, praktické stolky a zajímavé křesílko v minimalistickém obýváku zcela postačí.

i1.wp.com

Ložnice

Pro ložnici je minimalismus skvělou volbou, protože vytváří klidné a ničím nerušené prostředí. Dobrou inspirací mohou být ložnice ve "skandinávském stylu"https://f­avi.cz/inspira­ce/loznice/styl-skandinavsky-styl, které minimalismus následují jednoduchým vybavením i barevností a dále i strohé tradiční japonské ložnice s jejich futonovými lůžky. Kromě postele a jednoduchých nočních stolků nic jiného v minimalistické ložnici není třeba – splňuje hlavní funkci místa pro nerušený spánek.

Multifunkční úložné prostory se uplatní i v minimalistické ložnici.

Homebizdesign.com

Postel jako dominantní prvek je často pouze matrací vsazenou do dřevěného nebo kovového rámu bez zbytečných dalších příkras, někdy bývá součástí nízké hranaté čelo, případně jsou z rámu vyvedeny i policové noční „stolky“. Máte-li možnost, zbudujte si poblíž ložnice samostatnou oddělenou šatnu, případně využijte celou jednu stěnu pro vestavěnou šatní skříň. Absence vizuálních rušivých elementů dosáhnete také použitím ložního prádla a závěsů bez vzorů, ideálně čistě bílých nebo v jemných šedých nebo přírodních tónech.

Ložnice inspirovaná japonským minimalismem.

i1.wp.com

A co dětský pokoj?

Mohlo by se zdát, že minimalistický styl je v dětském pokoji neproveditelný. Není to ale tak úplně pravda. Většinou jsou to spíše rodiče, kteří si myslí, že dětský pokoj musí být co nejvíce barevný a plný dekorací s dětskými motivy. Věřte ale, že takové prostředí příliš nepodněcuje dětskou fantazii a může se pro dítě stát i velmi rušivé. Zkuste tedy klidně minimalismus i tady. Stačí, když pro začátek pořídíte dětem jednoduchý nábytek a neutrální výmalbu (jemné pastely, ale klidně i světle šedá nebo béžová) a dobře promyslíte úložné prostory. Všudypřítomné hračky a pestrobarevné knížky se stejně postarají o rozveselení dětského interiéru, a když děti naučíte, kam je na konci dne uložit, jste na dobré cestě k vychování budoucího minimalisty.

Airclass.org
Ivana Havelková

Další podobné články

Přečtěte si také